Příspěvky 1 až 2 z 2
 1. #1
  Neregistrovaný
  Host

  Výchozí Kroužkování nesnímatelnými kroužky

  Proč se chovaní ptáci (typicky papoušci) kroužkují nesnímatelnými kroužky a ne těmi otevíratelnými, jako je to u volně žijícího ptactva?
  Někdy se může stát, že kroužek ptákovi zaroste do nohy a je třeba jej i odříznout. Tak kvůli čemu se to dělá?

  Děkuji za odpověď.

 2. #2

  Výchozí Re: Kroužkování nesnímatelnými kroužky

  Ptáci se kroužkují především kvůli identifikaci.

  Ptáci patřící mezi vzácné či ohrožené druhy – CITES, musí být povinně označeni kroužkem. Ale například pokud chováme u sebe doma menší počet papoušků, jako naše domácí mazlíčky, které nikam nevyvážíme ani neprodáváme, není u nich kroužkování nutné. Snažíme-li se ale o odchov ptactva, potom se stává řádné označování a vedení evidence o našich odchovech velmi důležitou a někdy také nepostradatelnou věcí. Na kroužkování by se laikovi mohlo zdát, že se jedná o naprosto zbytečnou věc, která nás akorát okrádá o čas. Ale není tomu tak! Kroužkování nám hodně pomůže. Díky němu si v našem chovu udržíme přehled a snadno rozeznáme různě staré či příbuzné jedince. Kdybychom toto zanedbávali, mohlo by se nám stát, že by jsme se zbytečně snažili mezi sebou pářit vzájemně příbuzné jedince. Zkrátka kroužkování se ukázalo jako výborná věc a stala se z něj nutnost.

  Ptáček, kterému jak píšete, se kroužek začne postupem času zařezávat do nožičky - to se bohužel může stát. Může to být například způsobeno špatně zvolenou velikostí kroužku. Pro každý druh je přesně stanovená velikost a tu by měl každý správný chovatel dodržovat.

  * U některých vzácných druhů papoušků se může ještě navíc provést čipování. To také může někdy výrazně pomoci při identifikaci ptáka.

Podobná vlákna

 1. Kroužkování krků
  Založil Mod v sekci Obecná diskuze
  Odpovědi: 5
  Poslední příspěvek: 07. 08. 2013, 02:42
 2. Ornitologické kroužky
  Založil Ondra v sekci Obecná diskuze
  Odpovědi: 1
  Poslední příspěvek: 19. 05. 2013, 19:12
 3. Ornitologické kroužky pro děti
  Založil Tom v sekci Aktuální události
  Odpovědi: 0
  Poslední příspěvek: 16. 04. 2012, 16:52

Štítky pro toto vlákno