+ Odpovědět + Založit nové vlákno
Příspěvky 1 až 10 z 10
    Lenka
    Host

Ikonka otazníku Mrtvá mláďata sýkorek v hnízdě

Dobrý den, chtěla bych se poradit, máte někdo zkušenost s úmrtím všech mláďat sýkorky koňadry v budce?
    20.března jsme na zahradě na chatě zavěsili poprvé budku (koupenou od výrobce) pro sýkorky. Další víkend jsme si všimli, že se v okolí budky vyskytuje párek sýkor, vlétá dovnitř a zřejmě staví hnízdo. O víkendu 29.4.-1.5. sýkorky očividně už krmily mladé. O posledním víkendu 6.-8.5. ještě zintenzívnily úsilí, létaly k budce každou chvíli a krmily. Viděli jsme prokazatelně oba rodiče. Mláďata v budce pískala tak hlasitě, že to bylo slyšet až na terasu o 10m dál :-)
    V pondělí 8.5. navečer ještě k mláďatům létali rodiče s potravou.
    Ve čtvrtek 11.5. bylo v budce úplné ticho, za celé odpoledne k ní nikdo nepřiletěl. V domnění, že třeba už vylétla z hnízda, jsem se do budky podívala a našla jsem tam pět mrtvolek :-(
    Mláďátka byla jen částečně opeřená, nezraněná, hnízdo bylo udržované... Mrzí mě to o to víc, že netuším, co se vlastně stalo. Budka byla dostatečně veliká, s ochranným plechem proti dravcům. Do budky jsme nenahlíželi, takže ani nevím, zda umřela všechna mláďata - přeci jen 5 je na sýkorky málo...?
    Ptáky jsme nerušili ze strachu, aby hnízdo neopustili, pouze jsme o víkendu sekali pod stromem trávu.
    Muž si myslí, že mohla v noci zmrznout, byly -3 stupně, ale to se mi nezdá..
    Budu ráda za každý názor, nerada bych, aby se to stalo znovu. Děkuji

Výchozí Re: Mrtvá mláďata sýkorek v hnízdě

Co znamená to částečně opeřená? Pokud jako téměř holá, tak asi nemohly vydávat tak hlasité zvuky, to znamená, že už byly mrtvé dávno předtím. Z jakého důvodu, to asi těžko vyvěštíme, ale počasí to mohlo být. Předpokládám, že budka je z dostatečně silného dřeva a nezatéká do ní, pak není co zlepšovat. (Takové ty tenkostěnné plastové náhražky bych ale rovnou zahodil.)

Letošní chladné jaro moc sýkorkám nepřeje. S velkou pravděpodobností rodiče mladé neuživili. Špatnou konstrukci budky bych vyloučil. Koňadry jsou schopné vychovat mladé v mnohem horším hnízdišti, než li ve špatné budce. Další možností je "vyvraždění" mladých krutihlavem. Jen bych se zeptal, jestli mláďata byla mrtvá hnízdním důlku, nebo jestli byla rozházena po budce.
    Přikládám pár neveselých fotek z nedávné kontroly budek Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: 1.jpg 
Zobrazení:	15 
Velikost: 152.8 KB 
ID: 1806Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: 2.jpg 
Zobrazení:	18 
Velikost: 190.6 KB 
ID: 1807Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: 3.jpg 
Zobrazení:	16 
Velikost: 173.6 KB 
ID: 1808Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: 4.jpg 
Zobrazení:	17 
Velikost: 153.8 KB 
ID: 1809

Zaregistrovala jsem se, abych mohla přiložit fotky, nedokážu je tak dobře popsat.
    Čtyři mláďata byla namačkána pod sebou v jamce, jedno leželo přes okraj hnízda. To jsem také objevila jako první při kontrole - máme budku otevíratelnou z boku.
    Foto1: vyndané hnízdo ven tak jak tam byli ptáčci rozmístění
    Foto2: vyndala jsem postupně všechny ven kvůli zjištění počtu (vyloženě v rozkladu nebylo žádné, ale to položené bokem a to nejvýš v jamce byly očividně mrtvé kratší dobu...) O zabití něčím jsem uvažovala také, ale nevypadala zraněná.
    Foto3: budka, myslím, že to není špatný příbytek ;-)
    Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: 20170511_172248.jpg 
Zobrazení:	11 
Velikost: 167.7 KB 
ID: 1810Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: 20170511_172819.jpg 
Zobrazení:	12 
Velikost: 184.6 KB 
ID: 1811Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: 20170507_093644-1.jpg 
Zobrazení:	12 
Velikost: 403.9 KB 
ID: 1812

