Zobrazit RSS kanál

Jan Ebr

Operace Brkoslav

Hodnotit článek
Když se na podzim začaly objevovat hromady pozorování brkoslavů, bylo jasné, že letošní zima by mohla být výjimečně dobrá. Ale jako na potvoru jsem měl nejdřív zlomenou nohu a pak auto v servisu, takže možnosti zmateného ježdění po republice mezi opuštěnými sady a alejemi jeřabin se jevily dost omezené. Když se ale objevili brkoslavi někde v okolí a v dosahu hromadné dopravy, tak to vypadalo nadějně. Nuže, současná bilance je 4 výpravy, 0 brkoslavů, ale 3 nové, úplně jiné druhy.

Hned při první výpravě do Satalic (tehdy ještě s ortézou, takže i Satalice byly pořádná výprava) jsem pořídil nový druh, a to ihned po dobelhání se k sadu na okraji čtvrti, kde se nebojácně naparovala hejno konopek. Nevěděl jsem sice na prnví pokus, jestli jsou to konopky, čečetky, nebo jaká havěť, ale bylo jasné, že tohle je něco nového a nečekaného. Druhá akce po ose Trója-Chabry-Satalice-Vysočany nepřinesla nic, neboť většina nadějných lokalit je úplně sežraná a ptáky moc neláká, ale jsou z ní aspoň hezké fotky kvíčal s jablky.

I třetí výlet do Nebušíc, Statenic a okolí vypadal, že to bude prostě jen procházka za běžnými druhy - když tu se v dálce přede mnou na drátě objevilo cosi světlého. A světlí ptáci jsou u nás z principu podezřelí, protože jich až zas tolik není - a vsktuku, byl to ťuhýk šedý, jeden z druhů, po kterých jsem už dlouho toužil, protože na birds je všichni pozorují jako hrušky a já pořád nic. Tenhle konkrétní byl navíc překvapivě krotký, takže se nechal i poměrně slušně nafotit. Jako bonus se ukázalo, že jsem ušel za den celkem 11 kilometrů, což je můj rekonvalesnenční rekord.

No a konečně dneska jsem se nechal vylákat včerejším pozorováním z obce s roztomilým jménem Holubice, ležící na konci linky 316, a tedy stále docela po ruce. Z Tróji se tam navíc polde IDOSu jede tak, že nasednete na 112ku špatným směrem a v Podhoří přestoupíte na přívoz, takže ani ta cesta není vysloveně nudná I na mapě Holubice vypadaly pěkně, ale většina sadů v okolí je udržovaná a perfektně sklizená. Jen přímo v obci je kus opuštěnější a plný ptáků, hlavně kvíčal a zvonků - a když už tam neměli brkoslavy, tak aspoň jednu cvrčalu. Což je vlastně další pták, kterého už dlouho hledám (naposledy jsem ho už skoro měl, ale vyklubal se z něj divně osvětlený brávník).

Cvrčala je v mojí sbírce fotografií druh č. 399 - tak co, bude č, 400 konečně brkoslav?
Kategorie
Nezařazené

Komentáře

  1. Avatar uživatele admin
    Já jsem brkoslavy v Praze a okolí ještě neviděl, ale zrovna dnes jsem narazil na velmi početné hejno na Šumavě. Třeba to příště vyjde, držím palce.
Komentovat článek Komentovat článek