+ Odpovědět + Založit nové vlákno
Příspěvky 1 až 5 z 5
    Neregistrovaný
    Host

Výchozí Antiparazitná výstelka do búdok

Čaute, asi je na búdky ešte skoro, ale chcel by som sa ešte s predstihom vás ornitológov spýtať, čím sa vystieľajú búdky - existuje niečo čo by chránilo hniezdo vnútri pred parazitmi? Trebárs nejaká rastlina? Ďakujem za rady-.

Neregistrovaný
    Host

Výchozí Re: Antiparazitná výstelka do búdok

Ďakujem za radu, vyskúšam to.

Pokud jde o budky pro volně žijící ptáky, tak se mi moc nechce líbit jim tam cokoliv cpát. Samozřejmě před začátkem hnízdění, jak začnou stavět hnízdo tak už neotvírat. V pořádku by bylo nabídnout rostliny někde blízko na zahradě, aby si je mohli vzít, ale jen pokud sami uznají za vhodné. Přílišná zdánlivě-pomoc vede jen k jejich degeneraci a pozdější úplné závislosti na člověku, už se to podepsalo na mnoha druzích.

Souhlasím, také bych do budek nic nedával. Důležité je budku po hnízdění vyčistit, a tím jí zbavit parazitů. O tom otevírání budek jsem už psal, na to mám trochu jiný názor.
    Ono je docela zajímavé sledovat, z čeho například sýkorky hnízdo staví. Tam kde žije hodně divokých prasat, jsou budky nacpané štětinami. U zahrad v boudách bývá peří od slepic. Kousek za mou zahradou je kotec se psy, proto zde mají sýkorky v boudách hnízda s psých chlupů. Přímo na mé zahradě mají hnízdo s kočičích chlupů, které naloupili na dece, na které kočky odpočívají. U bažin mají v budkách chmýří z orobince a v hustém lese jenom mech a lišejník. Jednu budku mám kousek od fabriky,vloni sýkorka našla někde (asi) staré rozpadlé montérky, tak měli hnízdo do modra . Ptáci si sami poradí, proto bych se parazitů až tak nebál. Nejhorší co se parazitů týká jsou podle mých zkušeností stará hnízda jiřiček. Kdysi jsem sundaval mnoholeté hnízdo a takové množství blech a jiné havěti jsem pohromadě ještě neviděl