Příběh má ještě pokračování - hned druhý den v pátek začaly sýkorky s vervou stavět nové hnízdo a rozjedou zřejmě druhý pokus - doufejme, že s lepším koncem :-)

Budka je pěkná. Myslím, že mláďata umřela hlady :-(

Nováček Avatar uživatele diblik75
    Jméno
    Radka

Mám podobný případ. Letos začaly stavět hnízdo nezvykle brzy a začaly krmit cca 24.4. Vše se zdálo dobré, už se dosti hlasitě ozývaly z hnízda a koncem minulého týdne jsem počítala, že vyletí. V pondělí 15.5. byly z hnízda venku 2 sýkorky, ale tak slaboučké, že nevím, zda-li přečkaly první noc venku. Z budky se již nic neozývalo, ale sýkorčí rodiče tam ještě nakukovali. Pojala jsem podezření, že tam zůstala nějaká mláďátka mrtvá a když jsem se k večeru do budky podívala, byla tam minimálně 3 mrtvá mláďata a v budce již bylo pár červů. Oba rodiče byli na živu. Takže jediný závěr - rodiče mladé neuživili.
    Bohužel to samé se stejnému páru stalo i loni - stále jsem slyšela povídat mladé, ale jednoho dne už křik nebyl tak intenzivní - tak jsem se do budky hned podívala a našla tam 2 mrtvé kusy, které jsem ihned vyndala, a 2 ks živé a těm se povedlo vylétnout a snad byly v pořádku. Druhý den večer po vylétnutí z hnízda tam již bylo nakladeno nové vajíčko a druhá snůška byla odchována úspěšně.

Nováček Avatar uživatele diblik75
    Jméno
    Radka

Ještě se zeptám - v další budce je naživu 5 mláďat, ty snad již budou OK, ale bylo jich tam více a z budky je cítit zápach. Co byste udělali? Mám po vylétnutí budku vyčistit nebo nechat původní výstelku na případné druhé hnízdění? Díky za odpovědi.

Neregistrovaný
    Host

Neodpovídám ze zkušenosti, tato budka je naše první...ale citem. Samice bude v budce sedět na vejcích a mláďata budou další týdny v budce vyrůstat - chtěla byste to sama všechno absolvovat v budce, která zapáchá?
    Za sebe odpovídám, že bych hnízdo vyndala. Rodiče budou sice mít víc práce s novým stavěním, ale budou v čistém.
    Je to jen můj názor, uvidíte, co Vám odpoví jiní.

Podle mého názoru je vždy lepší původní hnízdo vyhodit. Pokud budou chtít sýkory zahnízdit znova, za pár dní si hnízdo postaví znova. Tak to dělám já, hlavně kvůli eliminaci parazitů. Na druhou stranu, v přírodních dutinách také nikdo hnízda nevyhazuje a funguje to. Co se smradu týká, ten ptákům nevadí. I ve smradlavé boudě s mrtvolkami dovedou sýkory zdárně vychovat zbylé mladé. U krutihlava je to zcela běžné, že pozabíjí v budce tak velká mláďata koňader, že je nedovede z budky vyhodit. I tak tam zahnízdí a úspěšně vyvede mladé Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: 076.jpg 
Zobrazení:	15 
Velikost: 165.4 KB 
ID: 1813

Jana z Prahy 9
    Host

Naše sýkorky odchovaly mladé již po několik let v plechové poštovní schránce. Letos jich měly 7 a dnes ráno vylétly poslední 2 mláďata. Mám staré hnízdo vyhodit?
    Jdu koupit novou schránku a tu starou jim na plotě nechám, když se jim tak líbí :-)

zdravím všechny zvědavce, neboť i my jsme občas do schránky shora nehlédli
    J

Podobná vlákna

1. Evoluce sýkorek
    Založil Milhausik v sekci Obecná diskuze
    Odpovědi: 1
    Poslední příspěvek: 04. 02. 2016, 23:32
  2. Kde berou mladata vodu?
    Založil Neregistrovaný v sekci Obecná diskuze
    Odpovědi: 4
    Poslední příspěvek: 03. 07. 2014, 11:32
  3. Pták na hnízdě