+ Odpovědět + Založit nové vlákno
Stránka 1 z 2 12 PosledníPoslední
Příspěvky 1 až 20 z 33
 1. #1

  Ikonka příspěvku Jaké přenášejí holubi nemoci?

  Pořád se říká jak holubi přenášejí nemoci. Co je na tom vlastně pravdy? Jaké nemoci mohou ve skutečnosti v dnešní době holubi přenášet? Jsou některé opravdu nebezpečné i pro člověka?

  Děkuji za odpověď.

 2. #2
  Neregistrovaný
  Host

  Výchozí Re: Jaké přenášejí holubi nemoci?

  Holubi mají spoustu parazitů - roztočů - a mohou přenášet např. klíšťovou encefalitidu.
  Prach z holubích hnízd vyvolává alergické reakce.

 3. #3

  Výchozí Re: Jaké přenášejí holubi nemoci?

  Holubi, kteří u nás žijí ve městech, jsou skutečně přenašeči řady nemocí. Nejsnazší je ale chytit od holubů různé roztoče (to se u člověka projeví především alergiemi). Dále pak je na člověka přenosná salmonela a klíšťová encefalitida. Je to hlavně z důvodu, že holubí klíšťata sají také lidskou krev. Nemusíte se ale bát, že by jste od holubů tuto nemoc hned chytili. Tato klíšťata se nacházejí nejvíce na starých půdách a starých balkonech, kam mají holubi přístup a kde už třeba delší dobu nikdo nebydlí. Nikdo je zde neruší a tak jsou pak tato místa klíšťaty doslova zamořena. Tato místa je potom zapotřebí vyčistit. Na starost si to berou speciální firmy, které mají dobře vyškolené zaměstnance. Ti svou práci vykonávají ve speciálních "skafandrech". Odstraňují potom především holubí trus (který je zahrnut do nebezpečného odpadu) a jiné nečistoty. Také od holubů můžeme chytit různé druhy plísní. Tyto plísně se většinou špatně léčí, ale nejsou nevyléčitelné.

  Je to všechno? Ne, bohužel není. Zde jsou další nemoci, které holubi přenášejí:

  Toxoplazmóza – Je také parazitická choroba, která se nemusí nijak rozpoznat. Nebezpečná pro člověka určitě je, z důvodu že parazit umí měnit chování člověka (například lidé napadení toxoplazmózou víc riskují za volantem, u těhotných žen může způsobit potrat).
  Trichomoniáza – Touto nemocí bývá prakticky nakažena celá populace holubů. Záleží na stupni promoření touto nákazou. Jde o parazita.
  Ornitóza – Jde o bakteriální onemocnění přenášené bakterií chlamydie. Projevuje se v podstatě jako trochu netypický, ale úporný "zápal" plic. Pro lidi je tato nemoc vysoce nakažlivá.
  Ptačí tuberkulóza – Tato nemoc tolik nedecimuje plíce, jak by se mohlo z názvu zdát. Tuberkulóza ničí nejvíce játra a slezinu. Je však více nebezpečná pro samotné ptáky (drůbež papoušky atd.), kteří pak umírají.

 4. #4

  Výchozí Re: Jaké přenášejí holubi nemoci?

  Omezování holubí populace ve městech se neprovádí jen proto, že holubi trusem ničí památky, ale také právě kvůli přenášení výše uvedených nemocí. Bohužel tyto nemoci ohrožují i člověka.

 5. #5
  Neregistrovaný
  Host

  Výchozí Re: Jaké přenášejí holubi nemoci?

  Dobrý den,

  zrovna nedávno jsem odklízela z našeho balkonu holubí hnízdo a výkaly a když tady tak čtu, co všechno můžou holubi přenést na člověka, tak začínám mít strach:\
  Jaká je šance, že bych při odklízení mohla něco chytit?? Holubi u nás hnízdili pár měsíců a jakmile mláďata zmizla, tak jsem se hnízda snažila zbavit... no bohužell ten jejich bordel byl po celém balkoně..

 6. #6

  Výchozí Re: Jaké přenášejí holubi nemoci?

  Neregistrovaný: Dobrý den, záleží na tom, jaké ochranné prostředky jste (ne)používala. Standardní výbavou jsou samozřejmě rukavice a v lepším případě i rouška.

