+ Odpovědět + Založit nové vlákno
Příspěvky 1 až 14 z 14
 1. #1

  Výchozí Ptáci v zimě bez lidské pomoci

  Pěkný den přeji, mám následující dotaz: Může se venkovní ptactvo v zimě uživit bez lidské pomoci? Je skutečně nutné přikrmovat? Celé miliony let, kdy byly i doby ledové, jim nikdo nepomáhal a teď všude čtu o tom, jak chudáci ptáci umrznou nebo uhynou hladem. Nechci to zlehčovat, ale jsou skutečně na tom tak špatně?

  J.

 2. #2

  Výchozí Re: Ptáci v zimě bez lidské pomoci

  Dobrý den.
  Jako odpověď si dovolím citovat Zdeňka Vermouzka, ředitele České společnosti ornitologické:

  "Výstavba budek a krmítek ptákům nijak zásadně neprospívá, mnohdy má mnohem větší význam pro člověka, který si tak ptáky přitáhne a může je pozorovat. Ptáci však potřebují celkově kvalitní prostředí k životu, a proto se dá za základní, nejsnazší pomoc označit snaha o to, aby přírodní prostředí u nás bylo co nejzachovalejší."


  Ale přikrmováním se myslím nic nezkazí. :)
  s úctou
  pan Psax

 3. #3

  Výchozí Re: Ptáci v zimě bez lidské pomoci

  Souhlasím.
  Taky jedna z dneška:
  Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: 172.jpg 
Zobrazení:	130 
Velikost: 71.7 KB 
ID: 425
  s úctou
  pan Psax

 4. #4

  Výchozí Re: Ptáci v zimě bez lidské pomoci

  "Výstavba budek a krmítek ptákům nijak zásadně neprospívá, mnohdy má mnohem větší význam pro člověka, který si tak ptáky přitáhne a může je pozorovat. Ptáci však potřebují celkově kvalitní prostředí k životu, a proto se dá za základní, nejsnazší pomoc označit snaha o to, aby přírodní prostředí u nás bylo co nejzachovalejší.

  Věřím tomu, že se ptáci bez přikrmování v zimě obejdou (i když pro letošní rok mám připravených 5 pytlů slunečnice). Ale s mám pocit, že s budkami je pan ředitel České společnosti ornitologické Vermouzka trochu mimo. Jako příklad bych uvedl krutihlava. U nás nemá už krutihlav prakticky šanci najít vhodnou dutinu pro hnízdění, protože všechny dutiny od datlovitých obsazují špačkové, kteří jsou (alespoň u nás) silně přemnoženy. Proto má krutihlav šanci zahnízdit jenom v dutině, kterou si upravil zúžením vletového otvoru předešlé hnízdění brhlík. Pamatuji si, že byl dříve v mém okolí krutihlav poměrně hojným ptákem. Dnes je tomu bohužel jinak.
  Z mých zkušeností vím, že pokud pokud člověk vyvěsí pro krutihlava vhodnou budku s velkou pravděpodobností se do ní nastěhuje, protože jinak moc na výběr nemá. Myslím si, že místo psychologických úvah o prospívání a nebo neprospívání výstavby budek a krmítek, by se měl pan ředitel chopit pilky a hřebíků a pokusit se ptákům zkvalitnit prostředí kde žijí, právě třeba vyvěšením budky 5. #5

  Výchozí Re: Ptáci v zimě bez lidské pomoci

  Citace Původně napsal Sui Zobrazit příspěvek

  Z mých zkušeností vím, že pokud pokud člověk vyvěsí pro krutihlava vhodnou budku s velkou pravděpodobností se do ní nastěhuje, protože jinak moc na výběr nemá. Myslím si, že místo psychologických úvah o prospívání a nebo neprospívání výstavby budek a krmítek, by se měl pan ředitel chopit pilky a hřebíků a pokusit se ptákům zkvalitnit prostředí kde žijí, právě třeba vyvěšením budky
  A máte někde rozměry budky pro krutihlava? Horší je, že se tam spíše nastěhuje sýkora než krutihlav ..

  ad téma:

  Kolik procent volně žijících ptáků myslíte, že je plně krmeno lidmi? Určitě se bez toho obejdou, navíc mnohé druhy na krmítku ani nespatříte nebo jen vzácně, zvláště, pokud se nejčastěji krmí jen slunečnicovými semínky. Ale proč jim to neulehčit? - je to takové příjemné jak pro oko, tak pro duši

  A co se týče budek - tak tam to může být větší potíž. Musí se hlídat, zda zejména v lesích zůstává dost doupných stromů, viz třeba http://www.birdlife.cz/index.php?ID=1660.

