+ Odpovědět + Založit nové vlákno
Příspěvky 1 až 13 z 13

Výchozí Seznamy a statistiky!

Přátelé, řekněme si to upřímně, pozorování přírody je krásná věc, je v tom klid, údiv a zvědavost ... ale co si budem povídat, statistiky, body, úspěchy a soutěžení, to má taky něco do sebe I přesto, že tím připustím obvinění z mělkosti charakteru, tak přiznám, že lovení nových druhů a následné uspokojení nad rostoucím počtem v mém seznamu, mě fakt hodně baví. Koneckonců, než jsem začal pozorovat ptáky, tak jsem hodně volného času trávil geocachingem, který je založený na velmi podobném principu (nyní jsme se ženou to díky birds.cz ultimátně syntetizovali v aktivitu, teré říkáme "birdcaching", kdy jezdíme na místa, kde někdo nedávno pozoroval nějaký zajímavý druh ... a on tam docela často pořád je). Už tady byly odkazy na soutěž "druhy za rok" a "300 ptáků v západním palearktu", ale ani jedno se mi přesně nehodí do krámu, protože mám hodně druhů starých a hodně mimo WP, tak mi dovolte ukázat můj pohled na seznamy a úspěchy - a pak vás vyzvat, abyste napsali, jak to děláte vy (a pokud ještě žádné seznamy nemáte a zalíbí se vám můj senzam pro ČR, tak si ho klidně stáhněte a udělejte si podle toho vlastní, je to vlemi jednoduché a pohodlné!).

Asi nejpřímočařejší metoda srovnávání v ČR je seznam druhů na birds.cz, kde jsem (či spíš jsme, i když manželka nemá potřebu se tam nějak prezentovat) momentálně 73. se 139 druhy. Ale přecijenom z pohledu birdwatchera-statistika má tento seznam svoje mezery - například u velkých racků se každá kombinace nerozlišených druhů počítá jako samostatný druh, rozhraní k seznamu osobních druhů je dost omezené - a hlavně tedy omezuje pozorování na území ČR, což je sice validní disciplína, ale je trochu peciválově preferenční.

Tyto nedostatky jsme si pro sebe upravili lehkou editací seznamu ptáků ČR na wikipedii, kde jsme si zavedlo značky podle toho, jestli jsme ptáka viděli/vyfotili v ČR nebo jinde - http://ccd.wz.cz/ptaci.html - zrovna nedávno jsme konečně překonali půlku, což by mi ještě před půl rokem přišlo jako naprosto neuvěřitlený počin, dneska si řikám, jaký jsme to nemehla, že nám pořád unikaj některý naprosto základní druhy ...

No a konečně taky máme fotogalerii všech druhů, které jsme kdy vyfotili kdekoliv na světě (kde je řada druhů navíc, které v ČR nejsou, ale zasj jich tam pár chybí, kde byl jenom vizuální kontakt) - https://picasaweb.google.com/1114458...94268621/Ptaci ale tu už jsem tady ukazoval na blogu - od té doby se ovšem počet především díky výletu do Řecka vyhoupl na pěkných 420 - čimž jsme taky konečně překonali těch 406 ze seznamu pro ČR, takže už můžeme řikat, že to ježdění po světě k něčemu bylo

Výchozí Re: Seznamy a statistiky!

Já si žádný seznam zatím nevedu, možná je čas začít. Máte na ten checklist nějakou aplikaci, nebo úpravy děláte manuálně? A co se týče birds.cz - není tam přehled všech pozorovaných druhů? (Já to tam v profilu nenašel, ale možná, že jsem se jen špatně díval)

Citace Původně napsal Martin Zobrazit příspěvek
    Já si žádný seznam zatím nevedu, možná je čas začít. Máte na ten checklist nějakou aplikaci, nebo úpravy děláte manuálně? A co se týče birds.cz - není tam přehled všech pozorovaných druhů? (Já to tam v profilu nenašel, ale možná, že jsem se jen špatně díval)
    Ten cheklist dělám manuálně - díky "moderní" tehcnologii CSS (pro mě je to poprvý, co jsem ji k něčemu použil, což je trochu ostuda ) stačí jenom do odrážky k danému druhu změnit třídu (na A,B nebo C) a udělá se tam ten obrázek.

