Zobrazit RSS kanál

Jan Ebr

Kulíci za 1400 aneb po poli se jezdí traktorem

Hodnotit článek
"Když chcete jezdit po poli, tak si pořídte traktor" - to mi řiká můj automechanik vždycky, když vidí stav, v jakém mu auto předávám. Koneckonců, předchozí vůz jsem odepsal především proto, že měl trochu naraženou převodvku, což se mu asi na silnici nestalo. Vždycky jsem se zatím ale autem přes výmoly a kravince dostal víceméně v klidu ... až do včerejška.

Protože se příjemně ochladilo, vyrazili jsme odpoledne se ženou na nějaké ty louže. Nejprve jsme jeli do Tuklat, kde sice ovšem probíhala dost hlučná a otravná sklizeň řepky. I tak tam nějací ptáci byli (překvapivě i bekasiny), ale prostředí nebylo zrovna typu "klidná příroda". A tak jsem vzpomněl na radu birdwatchera, kterého jsem zde den před tím potkal, a rozhodli jsme se prozkoumat jím doporučenou lokalitu u Cerhenic.

Ačkoliv jsme neznali přesnou polohu, rozsáhlé zatopené pole mezi Cerhenicemi a Pečkami opravdu nešlo přehlédnout. Od silnice k němu vede celkem slušná polní cesta, a tak jsme se rozhodli vyzkoušet, zda i zde bude fungovat známý trik, že auta se ptáci bojí míň, než chodců - skutečně se nám podařilo přiblížit docela blízko k malému hejnu kulíků, kteří vypadali dost nevzrušeně. Mezi mladými kulíky říčními byli i tři kulící píseční, druh který jsme v ČR neměli - globálně sice ano, ale i tak pěkný úlovek, navíc zde byli i dva dospělí s krásným dvoubarevným zobáčkem.

Kromě kulíků se objevila také trojice ostřížů lesních, kteří divoce lovili kolem hladiny (nejspíš hmyz). Zahlédli jsme i vodouše a bekasiny, ale ukázalo se, že lokalita je poněkud obtížná pro jejich pozorování, neboť ve zcela ploché pánvi není žádné místo, které by bylo dost daleko a přitom z něj byl na mokřad výhled - a při přiblížení na kraj vodní plochy se všechno až na kulíky spolehlivě vyplaší.

Při jízdě zpět k silnici jsem nejdřív zaslechl, jak se kámen otírá o podvozek, ale nevěnoval jsem tomu pozornost - do chvíle, než motor "chcípnul" a my zůstali stát v polích. Po průzkumu, zda z nás nic neupadlo, jsme zjistili, že z nás něco teče, a to konkrétně nafta - brilantní konstruktér u Oplu vymyslel, že palivo se z nádrže bude přivbádět zcela nechráněnou plastovou gumičkou přes celou délku auta, a kámen nam z ní udělal dvě. Naštěstí do trubičky přesně pasuje můj šroubovák, a tak jsme zabránili dalšímu úniku nafty do přírodně cenného území. No, nebudu to protahovat, auto stojí v Pečkách v servisu, už je prý opravené, takže si pro něj budu muset dojet vlakem a bude mě to prý stát 1400. No neberte ale tučné pozorování na birds.cz za ty peníze!
Kategorie
Nezařazené

Komentáře

  1. Avatar uživatele Neregistrovaný
    Toho si take vsimam, ze lidi jsou ptaky vnimani jako nebezpecnejsi nez treba prave ta auta. Ale zajimalo by me, jak vnimaji rychle se pohybujici auta na silnici.
    J.
Komentovat článek Komentovat článek