Zobrazit RSS kanál

Fénix

Seznamování nového ptáčka s okolím (3)

Hodnotit článek
Druhá a také poměrně důležitá část je socializace zvířátka.

Zde bych vám chtěl poradit, jak můžeme pomoci našemu papoušku při seznamování s cizími lidmi a doma chovanými zvířaty. Nejvíce se budeme zabývat zejména psy, kočkami a jinými papoušky.

Přivykání na cizí lidi
Je nutné, abychom se našemu chovanci co nejvíce věnovali, mluvili na něj a snažili se ho ochočovat pomocí dobrot. Až po tom, co jsme se našemu zvířátku již natolik věnovali, že v nás nevidí hrozbu, můžeme přistoupit k dalšímu kroku, a tím je seznamování s "cizími" lidmi. Nejlepší asi bude, pozveme-li si k nám na návštěvu nějaké naše přátele či příbuzné. S nimi se můžeme dostatečně domluvit jak se bude postupovat.

Má-li náš papoušek klec umístěnou na takovém místě, aby na nás dobře viděl a mohl tak pozorovat co děláme, je to tak ideální.

Naše návštěva by měla začít nejprve jedním člověkem. Budeme se chovat přirozeně. Pozveme hosta dál a posadíme se poměrně blízko klece (cca 2 metry od klece). Zvířátko by mělo pozorovat, že si spolu povídáme a že mu nehrozí žádné nebezpečí, když se nově příchozího nebojíme ani my. Později (alespoň o půl hodiny) se můžeme ke kleci přiblížit a pořád si budeme povídat s naším známým.

Teď nastává malá změna – pokusíme se mluvit na papouška a pak znovu na známého. Zapojujeme tak vlastně zvířátko do konverzace. Potom (alespoň za 10 minut) se tento náš kamarád pokusí navázat s papouškem "rozhovor". Když se nám podaří zvířátko „zapojit“ do konverzace, máme napůl vyhráno. Pochopitelně to nebude hned. Měli bychom proto toto naše seznamování opakovat, kdy to jen půjde. Papoušek musí pochopit, že se nemusí ani v nejmenším obávat našeho hosta.

Prostor mimo klec
Když je papoušek zvyklý i na pohyb a prostor mimo svou klec, která mu slouží jako úkryt, měli bychom chápat, že se venku cítí zranitelnější a proto bychom se měli chovat obezřetněji. Budeme se snažit s ním co nejvíce komunikovat a lákat ho na pamlsky. Mezi nejlepší pamlsky pomáhající nám k ochočení našeho zvířátka rozhodně patří klásek prosa. Ten mu potom později může nabídnout i naše návštěva.

Zde později (až si zvykne na občasnou přítomnost cizích lidí) můžeme opakovat to stejné, jako když byl ptáček zavřený v kleci. Neměl by se potom bát návštěvy ani pokud bude z klece venku. Můžeme tímto zamezit útočným náletům na hosty či vystrašenému úniku papouška zpět do klece, kde se cítí být v bezpečí.

Jaký je výsledek tohoto seznamování? Náš papoušek se bude později mít k naší návštěvě větší důvěru a nebude se už tolik obávat. Je zapotřebí to mnohokrát zopakovat se stejnými lidmi.

Zvířata v domácnosti
Pozor, pokud doma chováte i jiné domácí mazlíčky, jako jsou psi, kočky a další.

Asi ze všeho nejdůležitější je, aby tato zvířata neměla přístup ke kleci. Ač se před vámi spolu naoko kamarádí, za vašimi zády si vzájemně mohou dost ublížit. Je tedy lepší je nikdy nenechávat společně bez vaší přítomnosti, ani když je papoušek v kleci. Ani sám papoušek se určitě nebude cítit dobře, jestliže ho bude kočka v kleci nahánět, či mu dokonce dovnitř strkat packu. Papoušek sedící na ocase kočky

Výpady koček a psů na klec s papouškem, udělá-li zvířátko náhle rychlý pohyb, mohou být nebezpečné. Zvířátko si v tak malém prostoru, kde se nemá kam schovat snaží útočníkovi alespoň uhýbat a může si ošklivě ublížit. Rovněž bude velmi vystresované.

Seznámení s jiným papouškem
Pořídíme-li si nového papouška, určitě bychom si měli řádně promyslet, zda-li ho na nějaký čas neumístíme do karantény (pochopitelně jen v případě, že již nějaké ptáčky doma chováme). Toto ale není příliš dobré, protože bude po většinu času sám. A nemáme-li na to v nejlepším případě určenou speciální místnost a dostatek času (dezinfekce prostředí, misek i sebe sama), pomůže nám, budeme-li se o zvířátko které, si chceme vybrat, více zajímat. Je dobré se co nejvíce zajímat o chov, odkud papoušek pochází. Tak zjistíme o zvířeti asi nejvíce. I tak je ale nezbytné zvířata neustále pozorovat, nevyskytnou-li se u nich nějaké příznaky nemoci.

Jak si zvykne již ochočený, nebo již nějakou dobu námi chovaný papoušek, na nově pořízeného ptáčka?

