Zobrazit RSS kanál

Jan Ebr

Izrael a Jordánsko

Hodnotit článek
Přestože blízký východ nominálně patří do "naší" oblasti západního palearktu, nabízí v něm mapky rozšíření překvapivě mnoho druhů, které u nás nelze vidět, a to díky teplému klimatu i v zimě. Tak jsme se tam vydali přes Vánoce podívat, jestli je to pravda - a docela to vyšlo, vrátili jsme se s 25 novými druhy. Navíc - i přestože jsme pozorovali dalších 80 druhů, které již známe - byl zážitek z ptáků v oblasti velmi "exotický", protože nové druhy byly často hodně vidět, rozhodně to nebylo hledání jehly v kupce sena a navíc i mezi běžnými "starými" druhy bylo hodně takových, které se u nás příliš nevysktují, nebo šlo o značné počty. Aktraktivní byla i rozmanitost biotopů, které tu lze navštívit - zatímco severní Izrael je zelená a vlhká subtropická zahrada, u Mrtvého moře jsme navštívili suché horské svahy s oázami v podobě "wadi" (hlubokých údolí s nepravidelnými vodními toky) a v Jordánsku jsme místy chodili po písečné poušti.

Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: _bulbul.jpg 
Zobrazení:	542 
Velikost: 101.0 KB 
ID: 1412Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: _strdmil.jpg 
Zobrazení:	458 
Velikost: 88.6 KB 
ID: 1416Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: _spacektr.jpg 
Zobrazení:	473 
Velikost: 55.6 KB 
ID: 1418

Nejexotičtějšími obyvateli Izraele jsou bulbulové a strdimilové. Až neuvěřitelné je, že prvně jmenovaní partří v Izraeli k nejběžnějším ptákům - po nějaké době už jsme jenom zklamaně zjišťovali, že z dálky zajímavě vypadající pták je zase jenom bulbul. Dlouhý ocas a žlutá zadní část těla dělají z jinak dost šedého ptáka velmi snadno rozlišitelný druh; zajímavý je i výrazný hlasový projev, který hlavně v severním Izraeli proniká úplně celou krajinou. Vidět strdimila je o poznání těžší, už vzhledem k jeho velikosti, ale je to ještě větší zážítek, protože jde v podstatě o takového kolibříka! Má i jako kolibříci lesklé peří a dokonce občas podobně stojí ve vzduchu. Narozdíl od připůsobivých bulbulů, kteří obsadily řadu různých biotopů, strdimily najdeme převážně jen v husté kvetoucí vegetaci. Naoapk špačči Tristramovi, kteří v oblasti skoro úplně nahrazují obyčejné špačky, jsou úplně všude, včetně pouští, a starají se o zvukový doprovod všude tam, kde chybí bulbulové - narozdíl od našich špačků mají vysoky a výrazný melodický zpěv.

Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: _led-hned-wlff2.jpg 
Zobrazení:	562 
Velikost: 298.3 KB 
ID: 1415Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: _vlha.jpg 
Zobrazení:	466 
Velikost: 40.7 KB 
ID: 1411

Ledňáčka hnědohlavého jsme poprvé zahlédli v jednom z wadi v pouštní oáze Ein Gedi u Mrtvého moře a považovali ho za obrovskou vzácnost - než jsme pak v severním Izraeli zjistili, že jde o dost běžného obyvatele jakýchkoliv vlhčích oblastí. Narozdíl od našich ledňáčků není tak vázaný na vodu a lze ho často vidět i z auta, jak loví z míst, kde bychom u nás čekali spíš poštolku. Jeho výrazné zbarvení je neoddělitelnou součástí barevnosti galilejské krajiny. Naopak vlhu proměnlivou jsme nikde jinde než v Ein Gedi nepotkali, ale zas jde o tak neuvěřitelného ptáka, že ho tady nemůžu nezmínit.

Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: _jerabi.jpg 
Zobrazení:	512 
Velikost: 116.9 KB 
ID: 1414Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: _ibisikolo.jpg 
Zobrazení:	498 
Velikost: 100.2 KB 
ID: 1413Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: _capikolpici.jpg 
Zobrazení:	456 
Velikost: 123.5 KB 
ID: 1417Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: _lunacipole.jpg 
Zobrazení:	526 
Velikost: 100.9 KB 
ID: 1419