 6. #6
  ondrejj
  Host

  Výchozí Re: Ptáci v zimě bez lidské pomoci

  Kolik procent volně žijících ptáků myslíte, že je plně krmeno lidmi? Určitě se bez toho obejdou, navíc mnohé druhy na krmítku ani nespatříte nebo jen vzácně, zvláště, pokud se nejčastěji krmí jen slunečnicovými semínky.
  tak sykorky a vrabci urcite vedou, ty jsou na kazdem krmitku se slunecnici.

 7. #7

  Výchozí Re: Ptáci v zimě bez lidské pomoci

  Já používám pro krutihlava tyto rozměry: dno 15x20cm, hloubka dutiny 35cm a vletový otvor 35mm. Podle mých zkušeností je potřeba rozhodně dodržet hloubku dutiny a velikost vletového otvoru. Možná se bude zdát 35mm otvor dost těsný, ale podle mých zkušeností na 100% to stačí Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: 17.6.2012.jpg 
Zobrazení:	119 
Velikost: 70.9 KB 
ID: 430

 8. #8

  Výchozí Re: Ptáci v zimě bez lidské pomoci

  Asi takhle. Miliony let tady ptáci přežívali bez problému, teprve až před několika tisíci lety tady lidem nějak ruplo v bedně a začali prostředí vytrvale ničit. Tím to ale nekončí, oni se lidi jmenovali Bohem celé planety a myslí si, že jen oni mají právo rozhodovat o tom, kolik jedinců a kterých druhů tady přesně musí žít, ale nikoliv svého vlastního druhu. Teď k věci, ptáci by samozřejmě přežili bez lidské pomoci a světe div se i bez stále propagovaného vraždění jejich přirozených predátorů. Vzhledem ke zničenému prostředí se ale udržitelný počet ptáků mnohonásobně snížil, tím přikrmováním jsou tedy jejich počty uměle navyšovány a může to mít negativní vliv na jejich zdravotní stav, neboli mají větší šanci na přežití i nemocní jedinci. Umělé snižování přirozené predace, soustředění velkého množství potravy do krmítek a i neúmyslné neselektivní zabíjení to všechno ještě zhoršuje. Takže znovu, přikrmováním ptáků uměle udržujete jejich zvýšený počet nad přirozeným v daném prostředí, ale to ještě nemusí znamenat že je to něco špatného, protože mnohem horší je většina jiných věcí dělaných člověkem, třebaže zdánlivě nevědomě. Pomáhá přikrmování ptákům? Myslím že na to nejde jednoznačně odpovědět. Pomáhá zvyšovat počty některých druhů, ne všech (!). Je to dobře? Nebo je to špatně? Je to spíš jen taková záliba, zábava, nebo domnělá náprava chyb svého druhu, ale rozhodně to nelze považovat za konečné vyřešení problému zničeného prostředí. To už nikdo jen tak nenapraví, dokud se nezmění aspoň míra chamtivosti a/nebo počet lidí na Zemi. K tomu přikrmování ještě, určitě může škodit v létě, například tím rozšiřováním nemocí. Budky jsou něco podobného, lze je odůvodnit jako náhradu za chybějící stromy, ale opět to není úplné řešení, když většina lidí udělá budku pro sýkory a umístí ji na zahradě, takže se tam nastěhují jen určité druhy, které jsou momentálně (i díky tomu) velmi hojné. Nejlepší je, když navíc ten člověk nezajistí vůbec žádné další vhodné podmínky na té zahradě, třeba mu tam tečou proudem pesticidy. Opět se to stává takovou zábavou, bez těch pesticidů spíše neškodnou. Nemám v úmyslu nikoho odradit, dělejte co chcete, ale chtěl jsem nějak vysvětlit, že nemusíte, sýkorám rozhodně zatím žádné vyhynutí nehrozí.
  Tohle je odemě nadměrný slohový výkon, tak doufám že neshoří v nenávisti.
  Naposledy upravil bimetal; 06. 12. 2012 v 02:22.

