Zobrazit RSS kanál

Fénix

Seznamování nového ptáčka s okolím (1)

Hodnotit článek
Samotnému seznamování předchází samozřejmě správný výběr a koupě zvířete. Později rozhoduje u papouška skutečnost, zda mu byla věnována pozornost od malička. Mám tím na mysli, byl-li ručně dokrmován, a je tedy více přivyklý na člověka než třeba papoušci, kterých se obvykle chovají velké počty a nejsou tolik drazí, proto se jim z velké většiny nevěnuje tolik pozornosti. Jsou to papoušci, které často vídáme ve zverimexu. Například andulka, agapornis, rosela, korela a jiní. Tato zvířata budou tudíž plašší a bude trvat delší dobu, než si zvyknou jak na nás, tak na ostatní podněty. Ale i takovéto zvířátko je možné vychovat, jen mu musíme věnovat více času.

Proces přivyknutí zvířátka na člověka a dění kolem něj se nazývá socializace. Je-li papoušek dobře socializován, je přivyklý na vnější vlivy a situace kolem sebe, kterými si již prošel a tím pádem je zná a nepřijdou mu cizí.

Dovezeme-li si papouška domů, dáme ho opatrně z krabice do klece. Nejlepší je, když sám bez naší pomoci do klece vleze. Víko krabice otevřeme tak, aby ptáček neulétl a přidržíme jej u vchodu do klece. Krabici přitom nenahýbáme ani s ní netřeseme! Může to trvat i delší dobu než papoušek vyletí. Nesmíme se zvířátku divit, že se trochu bojí - vždyť se nachází v jiném prostředí, než na jaké byl ptáček zvyklý.

Po přesunu do klece nejlepší bude nechat ptáčka odpočinout a nevšímat si ho. Většinou, je-li zvířátko ve stresu, sedí na bidýlku či v rohu klece jako přikováno. Je buď schouleno, nebo naopak nataženo jako proutek a peří má těsně přimknuto k tělu. Bedlivě pozoruje své okolí. V extrémních případech si vytrhává peří.

Po nějaké době (2 až 3 hodiny), když už zvířátko není pod stresem, můžeme se mu začít postupně trochu věnovat. Můžeme si s ním chvíli povídat, ale ne hlasitě. Neměli bychom být ani nalepeni na mříže klece. Papoušek si totiž musí uvědomit, že nová klec je jeho nový domov, tudíž se v ní musí cítit v bezpečí. Neměli bychom mu tento pocit nijak vyvracet. Ať už k nám přijde návštěva, která div nestrčí nos do klece, nebo zvědavé děti strkající dovnitř klece prstíky, či jiné předměty! Tomu musíte zabránit! Zabraňte tomu, aby lidé v prvních dnech papouškova pobytu u nás chodili ke kleci a na zvíře mluvili, sahali na klec či strkali prsty dovnitř. U dětí aby nekřičely, nedělaly prudké pohyby, nelomcovaly klecí!

Klec by měla být umístěna spíše výše nežli níže. Nejlépe v úrovni našeho obličeje. Tak se papoušek bude cítit lépe. Kdyby byla klec na zemi, může pro něj být nebezpečný průvan a také bude víc vylekaný a bude se víc bát. Bude si připadat menší než ve skutečnosti je a nebude se na zemi cítit dobře. Vždyť i v přírodě by byl raději někde vysoko v koruně stromu než na zemi.

Ptáček by měl mít prvních pár dní klid. Je-li v místnosti televize, první dny se uskromníme a nepouštíme ji příliš nahlas, to stejné platí o rádiu. Také by jsme se měli vyvarovat i jiným hlasitým zvukům, vysavač, pračka, mikrovlnka. Na tyto zvuky a neznámé předměty papouška přivykáme postupně. Potřebujeme li vysát, vysáváme nejdříve chvíli, potom přístroj na nějakou dobu vypneme. Papoušek si tak uvědomí, že mu ta podivná věc neublíží. Po nějaké době můžeme ve vysávání pokračovat. Ze začátku je ale dobré nevysávat hned v okolí klece.

Můžeme také po místnosti rozmisťovat různé předměty. Papoušek si je bude z klece prohlížet. Ty z věcí, které nedělají zvuky ani se nehýbou bude po nějaké době ignorovat. Zvykne si na jejich vzhled a přítomnost a nebude se už tolik bát.

Také kolem klece se v prvních dnech nepohybujeme v přílišné blízkosti a příliš rychle. Také při krmení papouška neděláme rychlé a unáhlené pohyby.

Kdy je správné papouška poprvé vypustit? Nejlépe až po tom co si osvojí naše pohyby a koneckonců to uvidíte i na chování papouška. Papoušek začíná být zvědavý a objevuje svoje okolí. Už není schoulený v koutě ale zvědavě sleduje prostředí, začíná si hrát s hračkami. Nevydává vystrašené zvuky ale vypadá to, jako by si chtěl povídat. Ťuká a klove do zrcátka a dalo by se říci, že si s ním “povídá“, různě se u toho pitvoří a hraje si.

Musíme mít na paměti, byl-li chován papoušek ve skupině a pořídili jsme si pouze jeho, musíme mu tuto skupinu papoušků nějak vyhradit tím, že se mu budeme věnovat více, než zvířeti, které má zvířecí kamarády.

Jak můžeme ještě papouškovi pomoci se zabydlet? Jedna z věcí, kupujeme li si papouška v obchodě a má-li nějaké hračky v kleci, můžeme pomoci papoušku přivyknout si tak, že mu pořídíme, stejnou nebo podobnou hračku, na kterou je zvyklý.


Články seriálu:

Aktualizováno 05. 02. 2012 v 19:12 uživatelem Fénix

Kategorie
Nezařazené

Komentáře

  1. Avatar uživatele Neregistrovaný
    Pěkný článek, díky za něj
Komentovat článek Komentovat článek