Nejlepší asi bude dát klec s nově pořízeným papouškem vedle klece našeho již ochočeného zvířátka. Takto můžeme dobře pozorovat jak na sebe zvířata reagují. Pokud si budou chtít papoušci spolu “hrát“, je vše v pořádku. Nový papoušek také může okoukat od toho ochočeného, že jsme hodnými a milými tvory, kteří mu neublíží.

Ještě však nemáme vyhráno. Někteří papoušci prostě nesnesou být ve volném prostoru s jiným papouškem. Mohou se potom chovat vůči sobě agresivně a to je pak jasné, že by jsme je dohromady do jedné klece spolu dávat neměli. Takže až dojde k vypuštění do místnosti, musíme zvířata pořád hlídat.

Musíme se také zaměřit na velikost zvířete a zobáku. Třeba agapornis je sice malý papoušek, ale má velmi silný zobáček. Rád si hraje, a kdybychom měli v jedné kleci tohoto papouška a třeba kanárka, mohl by mu hodně ublížit.

Aby některé druhy ptáčků mohli žít spolu, je nutné dodržovat určitá pravidla.

Chceme-li chovat více druhů pohromadě, měli by jsme jim poskytnout dostatečně velkou voliéru. Ta by měla být opticky rozdělena (pomocí větví a kmínků) na jednotlivá malá teritoria, jež si v prostoru zvířata postupem času vytvoří. Také by v ní měl být dostatečný počet misek na vodu a na jídlo (na koupání). Misky by měly být rozděleny do jednotlivých teritorií. Kdyby tomu tak nebylo, mohly by silnější jedinci obsadit zdroj potravy a ostatním by se pak vedlo špatně.

Častým problémem je agresivita některých druhů papoušků v době hnízdění.

Umístění papouška do voliéry
Osvědčenou metodou je dát do voliéry nového ptáčka v menší kleci. Ostatní papoušci budou zvědaví. Nováčka si budou prohlížet a budou spolu přes klec komunikovat. Mohou být z počátku i nepřátelští, ale za dva až tři dny si na něj určitě zvyknou. Potom je na čase zvířátko vypustit. Náš nový papoušek by potom neměl mít problémy se zařazením se mezi ostatní obyvatele voliéry.

Některé druhy papoušků ale nesnesou blízkost odlišných druhů ptáků, nebo umístění do již obydlené klece jiným papouškem byť stejného druhu.

Papoušci ve voliérách můžou ale někdy své nové společníky odhánět, zastrašovat a může se stát, že na ně dokonce zaútočí. Takže musíte být vždy připraveni zasáhnout.

Druhy papoušků, které se k sobě hodí
Tak například korely jsou to poměrně společenští papoušci, které můžeme chovat společně s andulkami, papoušky horskými, papoušky nádhernými a podobnými druhy.

Cizí zvířata
Nejlepší samozřejmě je, když si návštěvy k nám s sebou nevodí psy, ani kočky. Když už se ale něco takového stane, musíme zamezit tomu, aby se cizí zvíře přiblížilo ke kleci a našemu papoušku ublížilo. Aby pes našich hostů štěkal na klec a podobně. Ze všeho nejlepší bude, když klec s naším papouškem překryjeme neprůhlednou (ale prodyšnou) látkou. Bude rozhodně lepší, když ho cizí zvířata neuvidí, než když ho vylekají.

Je-li ale zvíře naší návštěvy třeba na vodítku, a chodí-li k nám daná osoba často, můžete se pokusit tyto dvě zvířata spolu seznámit. Musíte však dávat opravdu velký pozor, aby nedošlo k poranění či dokonce usmrcení zvířátka! Zpočátku bude papoušek určitě velmi opatrný a bude se jakémukoli kontaktu s cizím zvířetem vyhýbat. Později ale může dokonce slétnout na zem a jít neznámému hostu v ústrety.


Články seriálu:

Komentáře

  1. Avatar uživatele lenka
    Ahoj, nemáte nějaké tipy, jak papouška a kočku skamarádit? Na Youtube jsem viděla videa, kde tato zvířata spolu normálně koexistují.
    Mám doma kočku a nechci, aby až si pořídím papouška, se mu třeba něco stalo. Je možné kočku nějak "zkrotit", aby papouškovi neubližovala? Nebo její choutky otupí jen čas?
  2. Avatar uživatele Jarabák
    Kočka má vrozené lovecké pudy a ty se u ní dají jen velice obtížně potlačit. Proto si myslím, že dospělou kočku s ptáčkem skamarádit nelze. To by určitě nedopadlo dobře. Jinak tomu “ může“ být u kotěte, které si na papouška pomalu přivykne. Musí pochopit, že ten malý tvor se neloví, že je to “kamarád“. Jak to takové kotě naučíte je na vás. Každá kočička je jiná a tak musíte přijít na to jak jí to vysvětlit. Stejně ale musím říci, že i tak tam určité riziko prostě vždycky je. I to malé kotě si může chtít s papouškem ze začátku hrát, jako se svými hračkami a mohlo by do něj zatnout své ostré drápky. To by mohlo být pro papouška osudné. Budete proto muset být trpěliví a papouška budete muset svým tělem chránit! Jedna má známá má už poměrně starou kočku a ta je velký flegmatik. Na papouška je ale přivyklá, takže jí může klidně chodit před čumákem nebo klovat do ocásku a ona maximálně odejde pryč.
Komentovat článek Komentovat článek