+ Odpovědět + Založit nové vlákno
Stránka 1 z 2 12 PosledníPoslední
Příspěvky 1 až 20 z 21
    Nováček
    Články na blogu
    2
    Jméno
    Kristýna B.

Výchozí Ultrazoomy pro fotografování ptáků

Co říkáte na fotoaparáty, které sice nejsou zrcadlovky, ale mají dobrý zoom? Zaujal mě tento Canon PowerShot SX50 HS:
    http://www.alza.cz/canon-powershot-sx50-hs-d358245.htm

Ten má 50násobný optický zoom, to už je docela dělo, ne?
    A stojí jen 12 tisíc. Teleobjektiv u zrcadlovky s podobnými parametry by určitě vyšel na mnohonásobně víc..

Neregistrovaný
    Host

Výchozí Re: Ultrazoomy pro fotografování ptáků

Je nutne si vyhledat na googlu recenzi i s ukazkovyma fotkama. Co mam ultrazoom, tak ten ma sice na nejdelsim ohnisku velke priblizeni, ale fotky nejsou ostry a maji i jine opticke/barevne chyby. Vysvetlim: U delsich ohnisek se taky snazi fotoaparat kompenzovat mensi objem dopadajiciho svetla na snímač a zvysuje tak jeho citlivost ISO (ktera se pak projevuje sumem) a delsim expozicnim casem (co vede k pohybove neostrosti). Dalsi vec je kvalita objektivu, protoze vsechny opticke chyby nedokaze vyrobce uhlidat v celem rozsahu u takto univerzalnich objektivu.
    Zrcadlovky maji vetsi senzor a i diki tomu maji lepe vyresenou svetelnost a tim i ostrost snimku a zalezi pak jeste na kvalite objektivu. Ale diskuse kompakt vs zrcadlovka je na delsi debatu.

Jen si od toho moc neslibuj. U kompaktů se totiž udává "ekvivalentní" ohnisková vzdálenost - tedy taková, která odpovídá zornému poli výsledného snímku. Jenmože to má nulovou vypovídací schopnost o zachycených detailech. Tohle číslo se totiž beze změny objektivu zvýší prostě tím, že ulomíš půlku čipu Rozhodující tedy není "zoom" ani uváděné ekvivalentní ohnisko, ale rozlišovací schopnost, která je už u takovéhoto objektivu omezená čistě fyzikálně - i kdyby byl ten obejktiv sebedoknalejší, tak při tomhle rozměru ho bude omezovat prachsprostá difrakce (na kterou nejde vyzrát nijak jinak než tím, že má objektiv dost velký průměr).

Moje zkušenost je, že se zrcadlovkou i s naprosto fotografy opovrhovaným superzoom objektivem 18-200 (což je sestava, kterou jsem pořídil dohromady za 15 tisíc) vyfotím na ptácích mnohem jemnější detaily, než v jaké jsem kdy mohl doufat se svým ultrazoomem, který měl ekvivalentní ohnisko 420 mm (protože reálně šlo asi o 100mm objektiv). Ano, musím si toho ptáka vyříznout, ale co bych měl z toho, že je přes celou fotku, když je toho na něm vidět míň?

Ty ultrazoomy nejsou úplně nepoužitelné, dneska už z toho padaj i slušný fotky, protože elektornika dělá se signálem divy. Ale na focení věcí, které jsou daleko a hýbou se to prostě naprosto fundamentálně neni. Je samozřejmě lepší mít v kapse tohle než nic (nebo kompakt s 3x zoomem), když kolem proletí nějaký zajímavý druh, a za velmi dobré situace se z toho dají udělat krásné fotky, to všechno ale jde se zrcadlovkou a pořádným objektivem mnohem snáz - nejen kvůli optice, ale i proto, že zrcadlovka se mnohem snáze ovládá, tak, jak je na ptáky potřeba, rychleji ostří, udělá rychlejší sekvenci snímků atd...

