+ Odpovědět + Založit nové vlákno
Příspěvky 1 až 3 z 3
 1. #1

  Výchozí Proč jsou velcí ptáci plaší

  S velikostí ptáka úměrně roste i jeho plachost. Vrabčáci a sýkory přede mnou klidně hopsají na vzdálenost tří metrů a nevšímají si mě, kdežto kosové nebo strakapoudi si dávají pozor a když jsou u krmítka, tak se po každém klofnutí do jablka či slunečnice bedlivě rozhlížejí. Když jdu kolem a zrovna tam jsou téměř pokaždé (strakapoud vždy) frnknou na nejbližší strom. Čím to je? Má tazo plachost něco společného s velikostí mozku?
  Do života je třeba rozum nebo provaz.

 2. #2

  Výchozí Re: Proč jsou velcí ptáci plaší

  Tak to asi ne, co třeba labutě. Podle mě to má jednu jedinou příčinu, a to je třeba i jen bývalé pronásledování a lov. S velikostí to souvisí tak, že nejmenší ptáky tak moc někdo nestřílel. U kosů zrovna moc často nějakou plachost nevidím, jinak by s tím taky mohla souviset (zahrádkáři). Určitě jsou velké rozdíly i v rámci jednoho druhu, např. kachny v centru města vlezou i na pekáč, ale na rybnících někde dále, kde úřaduje naše nehmotné kulturní dědictví, tam se hned klidí co nejdál od vás nebo rovnou odlétají. Teoreticky by to mohla být i závislosti manévrovací rychlosti na velikosti, že větší ptáci musí zareagovat s předstihem, aby stihli uniknout. Zrovna ten strakapoud se asi moc dobře nepohybuje, podle toho jak často jsou přejetí na silnicích, no a i ten lov tam zřejmě dřív byl.

 3. #3

  Výchozí Re: Proč jsou velcí ptáci plaší

  Patrně to bude záviset na míře kontaktu s člověkem, viz zmíněné labutě. Když stojíte na městském nábřeží kde jsou kachny, labutě a další vodní ptactvo, často se k vám přiženou i když zrovna ničím nekrmíte - očekávají, že jim také něco hodíte Zrovna městští kosi mi plaší nepřijdou (před domem kde bydlím, si kosí rodiče postavili hnízdo v koruně nízkého stromu či keře hned vedle chodníku - z chodníku bylo hnízdo mezi listím dokonce vidět, neustálá lidská přítomnost jim evidentně vůbec nevadila).

Podobná vlákna

 1. Proč malí ptáci narážejí do skel?
  Založil Neregistrovaný v sekci Ochrana ptáků
  Odpovědi: 3
  Poslední příspěvek: 30. 04. 2013, 00:45
 2. Lidská řeč a ptačí zpěv jsou řízeny ze stené poloviny mozku
  Založil lucka v sekci Aktuální události
  Odpovědi: 2
  Poslední příspěvek: 15. 08. 2012, 07:30
 3. Proč ptáci zpívají
  Založil Jája v sekci Birdwatching
  Odpovědi: 0
  Poslední příspěvek: 07. 04. 2012, 16:23

Štítky pro toto vlákno