+ Odpovědět + Založit nové vlákno
Stránka 1 z 2 12 PosledníPoslední
Příspěvky 1 až 20 z 32
    Neregistrovaný
    Host

Výchozí Budka pro ptáky (sýkorky)

Hezký den,chtěla bych si na sad dát budku pro sýkorky. Ráda bych se zeptala na následující:

1) Jak vysoko nad dnem budky má být vstupní otvor?
    2) Jak umístit budku na strom tak, aby do ní nemohly predátoři, případně aby nemohly číhat na přilétávající ptáčky-rodiče? Může se budka houpat na drátě/provázku uvázaném na větvi?
    3) Nemělo by pod budkou být prkénko, aby mláďata při vylétávání nevypadla a nezranila se?
    4) Je možné vyplnit hotovou budku trochou sena, mechu či něčeho podobného, aby se sýkorky nemuseli tolik namáhat při shánění vystýlky?

Velmi vám děkuji.
    Lenka Vávrová

Výchozí Re: Budka pro ptáky (sýkorky)

V podstatě většina informací je na stránkách ČSO z knihy P. Zasadila.
    1) zde je hloubka dutiny 20 - 25 cm, otvor má být co do výšky téměř nahoře /nikoliv uprostřed/, tou výškou je nejspíš myšlena celková vnitřní, na jiné stránce píší minimálně 15 - 18 cm otvor ode dna, lepší více z důvodu ve druhém bodě,
    2) zavěšení na silný drát je dobré, houpat se může ale aby nemohla spadnout a aby nenarážela do větví, provázek bych nedoporučoval, může vlivem Slunce zkřehnout a přetrhnout se, ochrana zde
    3) ne, většina ptáků už částečně létá,
    4) dovnitř raději ne /naopak pravidelně čistit/, nechejte jim kdyžtak vhodný materiál někde na zahradě na viditelném místě, tohle jim zas takový problém nedělá.
    Naposledy upravil bimetal; 20. 01. 2013 v 02:15. Důvod: +odkaz

Neregistrovaný
    Host

Ja nechávam na záhrade v takej klietke vyčesané psie chlpy - a vtáky si to sami berú, takže s tým senom by som to urobil tiež tak. U toho machu je riziko, že by sa tým do búdky pritiahli rôzni chrobáky atď, takže keď už, tak len usušenú trávu.

Každá budka /nová či po vyčištění/ by měla mít na dně vrstvu 1-2cm suchých hoblin,pilin nebo nadrobno drcenů kůru. Mimo hnízdní sezonu může být využívána na nocování ptáků ,rádi přivítají takový material oproti holé desce. V budce podle její velikosti mohou zahnízdit druhy které si hnizdo nestaví - krutihlav,sovy.

Lenka
    Host

Děkuji všem za odpovědi!

Neregistrovaný
    Host

Jsou ty piliny dobrý nápad? Vlhko udělá své a pak to může být problém...

Já nevím, jestli piliny mohou ptákům pomoci, nebo uškodit, ale podle mých zkušeností vím, že např. krutihlav, který vyžene sýkorky z budky a zahnízdí v ní, vždy sýkorčí hnízdo z budky "vystěhuje" a sedí na vajíčkách, která jsou přímo na prkenné podlaze boudy Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: 046.jpg 
Zobrazení:	746 
Velikost: 131.6 KB 
ID: 625

Sui, to vás ptačí rodiče jen tak beztrestně nechají štrachat v jejich příbytku?

