Příspěvky 1 až 2 z 2
 1. #1

  Usmívající se smajlík Jak a hlavně čím správně zastřihnout křídla ptákům?

  Jak a hlavně čím správně zastřihnout křídla ptákům? Na jakou dělku, je to nejvhodnější, chceme-li aby nám pták neulétl? Jaká pera se zkracují? Můžeme se o zastřihnutí křídel pokusit sami, nebo je lepší aby to udělal veterinář?

  Děkuji za odpověď.

 2. #2

  Výchozí Re: Jak a hlavně čím správně zastřihnout křídla ptákům?

  Při zastřihování křídel se nemusíte bát žádného zásahu na zvířeti. Zastřihují se pouze letky (což jsou dlouhá „tvrdá“ pera na křídlech ptáka). Zastřihovat tyto letky ptákovi je nejlepší dělat ve dvou (jeden zvíře drží, jeden stříhá peří). Zkušený chovatel to zvládne sám. A čím? Stačí obyčejné ostré nůžky. Letky se zastřihují tím způsobem, že jednu letku necháme a tři ustřihneme pak zas jednu necháme a tři ustřihneme atd. (Nebojte se, že to na zvířeti půjde vidět. Skoro vůbec to nejde poznat). Nestříhejte loketní letky (kratší a měkčí pera), ne že by to nějak vadilo, ale je to zbytečné.

  *Někdy se zastřihují obě křídla, někdy stačí jen jedno. Záleží na druhu a váze zvířete. Zpravidla se lehčím druhům stříhají letky na obou křídlech a těm těžším jen na jednom křídle. Zvíře pak nedokáže letět.
  *Pozor u některých ptáků, zejména těch s větší hmotností a velkých papoušků. U těchto zvířat by měl letky raději zastřihnout odborník. Z důvodu aby letky nebyly zastřižené moc a zvíře si pak neublížilo pádem na zem. Platí to nejvíce u papoušků chovaných doma.
  *Ptáci na rybníce při přepeřování všechny letky ztrácejí. Jsou potom neschopni letu. Tudíž jsou odkázáni, na místo (rybník, řeku) kde se právě nalézají. A to až do té doby dokud jim nenarostou nové letky.

  Druhy peří:
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:...therSketch.svg

Podobná vlákna

 1. kterým ptákům chutnají třešně?
  Založil Alik v sekci Ostatní diskuze
  Odpovědi: 2
  Poslední příspěvek: 13. 07. 2014, 21:12
 2. Jak moc ptákům vadí rušení v okolí hnízda?
  Založil Stefi v sekci Ochrana ptáků
  Odpovědi: 4
  Poslední příspěvek: 16. 05. 2014, 20:27
 3. Ptákům nevadí studená voda?
  Založil Neregistrovaný v sekci Obecná diskuze
  Odpovědi: 1
  Poslední příspěvek: 18. 12. 2012, 12:32
 4. Pomoc ptakum v zime
  Založil Neregistrovaný v sekci Ochrana ptáků
  Odpovědi: 2
  Poslední příspěvek: 06. 12. 2012, 00:20

Štítky pro toto vlákno