Na birds.cz je přehled pozorovaných druhů (vlevo dole, poslední pozorované druhy, jsou nakonec všechny), ale jenom chronologicky podle prvního pozorování - tady je to systematicky, navíc tam mám zachované funkční odkazy na wikipedii se všemi informacemi a ještě tam mám odlišené ty mimo ČR.

Já si ptáky odškrtávám v checklistu klubu300.
    Jinak terénní zápisník a domácí databáze.
    s úctou
    pan Psax

Neregistrovaný
    Host

Ja pouzivam databazi CSO a lokalni fotoarchiv (co neni na fotce nepocitam), vic netreba, pak je v tom neporadek. skoda jen, ze data z www.birds.cz nejdou exportovat pro ucely zalohovani.

Citace Původně napsal laurita.laura Zobrazit příspěvek
    Myslím, že Birds vyhovuje většině lidí, ne všichni jezdí po světě a cvakají jako o život Zkuste to navrhnout těm, kdo to mají na starosti, třeba by vaše nápady vzali vúvahu a vylepšili to, což by bylo samozřejmě dobře.
    To ale nemělo vyznít jako stížnost - birds.cz tady přece nejsou proto, abych si já moh honit triko, co jsem kde viděl Smyslem toho webu je uchovávat údaje o pozorováních ptáků v ČR, a v jiných zemích mají zas podobné databáze.

Ten postup jet na místo, kde někdo něco zajímavého pozoroval, sice taky provádím, ale považuji to za takový parazitismus a nikdy mi to nepřinese takové uspokojení jako vlastní nezávislé první pozorování. Jinak ve svých pozorováních zatím mám bordel, seznam už dlouho neaktualizovaný, ale rozlišoval jsem i viditelné nebo jen zvukové pozorování, případně hnízdění a každopádně bych rozlišoval tohle cílené "kopírování" cizích pozorování od svých primárních.

Ještě jsem zapomněl napsat, že i bez znalosti programování si lze udělat seznam v tabulkovém procesoru (Microsoft Excel, OpenOffice.org Calc) a pokud se k jednotlivým druhům přiřazují čísla 0 nebo 1, jednoduchým součtem čísel ve sloupci se získá celkový počet druhů, pro aktualizaci stačí jen přepisovat 0 na 1, samozřejmě je lepší udělat sloupců víc jako pro vizuální, zvukové, fotky aj.

A ještě něco, kolik máte nejvíc druhů na jedné fotce? Já jsem nedávno mohl mít až 10, ale je tam rozpoznatelných asi stěží 7.
    Naposledy upravil bimetal; 20. 01. 2013 v 03:05. Důvod: +poslední odstavec

Tony: to by bylo pěkné! něco podobného jak jsem pochopil mají na birdforum.net, ale nikdy jsem to tam nenašel (jen o tom všichni mluví ) otázka zní, jestli je vůbec možné najít formát, který by se líbil velkému množství lidí.

bimetal: druhy na jedné fotce, to je zajímavá otázka - z hlavy jsme si vzpomněl na 5 (https://picasaweb.google.com/1114458...64197103732818), ale třeba na nějaké fotce z vltavy v zimě by toho mohlo být habaděj, musim to prohledat!

no a pokud jde o parazitizmus, tak to kdybych odečetl, tak jsme v ČR tak na polovině druhů nějakou vyslovenou raritu jsem snad "neobjevil" nikdy.

Tak jsem našel 9 jasně rozpoznatelných druhů na jedné fotce z Andalusie v lednu

Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: _9druhu.jpg 
Zobrazení:	130 
Velikost: 77.7 KB 
ID: 568

Na 1000px, na které to zmenšuje fórum, to ale tak nevyzní, takže ještě plná verze: http://ccd.wz.cz/_9druhu.jpg

Podobná vlákna

1. První statistiky z lednového sčítání vodního ptactva
    Založil Mod v sekci Aktuální události
    Odpovědi: 0
    Poslední příspěvek: 10. 02. 2013, 11:12
  2. statistiky ptáků
    Založil Mod v sekci Obecná diskuze
    Odpovědi: 3
    Poslední příspěvek: 28. 11. 2012, 23:14

Štítky pro toto vlákno