Nechají, jenom sýkorky občas trošku breptají . Já vím, už se to tu řešilo, rušit hnízdící ptáčky v budkách by se nemělo

Jak reagují, když vás uvidí? Zaútočí na vás? Nemůže se třeba stát, že by poté, co by vás uviděli s hlavou zanořenou do budky, hnízdo opustili? (Také chci dovnitř nakukovat proto se ptám)

Do budek koukám jen párkrát za hnízdění (nejsou li žádné potíže, jako např. umírající mláďata). Většinou dospělci sedí kousek od budky a hned pokračují v krmení, jako by se nic nestalo. Horší to je, když sýkorky budku teprve plní materiálem na hnízdo. V tomto období jsou nejagresivnější.
    Já se starám asi o 100 budek a do každé nahlídnu několikrát za hnízdění. Ani jednou se nestalo, že by ptáci budku opustili . Já tvrdím, že je lepší udělat budku, do které se čas od času mrknu, než-li nedělat nic a jen komentovat to, jak škodlivé je do budek koukat :-)Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: 066 – kopie.jpg 
Zobrazení:	440 
Velikost: 154.1 KB 
ID: 639

Citace Původně napsal Sui Zobrazit příspěvek
    Já se starám asi o 100 budek a do každé nahlídnu několikrát za hnízdění

Jen tak pro zajímavost, jaká % část budek z tohoto počtu zůstane během hnízdní sezóny neobydlená? Nebo se ptáci vždy nastěhují do všech budek?

Minulý rok jsem neměl obsazené 3 boudy, ty mi vybydlel krutihlav a nic už se mi do nich nenastěhovalo. Jinak v klasických budkách mám pouze krutihlava, špačka a sýkory. V polobudkách konipase. Letos jsem také pověsil pár barelů pro dravce, dvě boudy pro poštolky a 3 velké boudy pro sovy, tak že těch neobsazených bude asi o dost více. V některých budkách sýkorky koňadry vyvedly dvě generace. A po sezóně sem měl ve většině budkách sršně, vosy a myši :-)
    Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: 027h.JPG 
Zobrazení:	969 
Velikost: 274.3 KB 
ID: 640

Nováček Avatar uživatele diblik75
    Jméno
    Radka

Ta fotka je jak vystřižená z hororu.

ondřej
    Host

Citace Původně napsal Sui Zobrazit příspěvek
    Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: 066 – kopie.jpg 
Zobrazení:	440 
Velikost: 154.1 KB 
ID: 639
    Není lepší na budku párkrát poklepat a vystrnadit rodiče, aby se nelekl až se do ní kouknu? (Sýkorčí?) samičce je to viditelně jedno, ale samec by si to nemusel nechat líbit a možná by i zaútočil.

Já vždy na budku poklepu. Pokud sýkorky zrovna snáší, v budce skoro nejsou, pokud na vejcích sedí, ani se nehnou. Problém je se špačky, ty čekají a vylétají na poslední chvíli, což je někdy o oči .Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: 187.JPG 
Zobrazení:	231 
Velikost: 278.9 KB 
ID: 896

Budka byla upravena ze školního zařízení, a je od zimy postavena zkusmo na okně v 1.patře. Uvnitř 8 vajíček. Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: P5260637.jpg 
Zobrazení:	273 
Velikost: 74.4 KB 
ID: 1113Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: P5260638.jpg 
Zobrazení:	320 
Velikost: 77.7 KB 
ID: 1114

werner.j
    Host

Ano, výstélka je po celém dně.

A neprší tam ze shora?
    Sui - ale musí k tomu být nějaký důvod, a to ne pouhá zvědavost.

Musí? V mém případě je to obyčejný zájem. Kdybych tam nekoukal, tak bych asi nyní neměl krutihlavy v 8 boudách. Kouknutí jednou za čas ještě žádné ptáče nezabilo (alespoň si myslím), za to letošní počasí je slušný zabiják. Takových mrtvých mláďat jsem ještě v boudách neviděl

Podobná vlákna

1. Ořechy pro sýkorky
    Založil Kris v sekci Přikrmování ptáků
    Odpovědi: 7
    Poslední příspěvek: 16. 12. 2013, 22:42
  2. Budka pro kosa
    Založil MarekP v sekci Budky a krmítka
    Odpovědi: 5
    Poslední příspěvek: 05. 03. 2013, 16:40
  3. Přírodní budka pro ptáky
    Založil Nebozez v sekci Budky a krmítka
    Odpovědi: 1