Zobrazit RSS kanál

veverka

Jak naučit papouška, aby se na slovo vrátil do klece

Rating: 2 votes, 3.50 average.
Každý majitel papouška jistě zná problém, kdy potřebuje nutně odjet z domu, ale jeho opeřený miláček létá vesele po bytě a zrovna teď se mu ani za nic zpátky do klece nechce. Tento článek vám poradí, jak se takovýmto nepříjemnostem vyhnout a zpříjemnit si vzájemné soužití s papouškem.

Cílem našeho snažení by mělo být naučit papouška navrátit se zpět do klícky na požadovaný příkaz.

Většina lidí svého mazlíčka třeba z klece raději ani nepouští, protože má obavy že se nepodaří navrátit jej zpět. Každý papoušek je však velmi chytrý a rychle se učí. Stačí jen trocha trpělivosti a snahy ukázat mu, co chceme aby udělal.

Mnoho lidi papouška chytne po zlém do utěrky a vrátí do klece. Toto řešení však není pro zvíře šetrné a asi k nám nebude pociťovat oddanost. Další často používaná varianta je nechat papouška létat po místnosti a umístit mu misku s jídlem do klece. Papoušek je malý, a proto potřebuje jíst celkem často. Není ale hloupý, a pokud nechce, ani tímto fíglem nad ním nevyzrajeme. Z osobních zkušeností mohu říci, že docílíme pouze toho, aby hladový strávník vlétl do klece, ukradl semínko, které si s sebou odnese do bezpečí, a tam ho v klidu zkonzumuje. Zavírat ho při této činnosti "jakoby do léčky" není také zrovna rozumné.

Daleko lepší je nechat papouška létat volně po bytě; v momentě kdy potřebujeme, aby se vrátil, začneme papouškovi říkat příkaz, který jsme si určili pro vrácení se do klece, např.: "Do klece, Pepíku!" Důraz dáváme na slovo "do klece". Papoušek samozřejmě neví, co po něm chceme. Nyní je nutné našeho miláčka trochu prohnat po místnosti. Měl by se rychle unavit, protože není zvyklý létat, důležité je udržovat ho stále při letu. Pokud mu dopřejete byť jen malinkou pauzu papoušek si rychle odpočine.

Při tomto počínání samozřejmě neustále opakujeme námi vybraný příkaz, např. tedy "do klece". Papoušek většinou nezaletí do klece zprvu sám, protože neví, co příkaz znamená. Může se ovšem stát že se vrátí sám, v tom případě máme práci usnadněnou. Většinou však papoušek klec nenavštíví, vyčerpá se a bude chodit po zemi protože na let už nemá sílu. Nyní stačí papouška opatrně sebrat a vložit za neustálého opakováni příkazu zpět do klece. Poté klec opatrně zavřeme a necháme zvířátko odpočinout, později se mu opět trochu věnujeme, aby vidělo, že mu neublížíme.

Pokud je to jen možné, berte papouška do vlastních rukou, měl by cítit náš kontakt a vědět, že mu neublížíte. Klovat nebude, protože bude zadýchaný, pokud však i přesto nepříjemně klove, můžete použít rukavici, nezakrývejte mu však hlavičku, aby viděl, že jej umisťujete do klece.

Tento proces je nutné opakovat denně, aby zvířátko pochopilo, co po něm chceme.

Našeho papouška jsme takto naučili návrat do klece zhruba za 10 dní. Nyní poslechne na příkaz i od návštěvy a jiných lidí. Nemáme s ním problémy, ani on s námi.

Aktualizováno 10. 01. 2012 v 16:56 uživatelem veverka

Kategorie
Nezařazené

Komentáře

 1. Avatar uživatele ronin
  Hmm, tak to taky zkusím, i když mám pochybnosti, někteří papoušci určitě budou více "natvrdlejší" než jiní. Ale díky za tip.
 2. Avatar uživatele Tom
  Užitečný článek, díky
 3. Avatar uživatele Neregistrovaný
  Není to trochu drastické? Já bych řekla, že tímhle tomu papouškovi můžete ublížit, že ho tak akorát uštvete k smrti. Já bych se tento postup bála vyzkoušet.
 4. Avatar uživatele Markéta
  Nevím, můj papoušek se sám do klece nevrací. Vždycky počkám až se proletí po pokoji a pak si přijde sednout na rameno nebo na ruku a když už ho chci dát do klece, stačí přijít s papouškem na ruce ke dvířkům klece a on si tam hopsne sám (létá neohrabaně myslim si, že sám by se ani netrefil do dvířek )
 5. Avatar uživatele danyel.kypr@gmail.com
  ty magore si normální málem jsem ho zabyl ty kryple!!!!!!!!!!!!!!!!
 6. Avatar uživatele daijsdfz
  ten email je blbě hehe
 7. Avatar uživatele Neregistrovaný
  blbe!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 8. Avatar uživatele Lenkok
  Citace Původně napsal danyel.kypr@gmail.com
  ty magore si normální málem jsem ho zabyl ty kryple!!!!!!!!!!!!!!!!
  No díky tomuto článku náš papoušek poslochá na klec a to není ručně dokrmený.
 9. Avatar uživatele Neregistrovaný
  Přijde mi to jako totální hloupost, akorát vám papoušek více nebude věřit, když ho budete prohánět po místnosti. Základ je naučit na ruku, pak už vše půjde samo.!
Komentovat článek Komentovat článek