+ Odpovědět + Založit nové vlákno
Příspěvky 1 až 5 z 5

Ikonka vykřičníku Pomoc zraněnému zvířeti

Chtěl jsem se zeptat, co bych měl dělat. Dnes, asi před půl hodinou jsem u krmítka pozoroval ptáčky a u jednoho se mi něco nezdálo. Napadal na nohu, při delším pozorování jsem zjistil, že se o ni už vůbec ani neopírá a že mu nožka jen volně "visí" (byl v krmítku a jedl). Musí ho to hrozně bolet. Potřeboval bych poradit co mám udělat, mám se ho pokusit chytit a odvézt ho k veterináři? A kdybych ho měl chytat, jak to mám co nejšetrněji udělat? Je to dost malý ptáček - zvonek zelený. Mohu mu i nějak jinak pomoci?

Výchozí Re: Pomoc zraněnému zvířeti

Nevím jak se nechá chytit malý ptáček když je zraněný, s tou nožičkou může vesele poletovat dál, možná se už zranil dávno a rána čerstvá není, nebolí jej to a už si zvykl. Já mám zkušenost se zraněným havranem, kterému jsem pomáhala. Měl zlomené křídlo, kočka na něj dorážela, nemohl vzlétnout a bránit se. Nechal se ode mě vzít úplně v klidu, dokonce byl možná i rád, že ho zbavím nepřítele, kterému se neubrání.Vůbec mě nekloval a ani se o to nesnažil. Vzala jsem jej normálně do dlaně a doma dala do klece (tu jsme měli ve sklepě, protože dřív jsme měli andulku), dokonce i zobal předloženou stravu.Protože to bylo navečer, už bych veterináře nesehnala. Šla jsem k němu ráno, ale tam mi řekli, že by se trápil, že má otevřenou zlomeninu a nemohou mu křídlo fixovat,létat už nebude moci, že mu píchnou injekci na uspání...moc mě to bylo líto...

Hm. U tak malého zvířátka je to obtížné. Zvláště v tomto počasí, jestliže ale přežil až doposud a přijímá potravu, má nejlepší předpoklady k tomu, aby se z toho dostal. (Jinak ptáčci se chytají do speciálních sítí, ale ty nevím bohužel kolik stojí, a kde se dají koupit). Také píšete, že je pohromadě s ostatními zvířaty, což je také velké plus. Dokud se drží s nimi, nemusí se tolik obávat dravců. A zatím to vypadá že s nimi drží krok . Takže věřím že se z toho dostane. I takto zraněné zvířátko dokáže přežít a dokonce později vychovat potomstvo. (Kdyby jste ale tu síť sehnal a ptáčka se vám podařilo chytit, odvézt ho k veterináři by potom bylo určitě to nejvhodnější řešení. Mohlo by se ale stát, že by se mu nožka nedala vyléčit - viz výše. Veterináři sice dokáží udělat i miniaturní dlahy ze speciálního děrovaného plastu, který se pak ještě převáže a přelepí. Ale ani to nezaručí, že mu nožka správně sroste a ptáček se po ní bude moci pohybovat jako v minulosti). Asi bych dal přednost tomu, nechat ptáčka tam kde je. Pochopitelně jen to můj subjektivní názor. Při případném odchytu a přepravě by si ale prošel velkým stresem. Nehledě na to, že pokud by dostal "sádru" nemohl by být vypuštěn zpátky do přírody, ale musel by jste se o něj po tu dobu hodně starat, což se rovná dalšímu stresu. Musel by jste potom znovu k veterináři, aby sádru sundal a udělal dalří rentgen. A když by to ptáček všechno přežil (nemyslím to zle, ale zvířátko může pod návalem velkého stresu zkolabovat a zemřít) a vy jste ho chtěl vypustit, byl by tu další problém. A to ten, že venku je velká zima, to znamená že by jste ho vystavil obrovskému teplotnímu skoku (což by také asi nesnesl). Takže by jste si ho musel doma nechat zřejmě až do jara, nebo do té doby dokud nebude venku přijatelné teplo.

A jinak mu asi můžete pomoci tím, že budete stále plnit krmítko kam lítá, aby měl ptáček dostatek potravy. Když to teploty dovolí dávat tam i ovoce a třeba mák, který obsahuje hodně vápníku. Ještě můžete pokud máte doma nějaký vitamínový preparát (prášek), vmíchat ho do zrní.

Shoduji se názorově s předešlým příspěvkem, byl by to pro ptáčka velký stres, raději jej nechat tak, jak žije dosud. Všimla jsem si také, že dost něco s nožkou mívají holubi, co žijí venku volně, ne v zajetí. Na nožkách mají různé patvary, nebo jsou i bez druhé nožky a vesele poskakují po náměstí a zobají jako jiní. Jenže mohou být vzhledem ke svému hendicapu pomalejší jak ostatní a dříve pak uhynou.

Pokud se krmí a nestraní se ostatních, mohl by to zvládnout sám. Pomůže určitě snadno dostupné krmení v bezpečném krmítku - postižený ptáček bývá pomalejší a je lákavou kořistí například pro kočky. Speciální sítě se sice dají koupit, ale z vlastní zkušenosti vím, že i šetrný odchyt ptáčka hrozně vyděsí - tady je snad lepší nechat to na přírodě.

Podobná vlákna

1. Jak pomoci zraněnému mláděti??
    Založil Karl v sekci Zdraví a nemoce
    Odpovědi: 2
    Poslední příspěvek: 19. 04. 2014, 17:42
  2. prosím o pomoc
    Založil špajda v sekci Obecná diskuze
    Odpovědi: 1
    Poslední příspěvek: 08. 07. 2013, 13:58
  3. Pomoc s identifikací
    Založil Pavrabec v sekci Identifikace ptáků
    Odpovědi: 4