Zobrazit RSS kanál

Jan Ebr

Další a další druhy

Hodnotit článek
Nepřestává mě překvapovat, že téměř při každém výletu do přírody se mi podaří přídat nějaký druh buď do své celkové sbírky, nebo alespoň do mých druhů pozorovaných v ČR. Je to vlastně naprosto neuvěřitelné, protože i těch druhů pozorovaých v ČR už mám asi 160, takže bych čekal, že když za den vidím pár desítek ptáků, je tam docela dost prostoru na to, aby to byly ty druhy, které už mám, ne?

Dobrá, řekněme, že tomu pomáhají lokality. O víkendu jsem byl ve východních Čechách, a tak jsem se stavil na Rozkoši. Na první pohled to tam vypadalo dost nevlídně, velká vodní plocha obsypaná kempy a chatkami, ale po nalezení správné strany, kde se dá projít kus podmáčeným lesem a pak pokračovat po dlouhé hrázi napříč nádrží, jsem lokalitu ocenil - nejprve pisíci a vodouš rudonohý, pak rybák černý, začínalo to dobře. Záhy jsem si všiml racka malého a to už byl nový druh - ale právě takový "daný lokalitou", neboť na Rozkoši bývají a jinde je narazit na ně obtížné. Navíc se ukázalo, že jich i rybáků černých je tady spousta, tak jsem si je dosytosti užil a nafotil, až se mi podařilo identifikovat i jednoho rybáka bělokřídlého (můj nový druh v ČR).

Na druhou stranu další úlovky byly z kategorie náhodných setkání - na Josefovských loukách nademnou zakroužil pár rorýsů obecných (Je to vlastně pěkná ostuda, že jsem je ještě neměl, ale prostě jsem si jich nikdy dřív nikdě nevšiml - no a hned v úterý jsem jich pak několik viděl nad pražskou ZOO, že já se vůbec někam tahám.) a nad Starou Metují lovilo několk lejsků šedých, které jsem doposud pozoroval jenom v Tatrách, ač jde u nás o dost běžný druh. V obou případech se myslílm projevily pokroky v mé vnímavosti i změna stylu pozorování, kdy teď už chodím po lokalitách zásadně s foťákem s teleobjektivem v ruce, vždy připraven skočit po všem, co se někde šustne.

Ve středu jsem se vydal do PR Úpor na soutoku Vltavy a Labe. Je to pěkná, celkem opuštěná lokalita starých listnatých lesů, luk a polí, kde skoro nikdo nepozoruje, a tudíž jsem tam nic zvláštního nečekal. O to víc skeptický jsem byl, když sjem zjistil, že stromy jsou již kompletně olistěné a většina lesních ptáků tudíž není vidět, jen slyšet - přesto jsem na fotografiích našel dva úplně nové druhy, a to cvrčilku zelenou a včelojeda lesního. Teda vlastně včelojeda našla na fotkách moje žena, neboť já jsem už na prohlížení každého káněte trochu rezignoval (což se ukázalo být velká chyba). Ještě na místě jsem identifikoval další druh, který znám jenm z Polska, a to břehuli říční. Na polích u Úporu jich poletovalo asi 20 - ovšem v nedalekých Zálezlicích jich na návsi na drátech posedávalo celcých 200!

Po strašlivé průtrži mračen, kdy se pomalu nedalo jet ani autem, jsem se ještě stavil v Dřínově, kde nové druhy nepřibyly, ale cestou do Prahy jsem se rozhodl projet se po silnicích kolem Netřeby, kde nedávno někdo hlásil motáky lužní. Takováhle akce většinou končí poněkud do ztracena, ale tentokrát se na mě štěstí usmálo a přímo ze silnice jsem párek vyfotil, ač tedy řidiči, kteří mě museli objíždět, tak šťastně nevypadali.

Za tři vycházky to máme 8 novýh duhů v ČR, z toho 4 úplně nové. Trcohu se bojím, že zásoba těch, co se dají najít tak snadno, se už brzo vyčerpá, ale zatím je to výborná zábava!
Kategorie
Nezařazené

Komentáře

Komentovat článek Komentovat článek