 7. #7
  Neregistrovaný
  Host

  Výchozí Re: Jaké přenášejí holubi nemoci?

  Žádné:\ odklízela jsem to jen škrabkou, smetákem a lopatkou a pak si samozřejmě umyla ruce a pomůcky pro jistotu vyhodila.

 8. #8
  kralicek
  Host

  Výchozí Re: Jaké přenášejí holubi nemoci?

  Pokud jste moc nedýchala ten prach a neobjevily se dosud nějaké potíže, nedělal bych z toho vědu. Ale pro 100% jistotu, zda jste v pořádku, je asi třeba zajít k lékaři.

 9. #9

  Výchozí Re: Jaké přenášejí holubi nemoci?

  Poznámka:
  Trichomoniáza
  se přenáší výhradně pohlavním stykem, neřadil bych ji tedy mezi nemoce, které holubi přenášejí. Pokud nemyslíme i přenost z holuba na holuba.

  Ptačí tuberkulózou se můžete nakazit konzumací infikovaného masa. Běžný, letmý kontakt by neměl být výrazně nebezpečný.
  s úctou
  pan Psax

 10. #10

  Výchozí Re: Jaké přenášejí holubi nemoci?

  Nešiřte zbytečnou paniku, raději zkuste předložit jediný důkaz nákazy člověka od holubů u nás, já o žádném nevím, ani draze placené studie nic takového neprokázaly, všechno je jen teorie. Mnohem víc nemocí vám hrozí od jiných lidí. "Regulace holubů" se dělá především pro to, že si na tom zapojené firmy namastí svou kapsu, točí se v tom neuvěřitelné pálky. Kdyby byli holubi pro člověka taková hrozba, tak by nebyl problém je vyhubit úplně do posledního a už dávno by se to udělalo.
  K těm cenám podívejte na příklad z Pelhřimova:
  "Každý rok se populace rozmnoží natolik, že její část musíme nechat pravidelně odchytávat, což město přijde ročně na zhruba sto tisíc korun"
  a dále
  ... "takže jsme nuceni každý rok populaci snížit o sto až sto padesát kusů",
  to znamená na odstranění jednoho holuba přes 600 až 1000 korun! Někde jinde to myslím vycházelo na 500, plus další opatření, mající negativní dopady i na jiné druhy.
  Naposledy upravil bimetal; 16. 12. 2012 v 03:08. Důvod: doplnění příkladu ceny

 11. #11

  Výchozí Re: Jaké přenášejí holubi nemoci?

  Myslím si, že i jiní ptáci jsou přenašeči různých roztočů a nemocí,jen se stále mluví o holubech.Mám před domem strom a na něm na větvi holubí hnízdečko. Je úžasné pozorovat holubí rodiče, jak se starají o svá vajíčka a pak o holátka, která se z nich vylíhnou. Ta péče je obrovská a někdy se tak nestarají ani rodiče o svoje děti! Několikrát jsem měla na balkoně holubí hnízdo, byla jsem šťastná, že mohu malá holoubátka z blízka pozorovat.Nikdy mi nevadily, žijí tady s námi jako jiní ptáci a nesouhlasím s jejich odstřelem.Žádnou alergií netrpím a stýkám se s nimi často. Bydlím ve městě, kde je čas od času střílí a když jdu po ulici a ti ptáci leží na zemi mrtví, nebo napůl mrtví a zkrvavení, je mi z toho do pláče...To pořád slyším, jak je "naděláno" kolem kostela, kdo to bude čistit apd.Na přikázání nás lidí asi na WC jako člověk chodit nebudou.Buďme ohleduplnější k přírodě, nechtějme, aby nám všechno vadilo. Alergie není na zvířata a ptáky, ale prvotně pochází z potravin. Tam jsme si alergii zadělali, čím více oslabujeme organismus špatnou stravou, až tehdy začínáme být také alergičtí na chlupy, srst, prach, kočku apd.To bychom museli žít bez zvířat a být v nějaké kouli, ze které nejde ven..

 12. #12

  Výchozí Re: Jaké přenášejí holubi nemoci?

  No to je hnus, řekl bych že nelegální. Každopádně bych si na to stěžoval, aby viděli, že ta mediální propaganda neúčinkuje úplně na všechny lidi.

