Zobrazit RSS kanál

Fénix

Seznamování nového ptáčka s okolím (2)

Hodnotit článek
V tomto článku byste měli nalézt užitečné rady a tipy, jak postupně odhalovat našemu mazlíčkovi prostředí, v němž žijeme. Chci vás rovněž seznámit s tím, co by bylo dobré udělat, aby se u nás ptáček cítil co možná nejlépe. Nezapomenu ani na věci a předměty, na něž bychom měli dávat pozor a vyvarovali se tak poranění našeho papouška.

Kdy papouška vypustit z klece
Papouška poprvé vypustíme z klece asi po týdnu. Po této době by měl svou klec už chápat jako nový domov a zároveň jako místo, kde je v bezpečí. V této době by se již také neměl bát našich pohybů, ani toho, co se u nás doma děje (poslouchání rádia, sledování televize, naše zvyky). Na to, jestli je už připraven na svůj první výlet mimo klec, přijdeme snadno. Papoušek by si měl hrát se svými hračkami, vesele štěbetat, poletovat po kleci a zvědavě pokukovat po okolí. Jestli je však stále vystrašený, vypuštění ještě na pár dní odložíme.

Až poprvé otevřeme dvířka klece, může se stát, že papouškovi se nebude chtít ven. Nebudeme ale nic dělat abychom ho vyhnali! Je určitě zvědavý a nebude trvat dlouho, než vykoukne z vrátek ven.

Při prvním letu se může stát, že bude zvířátko zmateně poletovat po místnosti, poplašeně štěbetat a narážet do stěn či různých předmětů. Může z toho být trochu otřesené, ale za chvíli se opět vzpamatuje. Nemělo by se mu nic stát, proto se nesnažíme zvířátko ze země sbírat ani ho po zemi nahánět.

Jak papouškovi zabránit v ničení věcí
Papoušek - ať už se jedná o jakýkoli druh - je nesmírně hravé a zvědavé zvířátko. Až nastane ten správný čas a začne poznávat své okolí, nevynechá jedinou věc, kterou by si alespoň neprohlédl. Většinou však bude zkoušet ochutnávat, klovat do předmětů a loupat vše, co se dá. Bude zkoušet také naši trpělivost a to, co si v novém prostředí může dovolit. Takže pozor na to! Dovolíme-li mu příliš, bude si pak myslet, že je to tak správně a že má nad námi „navrch“.
Papoušek - kresba
Může se například bavit tím, že bude vyhazovat hlínu z květináčů, loupat omítku či tapety, uštípávat hrany nábytku. Tomuto ničení můžeme pochopitelně zabránit. Ze všeho nejúčinnější je začít co možná nejdříve. Začne-li náš papoušek něco takového dělat, nesmíme váhat a odeženeme ho z toho místa, kde svou lumpárnu prováděl. Je nezbytné, aby to bylo hned při tom, co začne věc ničit. Uděláme-li to později, zvířátko si to se svou minulou činností nespojí a nebude vědět, co provedlo a proč je vlastně vyhnáno. Ze začátku tomu sice papoušek rozumět nebude, ale časem tento úkon pochopí. Můžeme mu přitom říci příkaz „to nesmíš“. A trošku hrubším a přísnějším tónem hlasu to potvrdit. Papoušek si postupem času na příkaz zvykne. Jako u všeho je ale nutné příkaz opakovat, a to pokaždé, když začne něco ničit.

Pohoda = půl zdraví
Aby se i v prostoru mimo klec cítil lépe, můžeme našemu zvířátku koupit podobně vypadající hračky, jaké má v kleci a rozmístit je po bytě. Umístíme je zejména na těch místech, na nichž chceme, aby se papoušek zdržoval.

Lidé, kteří mají velký byt, mohou svému zvířátku dopřát komfort v podobě ,,koutku na hraní“. V tom se mohou nacházet různé houpačky, můstky, bidýlka, žebříčky, zvonečky, rolničky a zrcátka. Tento herní koutek můžeme vybavit i provazem (po kterém může šplhat), případně vaničkou na koupání.

