+ Odpovědět + Založit nové vlákno
Příspěvky 1 až 3 z 3

Ikonka otazníku Stavba ptačího ostrova

Ahoj, potřebuji s něčím poradit. Bydlím poblíž velkého rybníka a v loňském roce se zde snažily zahnízdit dva páry potápky roháče. Pro nedostatek hnízdícího prostoru zde nakonec zahnízdil pouze jeden pár (ten vyvedl 3 mladé). Pro ten druhý pár potápek zde už nezbylo vhodné místo, na kterém by mohly postavit hnízdo a vyvést mladé. (Potravy co se ryb týče atd. se zde nachází hodně, takže v tom by neměl být problém). Rozhodl jsem se proto, že pokud se potápky znovu na rybník vrátí, že jim postavím malý “ptačí ostrov“. Ale u toho jsem zatím bohužel skončil, nevím totiž jak na to.

Chtěl bych hnízdo umístit někam doprostřed rybníka, aby měli ptáci na hnízdění klid. (hloubka je tam asi 2-3 metry)

Co mám postavit jako základnu? Jak by ostrov měl být velký a z jakého materiálu? Samozřejmě by měl také plavat na hladině, takže musí být ukotven pomocí něčeho ke dnu, to musí mít rezervu alespoň 15-20centimetrů (z důvodů, kdyby byly časté deště a hladina stoupla).

Máte někdo s něčím takovým zkušenosti? Co by jste mi doporučili za stavební materiály? Moc děkuji za odpovědi.

Výchozí Re: Stavba ptačího ostrova

Rozhodl jsem se, že se ještě zeptám přímo ornitologa. Na můj e-mail mi odpověděl takto:

Dobrý den,

Pokud by mělo jít jen o ty roháče, tak bohatě postačí svázaná kupa klestí,
    ukotvená někde v blízkosti břehu. Roháči se nebojí, pokud mají klid, hnízdí i blízko
    u břehu - dejme tomu 2-4 metry by měly bohatě stačit. Někde v klidnějším místě, kam
    nechodí lidi/psi přímo na břeh.
    Plovoucí hnízdo na takové hloubce by byl asi problém, jak s výstavbou, tak i
    kotvením.

Výchozí Re: Stavba ptačího ostrova

Server sobestacnost.cz nabízí sympatické řešení: PET lahve zašité v geotextilii.

Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: PO1.JPG 
Zobrazení:	111 
Velikost: 12.6 KB 
ID: 400 Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: PO8.JPG 
Zobrazení:	111 
Velikost: 12.6 KB 
ID: 401

Nosnost v kg je prý o trochu menší, než objem uzavřeného vzduchu v litrech.

více na:
    http://www.sobestacnost.cz/modules.p...=article&sid=8
    s úctou
    pan Psax

Podobná vlákna

1. záchrana vzácného loskutáka z ostrova Nias
    Založil Neregistrovaný v sekci Ostatní diskuze
    Odpovědi: 0
    Poslední příspěvek: 21. 03. 2015, 08:20
  2. identifikace ptačího mláděte
    Založil Neregistrovaný v sekci Identifikace ptáků
    Odpovědi: 2