+ Odpovědět + Založit nové vlákno
Příspěvky 1 až 8 z 8
 1. #1

  Ikonka otazníku Hnízdění na balkóně ve městě

  Dobrý den přeji. Dcera chce na balkon dát budku pro ptáky (bydlíme v paneláku- čtvrté podlaží). Existuje nějaká šance, že tam vůbec něco zahnízdí, nebo je to příliš vysoko?

 2. #2
  Nováček Avatar uživatele lukicarbol
  Příspěvky
  20
  Články na blogu
  1
  Jméno
  Lukáš Carbol
  Bydliště
  Frýdek-Místek, Czech Republic

  Výchozí Re: Hnízdění na balkóně ve městě

  Asi by záleželo na lokalitě a jestli je to nějaké veliké sídliště s plno rušivých vlivů nebo ne. Každopádně se vyskytnout může, ale to procento úspěšnosti je malé, řekl bych.
  Budka by však měla mít už stanovený průměr otvoru pro ptáky které očekáváme. Tipl bych si, že by tam mohly hnízdit maximálně sýkory.
  Mnohem lepší a úspěšné řešení by bylo, pokud už se Vám jedná o zahnízdění některých ptáků, dát budku do lesa, nebo do parku na strom. Určitě to bude prospěšnější.

 3. #3

  Výchozí Re: Hnízdění na balkóně ve městě

  Citace Původně napsal lukicarbol Zobrazit příspěvek
  Mnohem lepší a úspěšné řešení by bylo, pokud už se Vám jedná o zahnízdění některých ptáků, dát budku do lesa, nebo do parku na strom. Určitě to bude prospěšnější.
  Na tom něco bude. Je i v mém zájmu, aby na balkóně nebyl binec, takže to dceře zkusím rozmluvit

 4. #4

  Výchozí Re: Hnízdění na balkóně ve městě

  Sýkory vám tam žádný binec neudělají a čtvrté patro je úplně v pohodě, zvláště pokud jsou v okolí vysoké stromy, další by tam mohli být vrabci polní a ti si taky udělají binec jen uvnitř budky, nicméně pokud tam třeba pravidelně nekrmíte, tak tu budku jen těžko nějaký pták objeví.

 5. #5
  Evžen Tošenovský
  Host

  Výchozí Re: Hnízdění na balkóně ve městě

  Dobrý den,
  náhodou jsem na tuto starší diskuzi narazil při hledání tiskových výstupů jedné TZ a nedá mi to i opožděně neodpovědět - není pravda, že budka pro ptáky patří jen na okraj lesa nebo parku! To je rozšířená pověra neznalých lidí. Naopak, daleko důležitější roli pro ochranu přírody může sehrát právě na balkónu panelového domu, jde ale o to vědět jaký typ budky zvolit. Pro tyto účely je naprosto dokonalá budka pro rorýse, která se dá zavěsit na zábradlí balkónu, úplně stejně jako květinový truhlík. Dokonce může takových budek na balkóně být hned několik! (rorýs hnízdí koloniálně) Sýkorník je sice pěkná věc, ale příliš velký přínos pro skutečně chráněné druhy nemá (sýkory jsou jedni z nejpočetnějších ptáků a nedělá jim většinou problém najít si hnízdiště i bez lidské pomoci - pokud se jim tedy zbytečně nekácí staré stromy). Navíc do vyšších pater domu určitě tito běžní pěvci volným prostorem létat nebudou. Naopak rorýs je v současné době velmi ohrožený bleskovým zateplováním domů a každá hnízdní příležitost je pro tento druh velmi důležitá! Jde navíc o nesmírně "čistotného" ptáčka, takže problém s trusem není žádný. Kdyby každý člověk bydlící na paneláku vyvěsil na balkóně rorýsí budku, bude z velké části snaha o záchranu tohoto druhu vyřešena! Bližší informace doporučuji na www.rorysi.cz
  S pozdravem,
  Evžen Tošenovský, Česká společnost ornitologická

 6. #6
  Gabriela
  Host

  Ikonka otazníku Re: Hnízdění na balkóně ve městě

  Dobrý den,
  bydlíme na okraji sídliště, u lesa, v 8. patře. Na zábradlí balkonu jsme připevnili budku, nezkoumala jsem předem optimální rozměry, je z Lidlu, nejspíš vhodná pro sýkorky. Nedávala jsem zahnízdění moc šancí, počítala jsem s tím, že budka skončí u příbuzných na zahradě, ale dcerka si ji moc přála. Kolem jsme rozmístili krmení, koňadry si ji našly a podařilo se :-) Do budky nenahlížíme, ale pozorujeme dospělé ptáky a slyšíme z ní slabé pípání. Až dodatečně mě ale napadlo, jestli mladé sýkorky nebudou mít problém s vylétáváním, jestli mají šanci se z 8. patra bezpečně dostat. Přímo kolem domu moc vysoké stromy nejsou. Budka je otočená směrem dovnitř balkonu, je vhodné k ní ještě nějak připevnit zespoda např. prkénko? Chápu, že tím nepomůžeme slétávání dolů. Pevně doufám, že jsme umístěním budky nenadělali sýkorkám spíš víc škody, ale jinak by si snad budku ke hnízdění nevybraly. Předem moc děkuji za radu.

 7. #7

  Výchozí Re: Hnízdění na balkóně ve městě

  Ahoj,no vůbec se divim,že tak vysoko sýkorka vylétne!!!No,ale pokud zahnízdily,tak snad i zdárně vyhnízdí a myslim si,že asi žádné rkénko ani otřebovat nebudou.Mladé sýkorky totiž zůstávají v budce skoro tři týdny a za tu dobu jsou plně připravena na život v přírodě a to i tím,že jsou plně letuschopná a tak by to pro ně neměl být problém.Pokud bydlíte u lesa,tak pro ně jenom plus,po opuštění budky zamíří přímo do něj a tam zmizí,takže si myslím,že nemusíš mít strach.Vše určitě dobře dopadne.Přeji krásný den.Honza

 8. #8
  Gabriela
  Host

  Výchozí Re: Hnízdění na balkóně ve městě

  Moc děkuji za odpověď. Doufám, že budeme mít štěstí a uvidíme sýkorky vylétávat, už by to mohlo být každým dnem :-) Pěkný den, Gábina

Podobná vlákna

 1. Jak zabránit hnízdění holubů na balkóně?
  Založil Kuba v sekci Obecná diskuze
  Odpovědi: 5
  Poslední příspěvek: 22. 02. 2016, 16:14
 2. Krmítko na balkoně
  Založil Stefi v sekci Přikrmování ptáků
  Odpovědi: 2
  Poslední příspěvek: 30. 12. 2013, 16:07
 3. vajíčka na balkoně
  Založil Neregistrovaný v sekci Obecná diskuze
  Odpovědi: 1
  Poslední příspěvek: 23. 06. 2013, 21:51
 4. Sýkorka v síti na balkóně
  Založil kacka v sekci Obecná diskuze
  Odpovědi: 1
  Poslední příspěvek: 06. 05. 2013, 21:43

Štítky pro toto vlákno