+ Odpovědět + Založit nové vlákno
Příspěvky 1 až 6 z 6

Ikonka žárovky Samolepky na okno odrážející UV záření

Na Facebooku ČSO se objevil odkaz na tento výrobek: http://www.zelenadomacnost.com/detai...-ctverce-4-ks/

Samolepky mají předcházet nárazům ptáků do skel tím, že odrážejí UV záření. Nezkoušel jsem to, nicméně už jen podle popisu výrobku se mi zdá, že se to ohledně účinnosti ve srovnání s klasickými siluetami ptáků nebo jakýmikoli samolepkami neliší, viz:

Pro maximální bezpečí ptáků se doporučuje ideální rozmístění jednotlivých samolepek cca 10 cm od sebe. Samozřejmě i využití s většími rozestupy je lepší, než nulová ochrana skleněných ploch, ale efektivita ochrany se snižuje v závislosti na rozestupech mezi samolepkami.
    Jedinou výhodou může být to, že samolepky jsou pro lidi průhledné. Nicméně kvůli poměrně vysoké ceně (149 Kč za 4 samolepky s průměrem 10 cm) si nejsem jist, zda se nevyplatí si rovnou koupit okenní anti-UV fólii. Co si o tom myslíte?
    Do života je třeba rozum nebo provaz.

Neregistrovaný
    Host

Výchozí Re: Samolepky na okno odrážející UV záření

tak samozrejme, ze to nebude zadarmo, taky musi nejak vydelavat.

co yakhle udelat pokus .. par jich nakoupit a strcit to na nejakou protihlukovou stenu, kam ptaci casto narazeji? pak by se funkcnost mozna overila

Neregistrovaný
    Host

V zahranici se bezne pouzivaji okna, ktera maji na sobe takovy potah, jenz pripomina sit a odrazi UV zareni. Samolepky jsou pro velke plochy nepouzitelne (a prilis drahe).

Neregistrovaný Petr D.
    Host

Pozor

tyto UV samolepky mají úplně jiný efekt než samolepky odrážející sluneční paprsky. Tyto samolepky jsou téměř průhledné a na první pohled není vidět, že by něco odrážely. Jen pod UV lampou je vidíte modře. Samolepky odrážející sluneční paprsky mají úplně jiný význam a efekt, Používají se, aby se místnost nepřehřívala a nepouštějí tedy paprsky dovnitř. Ty ptáky nijak nechrání. Jinak ze zkušenosti mohu řící, že UV samolepky chrání ptáky opravdu dobře. Nedodržel jsem rozhodně maximální doporučenou vzdálenost 1% cm, mám cca 4 na okně a funguje to. Za 3 měsíce žádný mrtvý pták, oproti cca 8 za stejné předchozí období.

Je to tedy dobrá alternativa tam, kde z estetických důvodů vadí klasické a levnější siluety nebo jiné nalepené obrazce, které taky Zelená domácnost nabízí.

Neregistrovaný
    Host

Na okne som kedysi mala prilepené obrázky z farieb na sklo a nielen, že som mala problémy s umývaním, ale ešte na to padal prach. U tohto výrobku si dokážem predstaviť, že po čase tieto priehľadné samolepky dostanú tmavé obrysy z nečistôt. To už je snáď lepšie tam dať záclony než tieto samolepky a bude to plniť rovnaký účel, nie?

Zuzana
    Host

Záclony nepomôžu, mám ich a aj tak narazia. Ja tie UV vyskúšam. Za záchranu vtákov to stojí. Ale lepiť budem zvisle, nie vodorovne, možno bude sa zachytávať menej špiny.

Podobná vlákna

1. Video: Dlask tlustozobý ťukající na okno
    Založil Tom v sekci Birdwatching
    Odpovědi: 2
    Poslední příspěvek: 28. 03. 2012, 20:05

Štítky pro toto vlákno