+ Odpovědět + Založit nové vlákno
Příspěvky 1 až 18 z 18
    Neregistrovaný
    Host

Výchozí jak nalakat ptaky do budky

na strom jsem pred mesicem dal budku (typ rehkovnik) a stale v nem neni hnizdo ani trus, zadni ptaci si ji nevsimli. pritom je dost dobre viditelna. je mozne tam ty operence necim nalakat,dejme tomu zavesenim neceho dobreho k samotne budce? dekuje radek

Výchozí Re: jak nalakat ptaky do budky

No to je celkem normální. Ještě není nejvyšší čas, taky záleží na tom jestli tam vůbec ti ptáci jsou, jaké mají jiné možnosti hnízdění, apod. Klidně se může stát, že tam ani nikdo hnízdit nebude, pokud najdou něco pro ně lepšího. Sami si vyberou co se jim líbí, takže to lze ovlivnit jen vhodnou konstrukcí nebo umístěním budky. Možná může být chyba i v té dobré viditelnosti, o kterou stojí pouze jejich predátoři. Nějaké krmení by přilákalo možná tak sýkory, ale v žádném případě nedávat krmení dovnitř do budky a v době hnízdění ani do její blízkosti, to jen v zimě. Navíc rehky asi na žádné krmení nepřilákáte.

Já mám s rehkovníky dost špatné zkušenosti. Nikdy mi v nich nic nezahnízdilo, prom konipasů, ale to pouze v případě, že je budka umístěna někde u potoka, nebo na břehu rybníka.
    Na zahradě míváme spoustu rehků, proto jsem jim letos připravil další tři boudy. Samozřejmě, že zase zahnízdili úplně mimo budky

Já si myslím, že je lepší na zahradu dát budku s oválným nebo obdélníkovým otvorem, podobně jako tato. Ale nevím jak docílit toho, aby se tam nahrnul právě rehek zahradní a ne jiný druh, jako vrabci polní, kteří vlezou úplně do čehokoliv, jinak nic proti.

Neregistrovaný
    Host

a nebude to treba kvuli tomu ze v okoli neni vhodny material pro stavbu hnizda? co bych jim tam mel dat /treba rovnou pod budku /, aby se zvysila sance ze tam zahnizdi?

radek

Rehkovník má cenu dát nad vodu jak psal Sui pro konipase, nebo vhodně umístit na nějakou stavbu pro rehky a lejsky šedé. Jaké je okolí toho stromu kde máš budku? Myslím co je v okruhu 50 až 100 metrů? Druhy co hnízdí v rehkovníku radši využijí nějaký výklenek na budově než opodál rehkovník na stromě. Ve volné přírodě rehkovník zůstane na 99% neobsazen pokuď neni u té vody .

Neregistrovaný
    Host

budku mam na ovocnem sade, v okoli jsou rodinne domy a mala pozarni nadrz. takze kdybych budku presunul tam, zvysila by se sance na obsazeni? stale je prazdna, pomalu si rikam, ze uz tam nic nezahnizdi

Neregistrovaný
    Host

tak budka je porad prazdna, takze asi mam uz smulu.

taky me napadlo ze vstupni otvor je moc velky, mohlo by to byt tim? je to obdelnik o rozmerech cca 8x25 cm

No to tedy je, do toho by vlezla snad i poštolka. Nedostatkem hnízdního materiálu to určitě nebude, ale pokud by to bylo až tak sterilní prostředí, tak by tam hlavně nenašli ani dostatek potravy, a to nemůžete dohonit ani žádným přikrmováním. Pokud chcete jen cokoliv, tak je lepší pověsit víc různých budek a ne jen jednu.

Neregistrovaný
    Host

tak stale nic, dokonce ani zadne bobky uvnitr, ackoliv v okoli je ptaku hodne. z nejakeho duvodu se jim libi vic kroviska nez moje budka

mimochodem, zde je http://i44.tinypic.com/1z4dgcm.jpg

myslite ze jeji tvar nebo umisteni (v korune stromu) muze mit vlivl na jeji (ne)obsazeni?

Já si myslím, že všeobecně mají ptáci hnízdící v prasklinách, výklencích atd. mnohem větší možnost najít místo k zahnízdění, než-li ptáci kteří hnízdí v klasických dutinách. Pro je asi lepší vyrobit budku, než-li polobudku.
    Letos jsem vyvěsil několik polobudek a vypadá to, že kromě jednoho lejska v nich nic nezahnízdilo

Možná bych zkusil ji pověsit tak, aby byla víc zakrytá ze shora. Nebo rovnou pod střechu.

Tak mě nakonec v malé polobudce pro rehky, která je umístěná pod střechou zahradního domku, udělal hnízdo kos a začal tam klást vejce. Za normálního počasí by to asi nikdy neudělal. Ale letos se tomu ani moc nedivým, když mi na zahradě modřinky vyvedli 13 mladých, protože je krmily pulci s přetékajícího jezírky a koňadry krmily své mladé rohlíkem, protože nic jiného v okolí ke krmení nebylo

Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: 127.jpg 
Zobrazení:	303 
Velikost: 82.1 KB 
ID: 1179

Neregistrovaný
    Host

no vidite, taky ten otvor neni zrovna maly, a mate tam rovnou kosaky. zkusim jeste neco dat pod strechu, kdyz vidim, ze ve vasem pripade byla budka obsazena. otvor u te budky na strome jsem z casti zakryl vetvemi, tak jsem zvedavy na vysledek, jestli to k necemu bude.

Já vím, budka není zrovna ideální. Pro rehka velká a pro kosa malá. Abych řekl pravdu, tak když dělám polobudky, tak u toho moc nepřemýšlím. Vezmu pár prkýnek (většinou nějaký zbytky), stluču to, někam pověsím a čekám Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: 095.jpg 
Zobrazení:	214 
Velikost: 332.2 KB 
ID: 1184Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: 099.jpg 
Zobrazení:	214 
Velikost: 106.3 KB 
ID: 1185

Neregistrovaný
    Host

tak pisu dalsi aktualizaci, porad je budka prazdna, ackoliv jsem vstupni otvor z velke casti zakryl vetvemi. uz ani nedoufam, ze z toho neco bude. mozna uz zbyva jen udelat prkenko s dirou a predelat to na vetsi sykornik

Neregistrovaný
    Host

jen tak premyslim - myslite, ze by prehravani nahravek ptaciho zpevu pomohlo dostat nejakeho ptaka dovnitr aby i zahnizdil?

Podobná vlákna

1. Jak nalákat ptáčky na krmítko?
    Založil Neregistrovaný v sekci Přikrmování ptáků
    Odpovědi: 4
    Poslední příspěvek: 29. 05. 2013, 02:04
  2. Ochranný nátěr budky pro ptáky
    Založil Nebozez v sekci Budky a krmítka
    Odpovědi: 4
    Poslední příspěvek: 04. 02. 2013, 14:45
  3. Budky pro přezimující ptáky
    Založil Petr Třešnička v sekci Budky a krmítka
    Odpovědi: 2