Zobrazit RSS kanál

Střízlík

Kupujeme papouška

Rating: 2 votes, 5.00 average.
Tak především bychom si předem měli opravdu dobře promyslet, jestli budeme schopni zvířeti věnovat dostatečnou pozornost. Papoušek je tvor společenský a samotu špatně snáší. Trpí potom stresem, vyškubává si peří, málo jí a může to zajít až tak daleko, že onemocní a zahyne.

Abychom papouškovi pobyt u nás zpříjemnili, budeme se mu muset věnovat nejméně tři čtvrtě hodiny každý den. Budeme si s ním hrát, mluvit na něj a můžeme ho naučit různým kouskům. Také pobyt a pohyb na čerstvém vzduchu mimo klec by měl trvat 2-3 hodiny. Zvířátko potřebuje dostatečný prostor k tomu, aby si protáhlo pořádně křídla a procvičilo svaly. Také se musí dostatečně “vyřádit“, jen tak bude šťastné, bude překypovat energií a bude zdravé.

Důležité je vědět, jak velkého papouška si chceme pořídit. Chceme-li velkého papouška, ale máme malý byt, není tato volba vhodná. Velcí papoušci jsou na naši společnost obzvláště nároční a musíme také počítat s tím že se dožívají vysokého věku. Potřebují také velkou klec, která bude poměrně finančně náročná. Drahé budou i hračky, kterými je zapotřebí ji vybavit. Velcí papoušci mají i dražší krmivo a zpravidla se jim má dopřát o něco pestřejší strava.

Záleží také na druhu papouška. Jednotlivé druhy jsou povahově odlišné a někteří papoušci mohou dělat opravdu velký rachot. A až se jejich libý hlas bude linout domem, sousedi nemusí mít zrovna radost.

Pak je tu také otázka, chcete-li s chovem papoušků začít, jaký druh zvolit. Poměrně nenáročné jsou zebřičky, kanárci, chůvičky, andulky. Tito ptáčci jsou malého vzrůstu a tím pádem mají o něco menší nároky na velikost klece a prostor k pohybu.

Koupě papouška

Jak by zvířátko nemělo vypadat:


 • Nemělo by sedět v rohu klece, přivírat očka, být apatické, mít hlavičku schovanou pod křídlem.
 • Nemělo by vypadat unaveně.
 • Nemělo by na sobě mít olysalá a holá místa po vytrhaném peří.
 • Peří by nemělo být špinavé, roztřepené.
 • Je-li v kleci více papoušků, nemělo by se držet v povzdálí o samotě.
 • Nemělo by mu téct z očí ani nosu.
 • Na nožkách by nemělo mít odřeniny, boláky ani jiná viditelná zranění.
 • Také si dobře prohlédněte, jakou má frekvenci dechu. Nemělo by dýchat ztěžka, sípat ani mít otevřený zobáček.
 • Zobáček by neměl být přerostlý. To znamená, že by vrchní čelist neměla výrazně přesahovat tu spodní.
 • Zobák by neměl být ani nedorostlý, vrchní čelist by neměla být kratší než čelist spodní.


Jak by mělo zdravé zvířátko vypadat:


 • Zvířátko by mělo být čilé a hravé.
 • Bude poletovat po kleci, šplhat, štěbetat, hrát si.
 • Je-li v kleci více papoušků stejného druhu měl by se papoušek držet s nimi a komunikovat.
 • Jeho peří by mělo být čisté, lesklé, uhlazené a neponičené.
 • Peří je dobrým ukazatelem zdraví u papouška. Zdravý papoušek o své peří pečuje skoro neustále. Neustále si je čechrá rovná a natřásá se. Setřese takto prach, který se mu na něm usazuje. Zejména v přírodě je to hodně důležité k přežití. Když by mělo zvířátko peří špatné, jen s těží by uniklo predátorům.
 • Mělo by dýchat zlehka.
 • Dobré je se rozhodnout pro zvířátko, které je zvědavé a tolik se nebojí.Výběr u chovatele nebo ve zverimexu?