Zkrátka měli by jsme mu pobyt u nás co nejvíce zpříjemnit a zabránit tomu, aby se nudil. Protože se potom může stát, že začne s oblibou ničit věci kolem sebe. Dopad to může mít především na náš nábytek, omítku či květiny. Na to ovšem pozor. V místnosti, ve které se bude zvířátko zdržovat, by neměly být žádné jedovaté rostliny!

Na co si dát pozor
Ze začátku, když naše zvířátko objevuje své okolí, je nutné, aby jsme ho neustále pozorovali a hlídali. Přijdeme tak ještě na mnoho věcí, které by mohly být pro papouška nebezpečné. A které také musíme vylepšit, zabezpečit, či papouškovi přizpůsobit.

Akvárium
Vlastníme-li doma akvárium a je-li zabezpečené tak, že je přikryté skleněným víkem a papoušek do něj tudíž nemůže spadnout je vše v pořádku. Je-li ale odkryté, nebo má-li velké otvory, mohl by tam náš malý svěřenec spadnout a v nejhorším případě se i utopit.

Někteří papoušci se zde rádi koupou. Na tom nevidím nic špatného, musíme mít ale zvíře pod stálým dohledem. Po tom co spáchá náš papoušek očistu je ale nejlepší akvárium zakrýt. Vyhneme se tak tomu nejhoršímu.

Okna
Vždy bychom je měli zkontrolovat, jestli nejsou otevřená. Jeden náš známý svá okna zabezpečil tak, že na ně umístil řetízek, který nedovoloval jejich celému otevření. Tento způsob umožňoval jen větrání na ventilaci a to takový rozměr aby se tam papoušek neprotáhl. Také pozor na okna nezakrytá záclonou. Zvířátko by do okna mohlo narazit a vážně se poranit.

Dveře
Musíme dávat pozor, abychom papouška neskřípli či nesrazili při letu na zem. Jsou-li dveře prosklené a sklo je čiré, může se náš papoušek zranit nárazem do těchto - pro něj neviditelných - dveří. Není na škodu na ně namalovat nějakou dekoraci (např. pomocí barev na sklo), aby se staly viditelnějšími.

Podlaha
Také by jsme měli dávat vždy velký pozor na to, že papoušek si bude hrát i na zemi. Musíme myslet na to aby jsme na něj nešlápli!

Dráty
Je nutné papouškahlídat aby nekloval, nebo se nesnažil přeštípnout dráty, jimiž prochází elektrický proud. Některé jsou poměrně tenké a zvláště velcí papoušci jsou toho schopni.

Zbytky od jídla
Pozor na zapomínání talířů se zbytky jídla v místnosti, kde se ptáček pohybuje. Papoušek by něco z toho mohl sníst a mohlo by mu to ublížit.

Ničitelské sklony
Ničí-li nám papoušek neustále nábytek či sádrokartonovou stěnu, něco asi není v pořádku. Možná je to způsobené tím, že se nudí, možná bychom se mu měli více věnovat.

Papoušek si rovněž potřebuje brousit zobák a také potřebuje dostatečný přísun vápníku. Možná jste mu zapomněli umístit do klece sépiovou kost? Také do prostoru mimo klec můžeme umístit sépiovou kost. Tím nic nezkazíme. Do prostoru klece můžeme umístit větve zejména z ovocných stromů, na kterých se může vyřádit.

Všemi těmito nebezpečnými věcmi bychom se měli zabývat ještě před tím, než ptáčka vypustíme z klece poprvé ven. Na všechny předměty, které jsou dostatečně velké si může sednout, umí šplhat po zácloně, nacpat se i do menších skulin. Nejlepší je zvířátko hlídat a rizikové faktory odstranit, nebo alespoň dostatečně zabezpečit.


Články seriálu:

Aktualizováno 05. 02. 2012 v 19:11 uživatelem Fénix

Kategorie
Nezařazené

Komentáře

  1. Avatar uživatele Simona
    Prosím vás můžu se vás zeptat co žerou holubí mláďata Děkuji
Komentovat článek Komentovat článek