A ty objektivy nemusí být až zas tak drahé - nedávno jsem koupil z bazaru kvalitní 400mm objektiv za 13 tisíc -+ ale stálo mě to několik let hledání, to je pravda.

Nováček
    Články na blogu
    2
    Jméno
    Kristýna B.

Díky za užitečné postřehy.

Koukla jsem se na ukázkové snímky a ostré mi to přijde. Nebo by to zrcadlovka zvládla lépe, jak byste to porovnali vy, kteří fotíte s něčím lepším?

http://www.dpreview.com/reviews/cano...s/IMG_0067.jpg
    http://www.dpreview.com/reviews/cano...s/IMG_0070.JPG

To přiblížení se mi zdá docela dobré. A je to relativně skladné a přenositelné (ekvivalentní objektiv k zrcadlovce musí být hrozně těžký).

Zase mě ale trápí, že všechno komprimuje pomocí JPG. Na mém aktuálním foťáku jsou fotky docela bída, tak jsem stále na vážkách, zda přece jen nebude lepší si pořídit něco kvalitního - ačkoliv to bude stát víc a nepůjde to dát do kapsy.

Proboha, tyhel fotky jsou všechno jenom ne ostrý! Ale je pravda, že z tohohle je těžký něco posoudit - u tý širokoúhlý je to totiž docela jedno (protože tu nepotřebuju zvětšovat 1:1, to bych to nefotil tak širokoúhlý, kdybych si z toho chtěl dělat výřez, že) a ta vyzoomovaná může být ovlivněná chvěním vzduchu (vypadá to, že domy v pozadí jsou na tom ještě hůř, než ta továrna, což by vlivu chvění, který roste se vzdáleností, nasvědčovalo). Každopádně v tom ale chybí jakýkoliv detail na úrovni jednotek pixelů - a to je přesně to, o čem jsem mluvil, ta fotka potřebuje zmenšit, aby k něčemu vyapdala - a pak k čemu ten zoom?

Naoapk s JPG si není třeba dělat hlavu, pokud je dostatečně kvalitní - já napříkald fotím výhradně do JPG, protože moje nejlevnější zrcadlovku fotí do RAW extrémně pomalu a na focení ptáků je potřeba švihat hodně fotek za sebou, zvlášť pokud je pták v pohybu.

Ty ukázkové snímky jsou taky s ISO 80 a smaží tam Slunce. Stačí trochu méně světla a poleze z toho zašuměnej a rozmazanej hnus. Sám používám ultrazoom, ale jen kvůli nízké ceně a malé velikosti, mám ho stále v kapse. Přestože má 16 Mpx, maximální použitelné rozlišení je tak 5M a čím méně světla tím menší. Takže ten výsledný zoom je třeba jen poloviční. Na zdokumentování náhodných pozorování dobrý, na dobré fotky na dálku nikoliv, na letící ptáky se také moc nechytá.

Nováček
    Články na blogu
    2
    Jméno
    Kristýna B.

Asi jsem zvyklá na tu kompaktovou kvalitu, tak mi to moc nepřijde. Když to srovnáte třeba s Canon EOS 1100D, co vidíte? http://www.photographyblog.com/revie...sample_images/ Tam to také není vždy ostré a jsou tam obrazové vady.

Která zrcadlovka je podle vás pro focení ptáků (hlavně za letu) vhodná?

Jinak jsem si všimla, že spousta fotoaparátů má čip CMOS, který je pomalejší než CCD. Může se to odrazit na rychlosti při focení?

Neregistrovaný
    Host

Kompakty (byt s velkym zoomem) jsou vhodne prave pro nenarocne, ackoliv vam v eshopech budou tvrdit opak. Kvalita fotek neni nic moc, nema to manualni ostreni, expozici atd. Je to proste takova hracka, kterou muzete sverit diteti na vylet a nemusite se bat, ze vam to rozbije. Se zrcadlovkami si hraji dospeli. :-)

J.