V dnešní době najdeme zverimexy v každém větším supermarketu a městě. Dosti často se ale stává, že zvířata, která se zde nachází, jsou brána prodejci spíše jako spotřební zboží. Zaměstnanci tak většinou mají za úkol zvíře prodat za každou cenu. Samozřejmě nebývá tomu tak všude.

Prodávající by měl být schopen Vám o zvířeti podat dostatečné informace.

Na co bychom si měli dávat pozor

Kromě nemocí, kterými zvíře může trpět, je tu velký problém s věkem zvířete. Může se stát, že se vám zaměstnanci budou snažit vnutit papouška, který má už svá nejlepší léta za sebou. U některých druhů laik nepozná, jedná-li se o mládě či několik let staré zvíře. Potom se za dva či tři roky divíte, že zvíře uhynulo a hledáte chyby, kterých jste se mohli dopustit. Ale toto může být způsobeno právě tím, že koupený papoušek byl už příliš starý.

Mládě lze poznat podle matnějších a méně výrazných barev peří. Především také podle tmavých duhovek očí. Mláďata někdy mívají světlejší zobák.

Zaměstnanci by vám měli popravdě sdělit jak je zvíře v obchodě dlouho a jak je staré.

Také s určením pohlaví může být problém. U některých druhů se dá sameček od samičky rozpoznat například jinou barvou peří na některých místech těla atd. Ale u některých druhů je sameček od samičky k nerozeznání a naopak. Problém může nastat i u mladých zvířat.

Často se stává, že je cena v obchodě mnohonásobně vyšší něž když si pořídíte papouška od chovatele.

Je dobré vzít si s sebou někoho, kdo vám bude schopný pomoci s výběrem. Rozpozná pohlaví zvířete a bude znát podrobnosti o druhu a problematice spojené s chovem.

Máte-li ale možnost, vyberte si spíše zvíře od chovatele. Který se své zálibě věnuje již několik let a má mnoho zkušeností. Může vám dát mnoho užitečných a cenných rad, kterých se ve zverimexu možná ani nedočkáte.

Je také dobré se s chovatelem domluvit a jet se na zvíře podívat ještě předtím, než se rozhodnete si jej pořídit. Mějte oči dokořán, prohlédněte si prostředí, ve kterém papoušek žije. Mělo by být čisté. Papoušek by měl být v prostorné voliéře a měl by vypadat zdravě.

Nebojte se chovatele na cokoli zeptat. Ten by měl být vstřícný a měl by odpovídat na všechny vaše dotazy. Také by se měl zajímat o vás, nemělo by mu být jedno, kam jeho svěřenec poputuje.

Papoušek, kterého si pořídíme od chovatele, bude s největší pravděpodobností ručně dokrmovaný a bude tudíž lépe přivykat naší společnosti.

Jakou stravu zvolit

Je důležité se zeptat na jakou stravu je papoušek zvyklý. Jakou směs zrní mu podávat, co mu bylo podáváno za ovoce a zeleninu. Abychom věděli, na co ho musíme přivykat.

Máme-li možnost, tak krmivo na které je ptáček zvyklý, ihned zakoupíme.

Na co si dát pozor při převozu papouška domů

Vybereme-li si zvířátko, to je chyceno a dáno do krabice s otvory. Bude momentálně ve stresu, proto s krabicí zacházíme velmi opatrně. Zvířátko v krabici se nemá čeho přidržet, proto se vyvarujte naklánění, aby se nešoupalo po dně sem a tam.

Papoušek bude s námi cestovat domů nějaký čas, proto je-li zima musíme zabránit prochladnutí zvířátka a průvanu! Můžeme krabici opatrně zabalit do nějaké látky. Pozor ať neucpete dýchací otvory!

Při transportu se snažíme co nejvíce zabránit nadměrným otřesům, pokud je to v autě nepouštíme nahlas rádio a neděláme velký hluk.

Doma papouška z krabice vyndáme a dáme do připravené a plně vybavené klece. Nesmí zde chybět voda ani jídlo. A necháme ho odpočinout.

Komentáře

 1. Avatar uživatele Host
  Jen doplním, že při koupi bychom hlavně měli dostat originál registračního listu, pokud se na koupeného ptáka vztahuje povinnost registrace podle zákona 100/2004 Sb. Jinak hezký článek.
Komentovat článek Komentovat článek