Zobrazit RSS kanál

AlikAlik

Proč můj papoušek marodí?

Rating: 2 votes, 4.50 average.
Jak se to vůbec mohlo stát? Ptáme se sami sebe, vždyť jsme pro něj dělali všechno možné i nemožné! Rada, která je zde uvedena, nemá za cíl hovořit o konkrétních nemocech papoušků, ale o tom, proč se náš papoušek chová jinak než jindy, proč daný problém mohl vzniknout a jak může být vyřešen v rámci našich možností.

Aby zůstal papoušek veselý a zdravý, potřebuje stálý kontakt ať už s člověkem, nebo s jiným papouškem. Absence osoby, na kterou je papoušek silně vázaný, se jej může hluboce dotknout. Mít papouška, to není vždy jen zábava! Je to velký závazek, kterým se člověk zavazuje, že se o něj postará tak, aby prospíval. Musím ale říci, že existují lidé příliš temperamentní a svým hlukem narušují ptákovi jeho psychiku. Ptáci mají raději lidi, kteří mají mírné pohyby a chování a takoví lidé bývají i soucitnější k žijícím tvorům a stvořením.

Velký vliv na jeho zdraví má také strava, kterou mu podáváte. Výběr kvalitní, pestré a správné stravy pro papouška není snadný. Rozdíly ve stravě papoušků jsou běžné a mohou ovlivnit jejich chování. Ani ve volné přírodě se žádné dva druhy neživí stejně. Dbejte tedy na to, aby měl váš papoušek ve své stravě všechny potřebné živiny a vitamíny! A nikdy nepodávejte papouškovi studenou vodu a ani žádné jídlo z ledničky či chladicího boxu! Pokud jeho strava postrádá některou ze složek, může si trhat peří, protože se necítí dobře, má křeče, bolesti a může onemocnět i bakteriální infekcí nízkého stupně, která nemusí být životu nebezpečná, anebo naopak. O jeho výživových potřebách se poraďte raději s odborníkem. Pozor ale, trhat peří si může také z nudy a stresu, když se mu dostatečně nevěnujete!

I umístění klece papouška v domě má vliv na jeho zdraví. Potřebuje se cítit bezpečně, a tak umístěte klec někam do rohu či výklenku v nábytku. Nemá rád, když se ke kleci dá přistoupit ze všech stran a je vystaven horkým slunečním paprskům a průvanu. Hygiena prostředí je první podmínkou, aby byl pták zdravý. Klec často čistíme a zbavujeme trusu, abychom tak nevytvořili ideální podmínky pro rozmnožení střevních parazitů. Ale i pták udržovaný v naprosté čistotě může dostat čmelíky, které mu v noci nedají spát. Samozřejmostí je také čistota misek, bidélek a větví, na které pták usedá. Denně měníme vodu v napáječce a podáváme papouškovi čerstvou a nezávadnou stravu. Velikost klece hraje také svoji roli. Malá klec pro velkého ptáka může mít negativní dopad na celou škálu projevů v jeho chování. Mihotavé světlo televizního přijímače, či počítače také zrovna nemiluje a je pro něj rušivé.

Rovněž nevhodné a nepřirozené barvy vašich místností mohou být pro papouška stresující, hlavně pro papouška odchyceného ve volné přírodě, nebo z voliéry. Nejhorší barvou, jakou mohou lidé nosit, je pro ptáky křiklavě červená. Když se tato barva pohybuje (třeba váš domácí úbor), pták může propadnout i panice, což může mít osudné následky.

Jeho původ by měl zákazník při koupi ptáka znát. Díky stresu z přepravy a změny prostředí mohou ptáci šířit chlamydie – psitakózu. Rovněž jeho stáří bude pro nás klíčová užitečná informace. Má vliv na papouškovo chování, zdraví, blaho a délku života. Zdravý pták má přilehlé peří, jasně otevřené oči a čile reaguje na vše ve svém okolí. Nemocný má naopak peří naježené, oči kalné a přivřené, těžce dýchá a reaguje, až když přistoupíme ke kleci. Někdy může mít slepené peří a trhavé pohyby prozrazují, že trpí zácpou, nebo průjmem, může mít krvavé skvrny v trusu. Trpí rýmou, je apatický a vyhýbá se člověku. U nemocného papouška je zásadní teplo místnosti (27 – 30 °C), tlumené světlo a dostatek vody k pití.

Papoušci mohou mít v každém věku nožky postižené artritidou, proto by měla být bidla umístěna v dolní části klece, protože při jejich slabém sevření může pták v noci z bidla spadnout. Artritida může postihnout i křídla, což jim znemožní létání. Velmi staří papoušci trpí jako lidé šedým očním zákalem. Dávejte proto zvýšený pozor, když vypouštíte papouška z klece.

Správné jeho ošetřování, stříhání přerostlých drápků, rozmanité krmení a dodržování hygieny je nejlepší prevencí proti chorobám. Vzdor veškeré péči může váš papoušek přesto onemocnět a nakazit třeba i vás. Jsou choroby, jako papouščí nemoc, která je přenosná i na člověka. Proto další kroky v péči o něj přenechejte veterináři, kterému v každém případě zaneste trus vašeho papouška, aby mohl dle něj stanovit diagnózu a určit tak správnou léčbu.

Komentáře

Komentovat článek Komentovat článek