 9. #9
  Jakub Ambrož
  Host

  Výchozí Re: Ptáci v zimě bez lidské pomoci

  Citace Původně napsal bimetal Zobrazit příspěvek
  Pomáhá přikrmování ptákům? Myslím že na to nejde jednoznačně odpovědět. Pomáhá zvyšovat počty některých druhů, ne všech (!). Je to dobře? Nebo je to špatně?
  To je zajímavá poznámka. Myslím, že pomáhávní ptákům není na škodu, neboť když poskytneme prostor i těm sýkorám, nepřímo tím umožníme dalším ptákům používat třeba díru ve stromě, kterou by si jinak zabraly ony sýkory. Pak se druhy, které dutiny ve stromech potřebují, mají větší šanci dále rozmnožovat, takže jen do toho

 10. #10

  Výchozí Re: Ptáci v zimě bez lidské pomoci

  bimetal:
  Tedy, slohové cvičení to vskutku je, a nemyslím, že shoří v nenávisti. :)
  Nicméně jsem po přečtení několika řádků odvrátil zrak s tím, že nemám zapotřebí číst litanii za záchranu světa před lidskou zhoubou, navíc prokládanou tučným písmem. Vždy to na mne působí, že jsou tato slova v textu jaksi křičena (nejhorší je PSANÍ KAPITÁLKAMI).

  Každopádně jsem si text nakonec přečetl. Myslím, že chápu Vaše rozhořčení na současným stavem světa a společnosti - kdysi jsem silně propagoval názor, že teprve po té, co lidstvo vyhyne, bude zase dobře... :)

  Tak jako tak bych to celé opět shrnul výše zmiňovanou citací:
  "Výstavba budek a krmítek ptákům nijak zásadně neprospívá, mnohdy má mnohem větší význam pro člověka, který si tak ptáky přitáhne a může je pozorovat.
  Ptáci však potřebují celkově kvalitní prostředí k životu, a proto se dá za základní, nejsnazší pomoc označit snaha o to, aby přírodní prostředí u nás bylo co nejzachovalejší.
  "
  Neříká vlastně totéž? ;)
  s úctou
  pan Psax

 11. #11

  Výchozí Re: Ptáci v zimě bez lidské pomoci

  Psax - to zvýraznění jsem udělal spíše pro rozbití monotónního bloku textu a kdyby ho někdo nechtěl číst celý, jinak psaní kapitálkami nesnáším, ale v některých jednoduchých diskusích nelze jinak zvýraznit důležité slovo, nicméně styl STÁLE ZAPNUTÝ CAPS LOCK je skutečně primitivní hnus, ale to už sem nepatří řešit. Ostatně ani problém lidského druhu, ale negativní vlivy jsou nepochybné, proto jak říkám, na prvním místě musí být řešení na straně člověka a jeho činností a ne navážení se do jiných druhů jako domnělých viníků. Ono je jedno jestli se tomu říká změna nebo pokrok nebo zničení, důležité jsou výsledky.

 12. #12

  Výchozí Re: Ptáci v zimě bez lidské pomoci

  Ptáci často přes den nasbírají potravu na přežití jen jedné noci, a proto je dobré, pokud už je krmíme na krmítku, tak je krmit pravidelně. Tedy pokud se ptáci naučí na krmítko chodit a jaksi již s potravou na daném místě počítačí, může být až smrtelně nebezpečné, pokud na daném místě náhle potrava není a už je večer a není moc času najít alternativní zdroj. Proto krmte, ale náhle nepřerušujte.

 13. #13
  Neregistrovaný
  Host

  Výchozí Re: Ptáci v zimě bez lidské pomoci

  Citace Původně napsal Mau Loftin Zobrazit příspěvek
  Ptáci často přes den nasbírají potravu na přežití jen jedné noci, a proto je dobré, pokud už je krmíme na krmítku, tak je krmit pravidelně. Tedy pokud se ptáci naučí na krmítko chodit a jaksi již s potravou na daném místě počítačí, může být až smrtelně nebezpečné, pokud na daném místě náhle potrava není a už je večer a není moc času najít alternativní zdroj. Proto krmte, ale náhle nepřerušujte.
  To se mi prave stalo, v minulych 14 dnech jsem nemel cas zajet na chatu, takze zhruba po dobu jednoho tydne ptaci v krmitku nic nemeli (kapacita je nekolik kg semen). Kolem jsem zadne zmrzle operence s nohama vzhuru nenasel, tak doufam, ze si za tu dobu dokazali najit neco jineho a ze na tom nejsou tak hrozne, jak je psano vyse.

Podobná vlákna

 1. Jak pomoci zraněnému mláděti??
  Založil Karl v sekci Zdraví a nemoce
  Odpovědi: 2
  Poslední příspěvek: 19. 04. 2014, 17:42
 2. Ptačí napajedlo v zimě
  Založil Lenka v sekci Přikrmování ptáků
  Odpovědi: 6
  Poslední příspěvek: 25. 12. 2012, 20:34

Štítky pro toto vlákno