Zobrazit RSS kanál

Jan Ebr

Prvních 500 za námi

Hodnotit článek
Po docela nadějném začátku jara přišlo v květnu deštivé období a s pozorováním to nevypadalo moc skvěle. Přesto se dalo sem tam ulovit krátké pěkné období a díky tomu i zas nějaký ten delší druh. Blesková akce v několika hodinách mezi dešti na Vrbenských rybnících sice ukázala, že lokalita se od loňska dost zhoršila (ani pisily nebyly, zřejmě vlivem narušení biotopu?), ale lejsky bělokrké žijící v dubových alejích opravdu nešlo přehlédnout. Z již hustě olistěných větví jsme poprvé zaslechli i moji vytouženou žluvu hajní! Na její skutečné vizuální pozorování jsem si však musel ještě týden počkat - to se mi ji totiž po asi hodinové hře na kočku a myš podařilo docela zblízka vyfotit v pražské rezervaci V pískovně. Jak tomu tak bývá často, od té doby slýchám a často i vídám žluvy skoro za každým rohem - jakmile si na její hlas zvyknete, tak ho poznáte na stovky metrů.

Další slunečný víkend se nám podařilo konečně shlédnout tajuplná Novořecká rašliniště. Nevtstupovali jsme samozřejmě na mokřadní plochy, kde hrozí vyrušení nejen ptáků, ale i další fauny, ale i z okraje lesa a staré vozové cesty je oblast velmi zajímavá. Ptáků tam bylo vlastně překvapivě málo, o to však zajímavější - ostříže lesního jsme zatím měli jen z Maďarska a voudše kropenatého sice známe dobře, ale sedět na stromě jsem ho ještě neviděl! Nakonec jsme si odnesli z jediného víkendu hned tři druhy, která nám dost trapně chyběly, a to rehka zahradního, rákosníka obecného a budníčka většího. U posledně jmenovaného se ukázalo, jak užitečné je nahrávání hlasů, neboť vizuálně jej skutečně od budníčka menšího prakticky poznat nejde.

Koncem května se mi opět podařilo vyhrát nad větrem a deštěm a vklínit pozorování do jediného dne mezi frontami. Ze služební cesty do Frýdku-Místku jsem se nechal vysadit v Hulíně. Na rybnících v Němčicích mě čekaly sice stará známé, ale přesto atraktivní druhy (včetně mladého racka malého, který mi dal pěkně zabrat), ale hlavně také velmi přátelští místní birdwatcheři, se kterými jsem se rád seznámil. Nejkrásnější ale byla ranní zastávka u Dubu na Moravě, která mi kromě nového rákosníka zpěvného přinesla také velmi detailní pozorování lovu rybáků obecných.

Nejen zábavou je však člověk živ a někdy je potřeba pracovat, nejlépe na pracovních cestách, které mě v červenu a červenci čekaly hned tři. Na týdenní konferenci v Lisabonu se mi podařilo uvolnit se hned třikrát - dvakrát do oblasti delty čeky Tejo a tamních slanisek, kde jsem do sbírky přidal hrdličku divokou (tu jsem krátce po návratu konečně vyhrabal i v ČR, dá to docela zabrat, mezi všemi těmi zahradními), cistovníka rákosníkového (toho v ČR vidět nemůžete), jespáky křivozobé a pěnici bělohrdlou; jednou jsem se šel projít naopak k Atlantiku, kde se to doslova hemžilo přeletujícími tereji bílými (ti sice na českém seznamu sou, ale pěkně dlouho je tu nikdo neviděl). Z následujícího dvoutýdenního pobytu (zahrnujícího 4 volné dny k cestování a jeden den marodění v hostelu na kraji džungle) v brazliském Riu jsem zatím určil 34 druhů, z nichž většina asi nikomu nic moc neřekne (a tamnější zážitky by si jistě zasloužily samostatný příspěvek), takže bych jmenovitě zmínil jenom ťuhýka rudohlavého, kterého jsem si pořídil v Madridu během čekání na letadlo (přes noc, s přespáním v hotelu za letištěm, který se nachází jen pár minut od krásné lokality kolem opuštěné řeky).

Z poslední cesty do Barcelony nakonec z ptačího hlediska nebylo nic, ale hned ráno po návratu jsem se vydal k polní louži v Tuklatech proslavené na birds.cz tamním pozorovatelem Denisem, kterého jsem tam také potkal a on mi hned ukázal holuba doupňáka - dalsí vlastně dost běžný druh, který mi dlouho unikal, protože jeho odlišení od běžnějších holubů domácích i hřivnáčů vyžaduje značnou pozoronost. Konečně dnes jsme při prohlížení náhodných fotek z Islandu v roce 2006 objevili na jedné z nich (vyfocené Zenitem na film přes 50mm objektiv) zcela jasnou chaluhu příživnou, která nám počet pozorovaných druhů zvýšila na 519.

Aktualizováno 28. 07. 2013 v 18:45 uživatelem Jan Ebr

Kategorie
Nezařazené

Komentáře

  1. Avatar uživatele Mod
    To už je pěkné číslo. Moc pěkné úlovky, jen tak dál.
Komentovat článek Komentovat článek