Příspěvky 1 až 5 z 5

Výchozí Pořízení ptáčka - chovatel x zverimex

Jaký máte názor na koupi ptáčka ve zverimexu? Byl jsem se tam trochu porozhlédnout, prošel jsem tři obchody a ani v jednom mě nepřesvědčili, že by věděli, co přesně prodávají a jak se starat, tak mi to přijde trochu riskantní. Moc chovatelů neznám, vybrat si jen tak, to zas nevím, co přesně sledovat. Poradíte?

Neregistrovaný
    Host

Výchozí Re: Pořízení ptáčka - chovatel x zverimex

Zverimex ako pôvodná firma za socializmu a krátko po ňom už neexistuje. Vznikli rôzne súkromné obchody s týmto názvom a to aj internetové (napr. http://zverimex.topfirma.cz/stranka-ziva-zvirata-373) , ktoré sa hlavne zameriavajú na krmivá pre psov a mačky. Práve preto sú burzy exotického vtáctva. V predajniach s názvom Zverimex figuruje ešte pridaná časť k pôvodnému názvu aby nedošlo k omylu. ČSCH pokiaľ prenajíma priestory môže vyžadovať uchovať názov predajne Zverimex. Predávajúci personál v týchto predajniach je nie špecializovaný na exotické vtáctvo a hlavne oboznamuje zákazníkov s chovateľskými potrebami a krmivami, ktoré má na sklade a v predajni. Podobne je to na Slovensku s predajňou Chovprodukt.

Že již neexistuje klasický zverimex, to je jasné. Obecně se mezi lidmi říká tradičně zverimex specializovaným prodejnám, ve kterých se prodávají jak zvířata, tak chovatelské potřeby. Mám podobnou zkušenost jako Edy - a podle mě by personál měl být schopen podat alespoň základní informace o prodávaném zvířeti a péči o něj. Alespoň u nás každý z těchto specializovaných obchodů prodává minimálně hlodavce, ptactvo, terarijní zvířata a rybičky přímo v prodejně, proto by o nich něco měli vědět. Vzhledem k těmto zkušenostem upřednostňuji nákup ptactva přímo u chovatele, zvláště u drahých ptáků. Ani na burze neuvidíte prostředí, ve kterém se pták narodil nebo vyrůstal, a nemusí být ani tolik času a prostoru pro případné otázky. Slušný chovatel vám navíc umožní i nezávaznou návštěvu.

I když jsem kupoval andulku nebo jiného malého nebo méně nákladného ptáka, vždy jsem sháněl nejdříve u chovatelů. Měl jsem zatím převážně dobré zkušenosti. Domluvili jsme osobní odběr a nejdříve jsem si mohl prohlédnout chovatelské zařízení, pak si vybrat a ještě jsme většinou podiskutovali, chovatelé si rádi popovídají a pochlubí se chovatelskými úspěchy. Na burze to občas bývá hektické, i když výběr je velký, ovšem na nějaké velké diskuze a prohlídky tam také někdy nebývá prostor, hlavně hned po otevření. Dá se tam ale kromě ptáčků nakoupit , které se jinak těžko shání - a za celkem rozumnou cenu, například přepravky na ptáčky.

Osobně upřednostňuju nákup jakéhokoli zvířete u chovatele, nejlépe s prohlídkou rodičů a místa,kde vyrůstalo, zvlášťě, pokud by se jednalo o nějaký větší a dražší druh. Když prodávám své odchovy, běžně to umožňuji, výjimkou není ani několik návštěv ještě před odběrem. Smlouva a startovací dávka krmiva jsou samozřejmostí. To v obchodě a ani na burze pravidlem není.

Podobná vlákna

1. našla sem ptačka se zlomenou nožkou
    Založil Neregistrovaný v sekci Zdraví a nemoce
    Odpovědi: 1
    Poslední příspěvek: 26. 04. 2013, 21:38
  2. Určení ptáčka podle jeho zpěvu
    Založil Jozik v sekci Identifikace ptáků
    Odpovědi: 3
    Poslední příspěvek: 20. 01. 2013, 00:55
  3. Nahrávka hopsajícího ptáčka
    Založil Mod v sekci Identifikace ptáků
    Odpovědi: 2