  Já bych udělal přibližně následující opatření:
  1) jejich počet v žádném případě neregulovat násilně vražděním ani žádnou antikoncepcí - ušetří se nesmyslně vyhozené peníze, které se mohou investovat do dalších bodů;
  2) stačilo by technicky zabránit některým možnostem hnízdění, ale pouze pokud to neohrozí jiné druhy ptáků nebo netopýrů, tohle splní úlohu antikoncepce a zbytek zregulují automobily, nemoci apod. - to bude jen s jednou malou investicí fungovat natrvalo;
  3) pokud jde o výkaly na budovy, tak nestačí jen pochybně fungující zábrany, ale musí se udělat i náhradní stanoviště pro hřadování, to znamená na některá místa na budovách nainstalovat nějaká bidla a pod ně nádobu na trus, to by z velké části WC nahradilo - opět stačí malá investice a velmi jednoduchý pravidelný úklid.

  Tohle by mělo jen jediný negativní dopad: deratizační firmy by si nenamastily kapsy.

 13. #13

  Výchozí Re: Jaké přenášejí holubi nemoci?

  Souhlasím s vámi, to co lidé dokáží dělat hnusného s přírodou a se zvířaty, ptáky, se mi dlouhodobě příčí.Je to již nějaký rok, kdy jsem psala na městský úřad, týkalo se to zase havranů. Přijela nějaká firma a začala prořezávat větve stromů, kde havrani hnízdili a ničit hnízda v období jejich hnízdění, všechna hnízda padala na zem!Dopis s mojí stížností, že se měly prořezávat větve stromů v jiném období a neničit tak havranům mláďata, městský úřad postoupil na ministerstvo životního prostředí do Prahy a došel mi pak dopis s jednou větou, že havran není až tak chráněný.Dle mého je jedno zda je chráněný více či méně, ale ničit mu hnízda s holátky je hnusné a odporné. Je to podobné, jako když matce vezme někdo dítě!Prostě neprovedli prořez v období kdy měli - asi zaspali a pak řezali větve hlava nehlava i s hnízdy. Hodně dlouho tam havrani pak nebyli, ale začínají se tam opět shlukovat a lidem to vadí, že jsou hluční..

 14. #14
  Neregistrovaný
  Host

  Výchozí Re: Jaké přenášejí holubi nemoci?

  Dobry den,
  Dnes jsem s roční dcerou krmila u řeky kačeny a holuby. Při ceste domů si dcera strčila na kočárku do pusy botu.
  Mám s ní jít na nějaké vyšetření? Mám strach aby se nenakazila. Na břehu bylo spousta výkalů, nevím jestli do nějakého nešlapla. Děkuju za odpověď!

 15. #15
  Nováček
  Příspěvky
  44
  Články na blogu
  2
  Jméno
  Kristýna B.

  Výchozí Re: Jaké přenášejí holubi nemoci?

  Citace Původně napsal Neregistrovaný Zobrazit příspěvek
  Dobry den,
  Dnes jsem s roční dcerou krmila u řeky kačeny a holuby. Při ceste domů si dcera strčila na kočárku do pusy botu.
  Mám s ní jít na nějaké vyšetření? Mám strach aby se nenakazila. Na břehu bylo spousta výkalů, nevím jestli do nějakého nešlapla. Děkuju za odpověď!
  Dobrý den, u tak malého dítěte bych určitě nic neriskovala. I kdyby žádné výkaly na té botě neměla, pořád do sebe mohla dostat bakterie, na které její imunitní systém není připraven. Obecné informace a doporučení vám poskytne vaše dětská lékařka, jinak také můžete jít někam na pohotovost, kde by měli být i v noci..

 16. #16

  Výchozí Re: Jaké přenášejí holubi nemoci?

  Jak už jsem někde psal, když si zajdete k lékaři, tak nikdy neuděláte nic špatného. Jen budete muset zaplatit nějaké ty poplatky. Lidi tam chodí i kvůli úplným nesmyslům. Jinak možná víc než holubů bych se bál vákalů psů.

 17. #17
  Neregistrovaný
  Host

  Výchozí Re: Jaké přenášejí holubi nemoci?