V severním Izraeli je několik lokalit, které vynikají hlavně počty ptáků. V údolí Hula lze za pár šekelů navštívit přírodní park, po němž se prohánějí turisté na golfových vozíčcích, či rovnou v traktorech, které je vozí přímo mezi obrovskými hejny jeřábů popelavých. Ti zde kdysi na tahu rabovali místní produkci arašídů, až se zemědělci rozhodli, že je budou radši krmit kukuřicí, aby na arašídy nechodili. To se sice povedlo, ale jeřábi díky tomu v oblasti zůstávají ve velkých počtech (minimálně desetitisíce) přes celou zimu - no alespoň z toho mají turistickou atrakci! Kolem Beit Shean je několik oblastí na první pohled nevábných průmyslových rybníků, které hostí neuvěřitelná hejna čekoholiv, na co si vzpomenete, mezi kterými můžete v klidu jezdit autem - je to taková opulentně buržoazní birdwatchingová oblast. Kde jinde můžete vidět pole plné smíšeného henja čápů černých a kolpíků bílých, nebo zavlažovací systém kompletně osázený luňáky hnědými?

Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: _krkhned.jpg 
Zobrazení:	491 
Velikost: 66.1 KB 
ID: 1422Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: _skrivanpoustni.jpg 
Zobrazení:	510 
Velikost: 99.1 KB 
ID: 1421Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: _hylplavy.jpg 
Zobrazení:	509 
Velikost: 427.8 KB 
ID: 1420

Pouštní Wadi Rum v Jordánsku na první pohled nevypadá jako ptačí lokalita, ale to je skutečně jen zdání. Ptáků zde sice není mnoho, ale takřka všichni patří k druhům, které hned tak někde neuvidíte. Jako příklady jsem vybral krkavce hnědokrkého, skřivana pouštního (který je ve Wadi Rum všudypřítomný) a krásného hýla plavého, kterého lze občas vidět ve větším hejnu. Kromě toho jsme si tu ale přičetli například hned tři druhy bělořiťů. Za dobrým birdwatchingem prostě není potřeba chodit hned někam, kde je voda ...

Na závěr ještě úplný seznamá pozorovaných druhů z celého výletu (v pořadí, jak přibávaly, nové druhy tučně; kromě popsaných lokalit jsme navštívili ještě slaniska u Eilatu, odkud pochází většina bahňáků a podobných):
holub domácí, majna obecná, vrabec domácí, vrána šedá, konipas bílý, bramborníček černohlavý, hrdlička senegalská, bulbul arabský, kavka obecná, špaček tristramův, sákora koňadra, rehek domácí, pěnice bělohrdlá, alexandr malý, prinie křovinná, vlha proměnlivá, budníček menší, červenka obecná, ledňáček hnědohlavý, vrabec pokřovní, krkavec krátkoocasý, poštolka obecná, timálie šedá, skalníček černoocasý, koroptev arabská, bělořiť pustinný, konipas horský, strdimil palestinský, slavík modráček, břehule říční, chřástal vodní, čejka trnitá, pisila čáponohá, tenkozobec opačný, hrdlička zahradní, racek chechtavý, vodouš tmavý, jespák písečný, jespák obecný, kulík písečný, plameňák růžový, volavka stříbřitá, rybařík jižní, kormorán velký, vrána domácí, potápka malá, rybák velkozobý, lýska černá, moták pochop, husice liščí, bělořiť pouštní, krkavec hnědokrký, hýl plavý, bělořiť černohřbetý, skřivan pouštní, káně bělochvostá, dudek chocholatý, kachna divoká, luňák hnědý, vlaštovka obecná, volavka popelavá, volavka rusohlavá, racek arménský, rákosník hlučnohlasý, stehlík obecný, sojka obecná, pěnkava obecná, ledňáček říční, skalník modrý, slípka zelenonohá, čírka obecná, strakapoud jižní, volavka bílá, volavka červená, moták pilich, vodouš rudonohý, jeřáb popelavý, lžičák pestrý, chocholouš obecný, zvonek zelený, špaček obecný, krahujec obecný, konopka obecná, zvonohlík zahradní, káně lesní, strnad luční, linduška luční, orlovec říční, vodouš kropenatý, ibis hnedý, čáp černý, pisík obecný, kolpík bílý, kormorán malý, orel nejmenší, bekasina otavní, orebice čukar, voduš šedý, pěnice černohlavá, drozd brávník, vodouš bahenní, bělořiť kápový, prinie obecná, čáp bílý, vodouš štíhlý.

edit - PS: vodouše štíhlého našla Ivana na fotkách někde v rohu asi dva týdny po návratu a je to druh, který jsme ještě neměli!

Aktualizováno 15. 01. 2014 v 20:45 uživatelem Jan Ebr

Kategorie
Nezařazené

Komentáře

  1. Avatar uživatele admin
    Opravdu nádherné úlovky, děkujeme za report. To vypadá jako úplný ráj pro birdery.
Komentovat článek Komentovat článek