+ Odpovědět + Založit nové vlákno
Příspěvky 1 až 5 z 5
    Nováček
    Jméno
    Boris Jaroščák

Ikonka otazníku Nájdený krúžok

Zdravím

V záhrade pod stromom sme ráno spolu s perím našli ornitologický, alebo chovateľský krúžok a radi by sme sa o ňom dozvedeli nejaké podrobnosti, ktoré je možné z tohoto krúžku zistiť.

Krúžok je plastový, žltej farby s nasledovným označením:
    CZ15 11 7504 EE CSCH

Pre istotu prikladám ešte fotografiu:

Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

Jméno: neznamy_ornitologicky_kruzok.jpg 
Zobrazení:	160 
Velikost: 52.5 KB 
ID: 1220

Ďakujem.

Výchozí Re: Nájdený krúžok

Vítejte, toto vypadá na chovatelský kroužek. Ornitologické kroužky (ty české) mají na sobě označení "N. MUSEUM" a jsou kovové (nejčastěji hliníkové). Toto je pravděpodobně kroužek Českého svazu chovatelů.

Nováček
    Jméno
    Boris Jaroščák

Ďakujem za odpoveď Martin.

Existuje nejaký spôsob, ako by sa dalo z tých údajov na krúžku zistiť o akého operenca išlo, poprípade iné údaje o ňom?
    Keďže hovoríte, že je to krúžok Českého zväzu chovateľov, pravdepodobne sa asi jednalo o poštového holuba, nie?

Trochu som Googlil a dočítal som sa, že to číslo 11 vyrazené na ležato, údajne znamená rok vyliahnutia.
    Inde však písali, že to je rok krúžkovania. Tak teraz neviem.

Sú tie krúžky nejako štandardizované, alebo sa ich údaje líšia od chovateľa ku chovateľovi a teda nie je možné presne určiť čo údaje na nich znamenajú?
    Predpokladám, že chovateľské krúžky sú, asi (z časti) neštandardizované, takže ich údaje vie čítať iba sám chovateľ, ktorý krúžok vytvoril.

Ale, aj tak by ma to zaujímalo.

Hádam, že písmená CSCH znamenajú Český zväz chovateľov, ktorý ste spomínali, je to tak?
    Čo však znamená EE, CZ15, alebo 7504? Skúšal som to Googliť, ale väčšieho bez úspechu.

Neexistuje nejaká centralizovaná databáza s údajmi z chovateľského krúžkovania?

Našiel som napríklad tento zoznam údajov na krúžkoch:
    http://www.czechringing.com/images/s..._typy_2011.pdf

Sú tam pekne rozpísané jednotlivé druhy operencov a ich označenie, napríklad:
    Kavka obecná ES
    Jeřábek lesní EN

Super zoznam!
    Ale, akurát to EE z krúžka, čo predpokladám asi označuje druh operenca, tam nikde nie je.

Každopádne, aj tak ďakujem.

Neregistrovaný
    Host

Dobrý den,
    seznam, na který jste se díval, je určený pro kroužkovatele, kteří kroužkují volně žijící ptáky. Jak již výše uvedl Martin, tyto kroužky jsou většinou hliníkové nebo ocelové. Pokud někdo najde pouze kroužek, nepozná jaký druh ptáka jím byl okroužkován. Např. kroužek ES může "dostat" kavka obecná, straka obecná, sýček obecný, dytík úhorní atd. Kroužkem EN může kroužkovatel okroužkovat např. jeřábka lesního, koroptev polní, sýce rousného... Znaméná to, že tito ptáci mají přibližně stejně silný běhák a mohou dostat kroužek tohoto typu. Písmena tedy neznáčí druh ptáka, ale typ kroužku, resp., vnitřní průměr kroužku. Poté co kroužkovatel okroužkuje ptáka, zapíše k číslu kroužku (např. ES 22547) kromě všech údajů (datum kroužkování, pohlaví, stáří, místo kroužkování...) i druh ptáka a odešle hlášení do kroužkovací centrály. Takže kroužkovací centrála ví, který druh byl kroužkem ES 22547 okroužkován. Na těchto kroužcích je kromě typu (v tomto případě ES) a čísla (22547) uveden nápis Národní muzeum Praha.
    Vy jste však nalezl chovatelský kroužek, kterým chovatelé kroužkují ptáky v domácích chovech (holuby, slepice, krůty atd.).

Nováček
    Jméno
    Boris Jaroščák

Neregistrovaný, ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď! Už mi je to jasné teraz.