+ Odpovědět + Založit nové vlákno
Příspěvky 1 až 9 z 9

Výchozí Budka pro ptáky - je možné do ní nahlížet v době hnízdění?

Rozhodla jsem se, že bych mohla přeš zimu udělat pár budek pro ptáčky. Návody jsem si nějaké prošla, ale chtěla bych se zeptat, zda je možné v době hnízdění (kdy jsou malá ptáčata v budce) otevřít budku a nahlížet dovnitř - kvůli kontrole, zda je vše v pořádku apod. Pokud by to šlo, udělala bych střechu otevírací na panty, nikoliv šroubovací.

Děkuju za odpovědi.

Výchozí Re: Budka pro ptáky - je možné do ní nahlížet v době hnízdění?

Pokud nechcete dělat nějaký vědecký výzkum, tak je podle mě jakékoliv nahlížení do budky zbytečné až škodlivé, ptáci si to sami zařídí jak nejlépe umí. Pokud jim tam nepřipravíte nějaké "pasti", tak není důvod se obávat. Každopádně když už nebudete moci udržet svou zvědavost, tak bych tam nahlédl až když už budou mláďata větší a rodiče je budou krmit, to už je neopustí, ale rozhodně to nezkoušet v případě vzácnějšího druhu a raději se zeptat odborníka. Taky je možnost do budky předem nainstalovat webkameru, nebo si takovou budku koupit.

Určitě bych preferoval raději tu kameru. Podle mne je to nejšetrnější způsob pozorování v této "citlivé" době, kdy toho můžeme hodně pokazit . I když instalace může být trochu komplikovanější. Pokud se rozhodnete instalovat kamerku dovnitř budky určitě si dejte pozor na to, pokud tedy budete do budky vrtat otvor, aby jste otvor mezi kamerou a budkou co nejlépe zakryla! Pro malá ptáčata je určitě lepší, když mají uvnitř tmu a nemají tam žádný průvan. Samozřejmě je dobré se vyvarovat instalaci, úpravám a opravám kamery v době hnízdění. To by nemuselo dopadnout dobře.

Ptáci hnízdí "poměrně " krátkou dobu. Já je loni sledoval pomocí dalekohledu. Ano bylo to trochu o trpělivosti. Podařilo se mi ale vyčkat a tak jsem spatřil ty nejzajímavější momenty. To znamená, stavbu hnízda, sezení na vejcích, krmení až po vykukování mláďat z budky a vylétnutí mrňat "do světa". Pak se mi poštěstilo ještě několikrát vidět jak rodiče své potomky krmí až nakonec zmizeli.

Rozhodně osobně nenakukovat - za možné následky by to nestálo. Dobrá je buď doporučovaná kamera nebo jen obyčejné pozorování budky, pokud to opravdu není nutné, nerušit.

Zdravím, já jsem opačného názoru. Myslím si, že pokud má někdo na zahrádce budku např. se sýkorkama, nebo špačkama, tak ať se klidně do boudy mrkne. Podívání jednou za čas podle mých zkušeností rozhodně není na závadu.
    S tím, že si to sami ptáci zařídí nejlépe jak umí se dá většinou souhlasit i když jsou případy, kdy tomu tak bohužel není. V letošní sezóně jsem musel několikrát ptákům pomoci, když jsem z budky odstraňovat uhynulá ptáčata. Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: 130.JPG 
Zobrazení:	247 
Velikost: 429.8 KB 
ID: 391

"Správně"? Tak určitě je správné do budky nenahlížet, ale pokud se člověk rozhodne chovat se nesprávně, nic se nestane a jak už jsem psal, může to být někdy k prospěchu. "Mé" budky jsou většinou nízko nad zemí, právě proto, abych je mohl lépe kontrolovat. Boudy vyrábím tak, že mají otevíratelnou střechu na pantík, tak že je otevřená za pár vteřin.
    Co se v týče vyrušení, nemyslím si že by to byl pro rodiče až tak velký problém, vždy si počkali opodál a po mém odchodu pokračovali v krmení, jako by se nic nestalo.
    A jeden příklad že kontrola mladých v boudě nevadí: v jedné budce se původně zabydlela koňadra, kterou jako obvykle "vystěhoval" krutihlav. Tento nakladl 11 vajíček, z vajíček se vylíhlo 10 mladých. Při jedné kontrole jsem zjistil, že je v budce uhynulý jedem z rodičů. Druhý rodič pokračoval v krmení. I přes snahu přeživšího rodiče nakonec uhynula polovina mláďat (něco podobného jsem pozoroval i u sýkorek ... 1 rodič = polovina vyvedených mladých). I přesto, že je budka na poměrně nepřístupném místě, dal jsem si tu práci a po dobu jednoho týdne jsem každý den budku kontroloval a vyndaval jsem z jejího vnitřku uhynulá mláďata. Vše se vyplatilo, a nakonec v budce zdárně dospělo pět "nových" krutihlavů .
    Ještě bych chtěl podotknout, že rozhodně do všech budek nenakukuji každý den, ale "jen" tak 2x až 3x za hnízdění.
    Na závěr bych jen napsal, že jsem toho názoru, že je mnohem lepší udělat vhodnou budku a několikrát za hnízdění se do ní podívat, než-li nedělat vůbec nic

Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: dertž.jpg 
Zobrazení:	253 
Velikost: 174.8 KB 
ID: 392Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: 225.JPG 
Zobrazení:	241 
Velikost: 268.8 KB 
ID: 393

Já ani nevím kolik budek obhospodařuju, asi něco kolem padesáti. O zkušenosti se podělím rád. V současnosti moc času nemám, tak se snažím na zahrádce vyrobit alespoň nějaké budky pro krutihlava
    Přidávám foto z budky, kde se krutihlav letos vyvedl všechna mláďata (i přesto, že jsem párkrát do boudy nahlédnul) Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: 004 – kopie.jpg 
Zobrazení:	289 
Velikost: 212.1 KB 
ID: 394

Jakub Ambrož
    Host

Hezké snímky a koníček. Mít na to čas, také si pár budek udělám. Snad se mi přes zimní období podaří pár ztlouct.

Podobná vlákna

1. Je mozne ochocit si volne zijici ptaky?
    Založil Neregistrovaný v sekci Obecná diskuze
    Odpovědi: 14
    Poslední příspěvek: 14. 11. 2016, 20:44
  2. Budka pro ptáky (sýkorky)
    Založil Neregistrovaný v sekci Budky a krmítka
    Odpovědi: 31
    Poslední příspěvek: 11. 03. 2014, 18:26
  3. Přírodní budka pro ptáky
    Založil Nebozez v sekci Budky a krmítka
    Odpovědi: 1
    Poslední příspěvek: 01. 02. 2013, 00:09
  4. Müsli sušenky - je možné tím krmit ptáky?
    Založil Neregistrovaný v sekci Přikrmování ptáků
    Odpovědi: 2
    Poslední příspěvek: 22. 12. 2012, 00:27
  5. je možné krmit ptáky praženými ořechy?
    Založil vojta v sekci Přikrmování ptáků
    Odpovědi: 3
    Poslední příspěvek: 27. 11. 2012, 15:44

Štítky pro toto vlákno