+ Odpovědět + Založit nové vlákno
Příspěvky 1 až 5 z 5
    Zuzana
    Host

Výchozí Ptačí shromaždiště

Dobrý den, je někde nějaká mapka ptačích shromaždišť? Prý existují soví zimoviště, kam se pravidelně stěhují sovy a nechávají se fotit, čehož bych ráda využila

Výchozí Re: Ptačí shromaždiště

Přidávám sem informaci, kterou jsem napsal na web Klubu300:

"Chtĕl bych jen všechny ptáčkaře upozornit na zajímavou lokalitu mezi obcí Hostín u Vojkovic, Bukol a Vojkovice na Mĕlnicku. Při červnové povodni zde byla rozlitá Vltava. V průlezích a terénních depresích na obilných a řepkových a chřestových polích je stále voda, kde se zdržují různé druhy ptáků. Osobnĕ jsem pozoroval 27 čápů černých, min. 13 bílých, 13 kolih velkých a na přeletu jsem vedle sebe vidĕl volavku bílou a dvĕ volavky stříbřité. Protože jde o pomĕrnĕ otevřenou krajinu, tak je to spíš na stativák, který jsem tentokrát sebou nemĕl.
    Přeji Vám zajímavá pozorování"

Vláďa TomanKlikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: Podmáčené lokality.jpg 
Zobrazení:	203 
Velikost: 93.4 KB 
ID: 1283

vlatoman: no teda, byl jsem se tam v okolí dokonce podívat, jestli někde nestojí nějaká voda, ale tohle jsem zrovna minul. Asi se tam pojedu podívat Podobná lokality jsou v Tuklatech a Cerhenicích, je to všechno k nalezení na birds.cz.

K původnímu dotazu: jako shromaždiště ptáků může sloužit ledacos, obzvlášť teď mimo období hnízdění mají ptáci tendence vytvářet velká hejna. V Praze na Slatině běžně nocují v rákosí velké tisíce špačků například. No a pak na podzim na tahu lze potkávat velké množství ptáků na takvých těch klasických vodních lokalitách, jakou jsou různé rybníky a nádrže a v jejich okolí. Vloni třeba na Proudníckém rybníce v Žiželicích bylo asi 2000-hlavé hejno pěnkavovitých, to byla věc.

Co se sov týče, tak to máte na mysli nejspíš kalousy ušaté, kteří zimují ve společenstev několika desítek jedinců na velkých stromech, často i v blízkosti lidských sídel, což je takový fenomén specifický pro tento druh. Jedno takové zimoviště se opět dá najít na birds.cz, kousek od Znojma - nevím jak s focením, kalousi jsou přes den dost zalezlí (navíc je to na soukromém pozemku, což je super, protože je aspoň ruší míň lidí), ale je to krásný zážitek, jak se večer rozlétají po krajine.

stugent
    Host

Jedno takové zimoviště kalousů je nebo alespoň bývalo dokonce i přímo u školy v Hostíně, který je na té mapce s lagunami. Podobných míst jsou ale spousty, kalousi mají takové stromy často na hřbitovech, u škol, v zámeckých zahradách, zpravidla však přímo ve městech/vesnicích, ne ve volné krajině. Možná je to dáno i tím, že i jejich potrava - hlodavci, se na zimu stahují blíž k lidským obydlím. Na podzim většinou sovičky posedávají na břizkách, po jejich opadání se stěhují do jehličnatých stromů, kde už je těžké je najít. Je třeba hledat podle vývržků na zemi.

Máte pravdu, v obci Tišice (okr. Mělník) bylo takové shromaždiště kalousů na staré borovici v zahrádkářské kolonii. Nevím kolik let se tam vždy koncem léta zdržovali, ale já je tam pozoroval po tři roky. Bohužel v roce 2011 ten strom porazili. Kalousi si patrně pro své "dýchánky" našli jiné místo, ale kde to už nevím. Bylo by zajímavé zjistit, proč si oblíbí jen určité stromy? Dost často to bývá na frekventovaných místech. V těch Tišicích to byl strom přímo u silnice v takové úzké uličce, kde neustále někdo chodí nebo jezdí.