Zobrazit RSS kanál

AlikAlik

Začínáme chovat korelu

Rating: 3 votes, 4.67 average.
Korela má z nového prostředí strach a tak než si zvykne na klec, sedí v koutečku na jednom místě. Dopřejme ji dostatek času na to, aby z ní opadl stres, který při přepravě do naší připravené klícky prožila a nechme ji odpočinout v klidu a tichu. Potřebuje se dostatečně seznámit se svým novým obydlím, okolím kolem sebe, ale i s námi. Dlouho jí trvá, než překoná strach a musíme si vzájemně na sebe opatrně přivykat.

Jakmile z korely stres opadne, začne v kleci poskakovat a poletovat z jedné strany na druhou. Mluvte na ni často jménem, které jste ji vybrali, korela tak zpozoruje, že se jedná o ni a začne natřásat peříčka a křidýlka, hlasitě píská a vydává zvuky, je to známka toho, že si začíná na vás zvykat.

Korela má ráda v noci klid, veškeré hlasité zvuky a hluk ji zneklidňují, často se leká. Od hluku může i zpanikařit a mlátit křídly o klec, mohla by si tak ublížit a zabít se. Proto ztište na noc hudbu či televizor, aby měla korela své pohodlí a odpočinula si. První den, než si zvykne na nás a nové bydlení, nechte rozsvícenou lampičku a vyčkejte, až se v kleci pohodlně usadí, protože ve tmě by tam ustrašeně hledala vhodné místo ke spánku. Pokud si už na svoji klícku zvykla, spí pak na svém oblíbeném místečku. Klec ničím nepřikrývejte, korela by se začala bát a mít strach, ráda se pak rozčiluje a křičí.

Pokud se nám ještě zdá, že korela není ve své kůži a stres ještě nepřekonala, nedělejte v kleci žádné změny, nepřenášejte větvičky na jiné místo, ani misku na semínka či napáječku. Je bázlivá a mohla by vás i poprskat. Někdy si ani nevezme za celý den kousek ovoce, nebo zeleniny, protože tento neznámý předmět v ní budí strach, na vše si musí zvykat a seznámit se s ním. Rovněž i na vaši ruku si korela musí navyknout, když jí nabízíte zrníčka.

Jednoho krásného dne otevřeme korele dvířka od klece. Ale než tak učiníte, zavřete prosím všechna okna, jinak už korelu neuvidíte! Nejdříve na dvířkách klece chvíli posečká, zarazí se, je to pro ni zase něco nového, ale pak se odrazí a vyletí do prostoru. Když najde svoji klícku, má vyhráno! Většinou přistane na zácloně, nebo lustru, či na skříni a na zemi, kde ráda sbírá různé předměty. Dáváme přitom pozor, abychom ji nezašlápli. Korely mají také zlozvyk okusovat třeba tapety, dřevo, hrany nábytku či skříně. Pokud korela tápe a nemůže klec najít, nenahánějte ji smetákem či hadrem, ztratila by ve vás důvěru.

Když nám začne zobat z ruky, je ta správná chvíle si ji ochočit. Pokud chcete, aby vám korela na ruku usedla, nabídněte jí prst, nebo hřbet ruky, dlaně se často pták bojí. Korely se rády koupou, stačí pak větší miska s vlažnou vodou, kam ponoří svoji hlavičku a křidýlka. Pokud se některá korela bojí koupele, stačí jí dát do misky orosené listy, ve kterých se bude převalovat.

Hodně na korelu mluvte, povídejte si s ní, vyslovujte často její jméno, je to náš člen rodiny, když nám bude někdy smutno, jistě nás svojí přítomností rozveselí.

Aktualizováno 04. 03. 2012 v 11:36 uživatelem AlikAlik

Štítky: chov, korela, strach, stres
Kategorie
Nezařazené

Komentáře

Komentovat článek Komentovat článek