  Citace Původně napsal AlikAlik Zobrazit příspěvek
  Myslím si, že i jiní ptáci jsou přenašeči různých roztočů a nemocí,jen se stále mluví o holubech.Mám před domem strom a na něm na větvi holubí hnízdečko. Je úžasné pozorovat holubí rodiče, jak se starají o svá vajíčka a pak o holátka, která se z nich vylíhnou. Ta péče je obrovská a někdy se tak nestarají ani rodiče o svoje děti! Několikrát jsem měla na balkoně holubí hnízdo, byla jsem šťastná, že mohu malá holoubátka z blízka pozorovat.Nikdy mi nevadily, žijí tady s námi jako jiní ptáci a nesouhlasím s jejich odstřelem.Žádnou alergií netrpím a stýkám se s nimi často. Bydlím ve městě, kde je čas od času střílí a když jdu po ulici a ti ptáci leží na zemi mrtví, nebo napůl mrtví a zkrvavení, je mi z toho do pláče...To pořád slyším, jak je "naděláno" kolem kostela, kdo to bude čistit apd.Na přikázání nás lidí asi na WC jako člověk chodit nebudou.Buďme ohleduplnější k přírodě, nechtějme, aby nám všechno vadilo. Alergie není na zvířata a ptáky, ale prvotně pochází z potravin. Tam jsme si alergii zadělali, čím více oslabujeme organismus špatnou stravou, až tehdy začínáme být také alergičtí na chlupy, srst, prach, kočku apd.To bychom museli žít bez zvířat a být v nějaké kouli, ze které nejde ven..
  DĚKUJI ZA TENTO KRÁSNÝ ČLÁNEK...NAPROSTO S VÁMI SOUHLASÍM. NA PRAŽSKÉM JIŘÁKU JSEM HOLUBŮM VYTVOŘILA "PIGEON PUB-CAFE" ...dostávají čistou vodu v zimě hrách či kroupy, vitaminy a chystám se koupit i holubí antikoncepci (to kdyby měl někdo ze spoluobčanů problém)...holubi jsou velmi čistotní...jen zkuste holuba nechat u velké misky s vodou, skočí do ní a bude se cachtat jako dítě )...jsou velmi chytří a mají velké sociální cítění...jsou velcí milovníci...Problém bych spíše viděla v lidech než ve zvířatech...JEŠTĚ JEDNOU DÍKY ZA TENTO ČLÁNEK...Marie Kameníková

 18. #18

  Výchozí Re: Jaké přenášejí holubi nemoci?

  Já nechápu to veřejné pozitivní vnímání antikoncepce. To jsou jakési falešné pocity humánnosti, ale vpodstatě je to stejné, ne-li ještě horší, než jejich okamžité zabití (které ale tímto neobhajuji). A mám dojem, že jsem slyšel něco o tom, že už je to tady zakázané kvůli vlivu na jiné druhy. Ostatně ono je tam zakázáno i jakékoliv krmení.

  Zas jsem si přečetl nějaké články a narazil jsem na úplné nesmysly i zcela protichůdné informace. Takže pozor a nevěřit všem propagandám. Zřejmě pravdivou informaci o zdravosti populace hned musí vyvážit nějakými "kdyby" a "mohli by"... Ale že tady mezi námi pobíhají a kálejí statisíce neočkovaných psů, to se neřeší, na tom se nedá nahrabat tolik peněz...

 19. #19
  Neregistrovaný
  Host

  Výchozí Re: Jaké přenášejí holubi nemoci?

  Dobrý den, myslíte si že antikoncepce může následně přejít na dravce a tím je ohrozit? Já si myslím, že přemnožení holubů může být ve městech zdravotní riziko. Četla jsem, že jsou nositelé infekcí a parazitů. kteří mohou ohrozit člověka. Sice je mi líto holoubků, ale když jsou tak přemnoženi, tak ta antikoncepce asi bude mít své místo při snižování jejich počtu. Nebo se mýlím?
  K.

 20. #20

  Výchozí Re: Jaké přenášejí holubi nemoci?

  Toto je hezké pojednání o holubech:
  http://www.lozcr.cz/aktuality-podle-...skodlivi-.html

Podobná vlákna

 1. nemoci koček přenosné na papouška
  Založil Vanda v sekci Ostatní diskuze
  Odpovědi: 2
  Poslední příspěvek: 10. 08. 2014, 12:27
 2. Ptačí nemoci přenositelné na člověka
  Založil Jozik v sekci Zdraví a nemoce
  Odpovědi: 0
  Poslední příspěvek: 04. 03. 2013, 15:33

Štítky pro toto vlákno