Zobrazit RSS kanál

AlikAlik

Chováme papoušky s láskou

Rating: 3 votes, 4.33 average.
Papoušek patří mezi krásné, okouzlující a inteligentní stvoření, má roztomilé chování, peří mu hraje všemi barvami a vy při nákupu nějakého ptáka tomuto těžko odoláte, zvlášť když počítáte s vyšší finanční částkou. Papoušek patří mezi nejinteligentnější ptáky na světě.

Papouška musíme milovat, obskakovat, hodně si s ním povídat, protože jeho chov je dosti náročný. Proto uděláme nejlépe, než si jej opatříme, že si pořídíme brožurku o jeho chovu a pak podniknout teprve další kroky k případnému jeho nákupu. Existuje spousta druhů papoušků, poraďte se vždy o vhodném nákupu určitého druhu s prodavačem a není to vždy jen o financích, ale také o možných našich domácích podmínkách, které tomuto milému a náročnému členu naší rodiny hodláme vytvořit.

Chyby v chovu papoušků vedou často ke špatným koncům. Pokud se jim dostatečně nevěnujete, papoušek křičí, je plachý, smutný a může si i škubat peří. Když pak papouškovi vytvoříme ideální podmínky k tomu, aby nám prospíval a nemarodil, oplatí vám lásku, kterou mu svojí péčí k němu dáváte. Je to milý a přátelský tvor, který umí vytvořit skvělou atmosféru našeho domova. Naučí se i mluvit a tak si buďte jisti, že vám pak každé ráno popřeje pěkný den.

Mladému papouškovi se musíte věnovat alespoň 3 hodiny denně, starší jedinec se na vás už tak vázat nebude, ale aby mu nebylo smutno, pořiďte mu do jeho klece dalšího papouška.

Papoušek si o váš projev lásky škemrá, u všeho musí být, a když vás chvíli nevidí, začne křičet. Vyžaduje neustále pozornost, nemá rád, když je sám a tak je vhodné umístit voliéru či klec do místnosti, kde se nejvíce zdržujete, případně i ostatní členové vaší rodiny. Kuchyň je nevhodná, protože z vaření vychází páry, musí se často větrat a papoušek by se zachladil. Vyvarujte se hluku v místnosti, kde má pták klec, mohl by být ve stresu. Hudba, televize ani hovor jej neruší, pokud není příliš hlučný.

Rád se nechá podrbat, pošimrat od vás na bříšku, i papoušek sám se svému peří věnuje celý den, probírá si pera a uhlazuje je zobákem, konečnou fázi této procedury zakončí natřásáním a tím se i zbavuje prachu, který mu na peří usedá. Pečuje i o své nožky, vybírá z nich šupinky a nečistoty a nezanedbává ani zobák, který si drhne třeba o větev, aby si jej takto obrousil. Svému zevnějšku se hodně věnuje.

Papoušek rád sbírá různé předměty do zobáku a drobné věci, které mu připadají dosti zajímavé, si odnese v zobáku k sobě. Věci, které by mohl ve vašem bytě poškodit jej odnaučte oklovávat, třeba slůvkem: ne, ne… věřte, brzy pochopí význam těchto slov. Pokud narazí na kousek kartonu, rád jej podrtí, tak stejně větvičky nebo tapetu, apd. Takže udělá nemalý nepořádek. Připravte se na častý úklid kolem jeho voliéry či klece.

Prosím zvažte všechna pro a proti, než si papouška pořídíte. Péče o něj vyžaduje hodně času! Pták je i přes svoji inteligenci na duševní úrovni děcka. Pamatujte na to a podle toho se k němu chovejte, bude to takové vaše roztomilé miminko. Lásku a porozumění, kterou mu věnujete, vám oplatí. Pokud si zvykne na vaši ruku, jako místo k sezení, něžně vám ji bude obírat zobákem, je to jeho projev důvěry k vám. Často s ním povídejte, zpívejte mu i pískejte melodie a jednoho dne vám ji určitě zapíská sám.
Štítky: chov, láska, papoušek, péče
Kategorie
Nezařazené

Komentáře

Komentovat článek Komentovat článek