Já jsem zas slyšel, že CMOS má být rychlejší, ale taky záleží na rychlosti zápisu na kartu a na řídícím obvodu a programu. Ten CMOS všude vychvalovali, že má být jako lepší s menším šumem, avšak já jsem při porovnání pozoroval právě opak, byl horší. Ale měl jsem jen jeden a jeden přístroj. A taky se to má rychleji zhoršovat se stárnutím.

Citace Původně napsal Kris Zobrazit příspěvek
    Asi jsem zvyklá na tu kompaktovou kvalitu, tak mi to moc nepřijde. Když to srovnáte třeba s Canon EOS 1100D, co vidíte? http://www.photographyblog.com/revie...sample_images/ Tam to také není vždy ostré a jsou tam obrazové vady.

Která zrcadlovka je podle vás pro focení ptáků (hlavně za letu) vhodná?

Jinak jsem si všimla, že spousta fotoaparátů má čip CMOS, který je pomalejší než CCD. Může se to odrazit na rychlosti při focení?
    Ale to je přece naprosto nesmyslné tvrzení, "na fotkách z 1100D jsou obrazové vady" - optické vlastnosti zobrazení jsou přece dány objektivem. Jaký tady byl použit, to není na první pohled zřejmé, předpokládám, že ten seťák 18-55, což je obvykle vrchol neštěstí. Navíc, jak jsem psal, pro širokoúhlou fotografii za dobrého světla je ten rozdíl dost malý - ale stejně jsou ty fotky na první pohled lepší než ty víše uvedené příklady z toho kompaktu, prostě se podívejte ve 100% na to, kolik je tam detailu.

Co se rychlosti týče, tak ta je skutečně naprosto dána elektronikou. V high-end fotografii dnes dost radikálně vyhrává Nikon s CCD, především díky dynamickému rozsahu, ale pokud se nechystáte kupovat zrcadlovku za 100 tisíc na hranici současncýh technologických možností, tak na tomhle rozdílu nezáleží.

Co se týče výběru zrcadlovky, tak záelží na rozpočtu. Vyšší modely mají svoje výhody - trochu lepší čipy, menší šum umožní větší ISO, rychlejší záznam snímků, lepší ostření - ale pokud máte omezený rozpočet, koupil bych nejlevnější tělo a zbytek dal do objektivů - ty jsou to, co orpavdu rozhoduje.

Nováček
    Články na blogu
    2
    Jméno
    Kristýna B.

Co je špatného na tomto konkrétním objektivu, který se s tím dodává?

Mimochodem, jaké objektivy (resp. i tělo) používáte vy, abych se mohla inspirovat nějakými základními parametry (které zaručí jakž takž slušné snímky) před koupí?

----

Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: canon_eos_1100d_01.jpg 
Zobrazení:	202 
Velikost: 57.8 KB 
ID: 1066

A za tyto vady může objektiv nebo čip (ty barevné pruhy kolem hran)? Jde o 100% přiblížení.
    To je právě to, co je u fotek z kompaktu neustále vidět, tak si říkám, proč je to i u této fotografie zrcadlovky.

Já používám k focení Nikon D90 a objektiv Sigma 150-500/5-6,2 APO DG OS. Myslím si, že tato sestava je ne zrovna ideální (lepší by bylo pevné sklo a tělo vyšší třídy). O to více si musí dát člověk pozor aby fotil za "dobrého" světla, aby se dostal k focenému objektu co nejblíže atd. Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: 038.jpg 
Zobrazení:	261 
Velikost: 158.8 KB 
ID: 1067

A ještě ukázka jak výše uvedená sestava fotí: Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: 12.2.2012 – kopie.jpg 
Zobrazení:	392 
Velikost: 212.0 KB 
ID: 1068

Nováček
    Články na blogu
    2
    Jméno
    Kristýna B.

