+ Odpovědět + Založit nové vlákno
Příspěvky 1 až 5 z 5
 1. #1

  Výchozí Bobule pro ptáky - živý plot

  Poraďte - které keře svými bobulemi přitahují ptáky nejvíce – chtěl bych si vysadit živý plot přitažlivý pro ptáky, zahrada bude chráněná, ptáci budou mít co zobat a já co pozorovat - případně, jaké keře nakombinovat, aby bobule byly celoročně. Mám představu hustého živého plotu do výšky max 150 cm, hodlám ho pravidelně přistřihovat.

 2. #2

  Výchozí Re: Bobule pro ptáky - živý plot

  Záleží na tom, jestli preferujete stálezelený nebo opadavý plot - nebo kombinaci. Ze stálezelených dřevin je to např. smrk, tis, zimostráz, jalovec. Ptáci na nich nehledají jen bobule, ale taky úkryt před nepřízní počasí, predátory nebo i člověkem. Z opadavých dřevin se hodně používá právě ptačí zob, hloh, líska, mochna, bez, tavolník, jeřáb, dřišťál, střemcha, šípková růže, svída nebo pámelník. Nezastřihovat a nečistit příliš často, nechat ptáčkům prostor.

 3. #3

  Výchozí Re: Bobule pro ptáky - živý plot

  Taky kvetoucí živý plot ptáci milují. Zabírá sice víc místa, ale nemusí se tak často ošetřovat. Ptáci v něm hledají potravu, hnízdí nebo se schovávají. Příklady rostlin - psí víno, hloh, jalovec, trnka, ostružina, líska, habr, rybíz, ptačí zob, buk, bez, rakytník, trnka a další.

 4. #4

  Výchozí Re: Bobule pro ptáky - živý plot

  Jen při výběru pozor na to, že některé bobule jsou pro člověka nebezpečné, tak jestli máte malé děti, nevysazujte např. zimolez, kalinu, ptačí zob nebo tis - mohlo by to špatně dopadnout.

 5. #5

  Výchozí Re: Bobule pro ptáky - živý plot

  Nejsem odborník, ale na zastřihovaný živý plot je podle mě nejlepší ptačí zob Ligustrum vulgare. Velmi snadno se množí řízky, většinou opadává. Další dobrá je hlohyně šarlatová, ta je stálezelená. Svída je taková řidší, nevím jestli by se hodila na plot a jak by při zastřihování plodila. Někam, třeba do rohu zahrady, bych dal i neprávem opovrhované plané šípky, jsou výborný úkryt a mají i plody. Kalina obecná má bobule, ale nejspíš se nehodí stříhat do plotu. Rozhodně bych nedoporučoval dřišťál, který při květu smrdí chlórem a plody nemají dužinu. Zimostráz - Buxus je taky jen taková srandička, bez plodů a smrdí po moči, různě prosychá. Místo něj je tisíckrát lepší ta hlohyně, navíc i esteticky barevnými plody.

  Takže souhrn - do plotu ptačí zob a/nebo hlohyně šarlatová a někam píchnout obyčejný šípek.