Zobrazit RSS kanál

Fénix

Seznamování nového ptáčka s okolím (4)

Hodnotit článek
Třetí část je věnována nejnebezpečnějšímu místu v našem bytě - tím je bezesporu kuchyně.

Tato místnost si zaslouží, abych jí věnoval samostatnou malou kapitolku. Budu se zde snažit vypsat seznam věcí, na které by jste si měli dávat pozor (pokud se ovšem vaše zvířátko zde bude někdy pohybovat). Jak se tedy vyvarovat tomu, aby se zvířátku něco nestalo?

Kuchyň je z hlediska nebezpečnosti asi jednou z nejhorších místností pro papouška vůbec. Pro našeho mazlíčka je kuchyň nebezpečná nejen z toho důvodu, že se zde připravují horké pokrmy, smaží se zde jídla, ale můžeme zde přehlédnout mnoho věcí o kterých se domníváme, že by neměly vadit.

Tak například dřez plný nádobí. Že na tom nic nevidíte? Ale co když se třeba na hromadu špinavého nádobí usadí papoušek, nemůže se ta hora s ním zřítit, nebo na něj spadnout?

Příprava pokrmů
Při přípravě pokrmů se uvolňuje velké množství par a mohou mezi nimi být i látky, které jsou pro papouška zdraví škodlivé. Také tyto výpary mohou být mastné a znehodnotí zvířátku peří. To se bude marně snažit si jej očistit. Na mastné peří se bude lepit prach a papoušek tím může trpět.

Nebezpečný dřez
Plný dřez horké vody představuje velké nebezpečí, pozor aby tam papoušek nespadl. Zvířátko není přizpůsobeno k plavání tudíž jeho peříčka nejsou pokryta “mastnotou“ stejně jakou u kachen. Mohlo by se stát, že když papoušek spadne do dřezu, peří se mu nasákne vodou. Všude kolem něj jsou kolmé stěny, tím pádem nemá kam by vyšplhal. Je-li voda příliš hluboká, brzy mu dojdou síly a může se utopit. Stejně nebezpečná pro něj může být i vana naplněná vodou, umyvadlo, či hluboký sprchový kout.

Ostré předměty
Hlavně nože, nesmíme zapomenout dávat do šuplíků, nebo stabilních stojánků určených na nože.
Papoušek s nožem
Zbytky jídel
Pozornost také musíme věnovat zbytkům, které se nacházejí na kuchyňském stole. Máme-li v oblibě například tropické ovoce (např. avokádo), a necháme na talířku zapomenutou okousanou pecku se zbytky tohoto ovoce, papoušek se jeho pozřením může otrávit.

Okno
Pozor na větrání v kuchyni a pozapomenuté otevřené okno.

Varná konvice
Varná konvice a z ní stoupající horké páry. Konvice by neměla být umístěna tak aby se papoušek mohl nad ni (třeba někam na polici) posadit a aby ho výpary opařily. Stejně tak by jsme měli dávat pozor na to, že ohříváním vody na dosti vysokou teplotu se ohřeje i vnější povrch konvice.

Čistící prostředky
K otravě papouška může dojít následkem požití čisticích prostředků nebo ředidel, v takovém případě může zvířátko i zemřít. Máte-li podezření, že papoušek něco takového pozřel, na nic nečekejte a volejte ihned veterináři. Ten vám poradí, jestli máte zvířátku podat živočišné uhlí (neutralizuje některé jedy). I po podání tabletky bude ale nutná návštěva veterináře.

Sporák
Také od sporáku by jsme zvířátko měli odehnat, aby později nedošlo k popálení papouška, nebo spálení jeho peří.

Je nutné si uvědomit, že papoušek je něco jako malé dítě. Jeho zvědavost někdy nezná mezí. Snaží se vše prozkoumávat, do všeho strkat zobáček, klovat, jazýčkem “ochutnávat“ různé druhy povrchů a všeho co má kolem sebe.

Asi nejlepší radou na závěr je mít oči stále otevřené.


Články seriálu:

Komentáře

  1. Avatar uživatele Neregistrovaný
    Nebylo by dobré naopak papouška učit tak, že jej necháme volně létat, kam se mu zachce, a když náhodou spadne do dřezu s teplejší vodou (ne přímo horkou), tak se tím naučí, že toto místo je zrovna něčím nebezpečné?

    U ostrých nožů toto zkoušet nelze, ale někdy je vlastní zkušenost cennější než tisíceré odhánění.
Komentovat článek Komentovat článek