Zobrazit RSS kanál

Střízlík

Krmení vodního ptactva

Rating: 2 votes, 4.00 average.
Také už jste mnohokrát přemýšleli nad tím, když máte doma pečivo na kterém se začíná objevovat plíseň, jestli ho ještě můžete dát vodnímu ptactvu? A nakonec jste tuto otázku přestali řešit, vše naházeli do igelitového sáčku a šli k řece či rybníku a obsah tam vysypali na břehu? Nebo jste tím přímo krmili? Že jste to již udělali mnohokrát a zvířatům se nic nestalo?

Ale co když je na povrchu našeho pečiva jen tu a tam několik malinkých bílých puntíčků? To přeci nemůže vadit! Bohužel, opak je pravdou.

Co je plíseň?

Každá z plísní je vlastně určitým druhem houby. Když se vysloví toto slovo, co vás napadne nejdříve? Houby v lese, penicilin, kožní onemocnění, či nepěkně vypadající vlhká stěna našeho bytu kolem okna? Ano všechno to jsou plísně; některé jsou škodlivé, jiné zas užitečné.

Proč plíseň cítíme?

Plísně totiž produkují spory a ty bývají příčinou jejich charakteristického zápachu. Spora je drobná struktura sloužící k rozmnožování plísně, uzpůsobená k rozšiřování a přežití i ve velmi nepříznivých podmínkách. Tento “výtrus“ - tak se spora označuje především u hub - dokáže přežívat měsíce i roky, než se mu naskytnou ideální podmínky k jeho růstu. I pouhé vdechování spor může způsobit dýchací potíže.

Plísně jsou schopné se šířit i do velkých vzdáleností právě pomocí spor. Venku jim k tomu napomáhá zejména vítr. Spory mohou dál roznášet také hlodavci, hmyz, a jiní živočichové.

Ale pozor! Plísňový zápach, který v některých případech signalizuje zaplísnění potravin, nebývá vždy produkován plísněmi.

Co zvířeti udělá plesnivá strava?

Jakmile se tedy stane, že zvířeti podáme plesnivou stravu a ono ji pozře, nebude trvat dlouho, než se mu začnou v žaludku uvolňovat z plísně škodlivé a jedovadé látky. Tyto škodlivé látky reagují s mikroflórou zažívacího ústrojí (pochopitelně mají na mikroflóru zvířete negativní vliv). Odborným výrazem se nazývají mykotoxiny.

Mykotoxiny jsou organické látky, které vznikají v těle organismů. Jsou to také jedy, jež produkují některé plísně při změně vlhkosti, teploty, atd.

Mykotoxiny jsou rychle vstřebávány ze střev zvířete do krevního oběhu a jsou rychle roznášeny po celém těle. Protože to ale jsou jedy, tak se jich imunitní systém zvířete snaží zbavit. Je-li ale mikotoxinů příliš velké množství, je organismus doslova přetížen a nestíhá se s těmito jedy vyrovnávat. Tohle všechno může mít za následek koliku, průjmy a vážné poškození sliznice (výstelka, která kryje vnitřní povrch těla obratlovců). Může tak dojít k poškození ledvin a jater. Některé mykotoxiny mají neurotoxické účinky, jiné zas zasahují reprodukční orgány.

Všechny jedy zatěžují imunitní systém a to může vést k velice vážným poruchám obranyschopnosti organismu.
Může se stát, že se příznaky otravy po tom co zvíře snědlo velkou dávku plesnivého krmiva objeví během několika hodin, ale ne vždy tomu musí tak být. Někdy se obtíže mohou objevit až za dlouho. Platí to ale především při dlouhodobém podávání menších dávek plesnivého krmiva.

Co bychom zvířatům ještě neměli dávat?

Stejně jako by se nemělo krmit pečivem plesnivým, nemělo by se krmit ani čerstvým a tukovým pečivem. Určitě by jsme také neměli zvířatům podávat nic, co obsahuje příliš velké množství soli, je smažené, nebo je hodně kořeněné. Mnoho lidí má také ve zvyku vodní ptactvo krmit zbytky z kuchyně. Ale to pro ně také není dobré.

Co tedy vodní ptáci jedí?

Tak například labutě v přírodě konzumují kromě velké části rostlinné stravy (listy a stonky vodních rostlin, tráva) také zřídka drobné korýše, mlže a šneky.

Kachna divoká hledá svou potravu jak ve vodě, tak i na souši. Stejně tak jako labuť se živí potravou rostlinnou i živočišnou. Nejvíce je však v jejím jídelníčku zastoupena potrava rostlinná. Jen na konci léta a na podzim konzumuje kachna více živočišné stravy. Mezi živočišnou potravu patří žáby, ryby, drobní savci a dokonce i plazi. Kachna si poradí i s myšmi a hraboši. Nevadí jí ani zbytky mršin.

Lyska černá svou potravu vyhledává především ve vodě a tvoří ji různé druhy vodních rostlin, malí vodní živočichové nebo případě části rostlin rostoucích na břehu.

Čím můžeme vodní ptactvo krmit?

Zelenina
Vařené brambory, vařená zelenina, slupky od mrkve, nebo nadrobno nastrouhaná mrkev, petržel, celer, jablka, vařený hrách, vařená čočka. Nakrájené lupení salátu, květáku a kedlubny. Dále potom naklíčená pšenice, ječmen a předmáčené ovesné vločky.

Pečivo
Obyčejné rohlíky a jiné bílé pečivo. Mělo by ovšem být dva až tři dny staré. Celozrnné pečivo je též vhodné. Chlebem by jsme krmit neměli (mohl by v trávicím ústrojí zkvasit). Pečivo by mělo být nakrájené na co možná nejmenší kousky (maximálně 1 x 1 cm) a před samotným krmením alespoň trochu rozmočené, aby si ptáci neporanili jícen při polykání tvrdými kousky pečiva.

Vše, co zvířatům budeme podávat, by mělo být nakrájené na malé kousky!

Přežijí jen ti nejsilnější?

Nastane-li opravdu krutá zima a napadne mnoho sněhu, nemají to zvířata v zimě jednoduché. Někdy je pro ně obtížné se k potravě dostat. Avšak musíme si uvědomit, že všechna zvířata se během roku vykrmují, aby měla tukové zásoby a zimu přežila. Zdravá zvířata by měla být na příchod zimy dobře připravena. Jejich tělesná hmotnost by měla být o dost větší než na jaře. Kdybychom do přírody vůbec nezasahovali, přežili by vždy jen ti nejsilnější a zdraví jedinci. Ale tím že zvířata krmíme a přikrmujeme, přežijí často i slabí jedinci. Tito jedinci se potom mezi sebou kříží a pro druh to celkově není zrovna dobré (trošku zde pokulhává teorie pana Darwina, nepřežije jen ten nejsilnější, ale přežijí i ti slabší).

Nicméně letošní mírná zima dovoluje ptactvu, aby se živilo bez pomoci lidí.

Komentáře

 1. Avatar uživatele Psax
  Díky za informace.

  Doplním trošku opozičním článkem
  http://jicinsky.denik.cz/zpravy_regi...-20120822.html


  "trošku zde pokulhává teorie pana Darwina, nepřežije jen ten nejsilnější, ale přežijí i ti slabší" ... nepokulhává, neb "tím že zvířata krmíme a přikrmujeme, přežijí často i slabí jedinci." a tedy sami obcházíme pana Darwina.
 2. Avatar uživatele Neregistrovaný
  ďakujem za článok
Komentovat článek Komentovat článek