Zobrazit RSS kanál

Jan Ebr

Tři dny na Moravě

Hodnotit článek
O víkendu jsem nechal doma nemocnou a pracující manželku a vydal se snobsky sám autem na jižní Moravu - při této pžíležitosti jsem nakonec najel 750 kilometrů (protože "jižní Morava" není zas tak malá oblast, jak to z Prahy vypadá , ale viděl jsem za dva dny minimálně 67 druhů ptáků, což mi přišlo docela slušné. Vlastně bych byl skoro na 70, kdybych k tomu přihodil i těch pár, co jsem stihnul ulovit v Olomouci, kde jsem si pak v pondělí na chvíli odskočil ze slušební cesty k rybníku.

Na tohle jaro jsem se velmi těšil, protože ačkoliv mě ptáci zajímají již delší dobu, tohle je vlastně první jaro, kdy už mám pocit, že jim trochu rozumim, umim je najít a mám je čím fotit - a proto také doufám, že si pořídím spoustu druhů, které mi ještě chybí. I to se tentokrát docela podařilo, neboť do sbírky jich přibyblo hned pět - orlovec říční, racek černohlavý, lejsek černohlavý, pěnice pokřovní - a kukačka obecná, kterou jsem doposud vždycky jenom slyšel (ještě před rokem by mě ani nenapadlo, že ji můžu snadno vidět, natožpak vyfotit).

V podstatě všechny lokality, které jsem navštívil, byly skvělé - ty, co jsem znal, i ty nové. Jaroslavické rybníky u Znojma, kde jsem hned v 7 ráno potkal dva orlovce, bobra a orla, jsou skutečně zdařilé - kromě krásných rybníků je tam i hezký tok Dyje a okolní lesy. Oblast severně od Lednice, kolem NPP Pastvisko u Lednice je sice trochu obtížně přístupná (trochu tam překáží ta rezervace, kam se nesmí), ale částečně zatopený lužní les stojí za to a dokonce jsem v něm potkal brkoslavy. Prostřední rybník u Lednice zatím moc vodními ptáky neoplývá, ale jelikož tam bylo brkoslavů rovnou 130, nestěžoval jsem si. Konečně Mutěnické rybníkyk u Hodonína jsou naprosto exkluzivní (hnízdící rackové černohlaví jsou jenom třešnička na dortu) a ačkoliv mě lesy mezi Lanžhotem a Dyjí trochu zklamaly mírně parkovou úpravou se spoustou cyklistů, všechno vynahradila zatopená pole přímo u Lanžhotu, kde jsem mohl dalekohledem nerušeně pozorovat několik bekasín otavních, ve společnosti vodoušů a konipasů lučních.

Krása ČR je v tom, že birdwatchovat se tu dá skoro všude, ale opakovaně shledávám, že jižní Morava je svojí bohatostí naprosto speciální. A je to vlastně jenom dvě hodiny jízdy autem z Prahy

Aktualizováno 18. 04. 2013 v 10:59 uživatelem Jan Ebr

Kategorie
Nezařazené

Komentáře

Komentovat článek Komentovat článek