To je nádherný snímek, co já bych za to dala.

Citace Původně napsal Sui Zobrazit příspěvek
    lepší by bylo pevné sklo a tělo vyšší třídy
    Co to přesně znamená, mohu-li se zeptat?

Sui: takovou sestavou bych nepohrdnul (ten objektiv je fakt super, Sigma se s nim pořádně pochlapila vůčí zázrakům typu jejich 120-400 nebo 170-500), ale přijde mi trochu irelevantní pro někoho, kdo uvažřuje nad foťákem za 12 tisíc ovšem ta žluna je bomva

Kris:
    1. tělo foťák urozhoduje o tom, jak rychle to bude ostřit a fotit, jaký bude šum (a tudíž kvalita detailu) na fotkách při použití většího ISO (ve špatném světle). za barevné pruhy kolem hran může vždy objektiv. u některých problémů může být těžké vztah tělo-objektiv rozmotat, neboť například fotka může být mázlá pohybem - je to chyba objektivu, že má malou světelnost, těla, že neumí dost velkou citlivost, nebo fotografa, že vybral špatné podmínky/objekt? ale věci jako barevná vada, zkreslení a většina neostrosti po vyloučení problémů s ostřením a pohybem, je problém skla

2. "pevné" sklo znamená bez zoomu, s jednou fixní ohniskovou délkou. obykle bývají lepší, než objektivy s proměnnou délkou (zoomem), kvůli omezením danými zákony optiky. na druhou stranu samozřejmě existují zoomy, které jsou lepší než některé pevné skla, je to opět o ceně.

Já vím, ale (dle mého názoru) s foťákem za 12 tisíc bohužel žádného volně žijícího opeřence dobře nevyfotíte
    Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: 7.jpg 
Zobrazení:	327 
Velikost: 139.1 KB 
ID: 1079

Nováček
    Články na blogu
    2
    Jméno
    Kristýna B.

Aha, už tomu snad rozumím víc. Projdu internetové obchody s fotoaparáty a zkusím najít alespoň něco srovnatelného jako má Sui.

Mimochodem, je možné na tělo napojit analogový objektiv (tedy ten který není elektronicky propojen s tělem)? Po otci mám někde založený starý ruský fotoaparát i s objektivy. Ten největší vypadá asi takto: http://www.rockycameras.com/ekmps/sh...99-39021-p.jpg Šlo by to na tu zrcadlovku namontovat?

Neregistrovaný
    Host

Na toto se pouzivaji redukce, ktere umozni dany objektiv nasroubovat na vase telo. Stare objektivy jsou pomerne levne a oproti dnesnim s nimi ziskate vetsi kontrolu nad snimky, nicmene se musite smirit s tim, ze te "kontroly" se uz nezbavite. Budete muset manualne ostrit, nastavovat clonu atd, coz muze byt otrava a na rychle foceni to rozhodne neni.

J.

Bohužel většina objektivů, které byly původně konsturované po použtí s filmem, na digitálních fotoaparátech dost zklamou - rozlišení dnešních čipů je totiž už naprosto zběsilé, takže rozlišení mnohých objektivů (mimo skutečný high-end) pokulhává. Jestli je to zrovna tenhle Tair 4.5/300, ten je docela známý a nebude vysloveně špatný, ale obecně je to taková obtížnější cesta fotografie. Znám lidi, kteří to velmi dobře zvládají, ale vyžaduje to hodně trpělivosti.

Nováček
    Články na blogu
    2
    Jméno
    Kristýna B.

Tak to nakonec asi nebude to pravé ořechové. Budu tedy dál pátrat, zatím všem děkuji za odpovědi.

Podobná vlákna

1. Fotografování v mrazu
    Založil Finda v sekci Technika
    Odpovědi: 4
    Poslední příspěvek: 24. 11. 2012, 13:37

Štítky pro toto vlákno