+ Odpovědět + Založit nové vlákno
Příspěvky 1 až 4 z 4
    Mirek
    Host

Výchozí Sebevražední ptáci na silnici

Zdravím. Nevím, jestli jsem jediný, komu se toto stává, ale vždycky když jedu autem /zpravidla na silnicích 3. a 4. třídy/ a vidím nějakého pták letět kolem, v 90% případů je t zásadně před předním sklem. Většinou se jedná o malé ptáky - z křoví na pravé straně vyrazí tesně před mým autem na druhou stranu silnice, zrovna když tam jedu. Zatím se mi naštěstí nepodařilo žádného srazit, ale už jsem jich pár sražených na vozovkách viděl (šlo vesměs o větší ptáky). Co si o tom myslíte a je možné vůbec těmto srážkám předcházet? Děkuji za postřehy

Výchozí Re: Sebevražední ptáci na silnici

Zdravím. S tou výškou přeletu se mi to zdá nejviditelnější u kosů, ti létají nejníže jak to jde nad povrchem země a zvednou se až před překážkou. Já si myslím, že je to kvůli tomu, aby je jako zdálky neviděli dravci. Nejde vůbec jen o větší ptáky, ti jsou jen nejvíc vidět, ale zkuste jet pomalu na kole nebo pěšky a uvidíte i ty nejmenší, hlavně na silnicích sousedících s lesy je to masakr.
    Myslím si o tom to, že takhle zařve mnohem víc ptáků, než si kdo představuje, a že tím pádem člověk nemá právo poukazovat na přirozené predátory.
    Snížit nebezpečí ze strany auta lze asi pouze výrazně nižší rychlostí, což je asi v této zemi, plné agresorů za volantem a touhou jet co nejrychleji, nemožné. Potom je ještě možné řešení na straně silnice, jako umístění dál od lesa, blízko žádné křoví a místo toho podél nějaké umělé kopce nebo možná lépe silnici zahloubenou do zářezu. To je ale v kapitalistickém režimu také nemožné. Takovou nevzhlednější náhražkou jsou ploché stěny, ovšem jejich průhledná podoba vraždí ještě víc než samotná silnice. A stále se staví další, lidi jsou fakt idioti.

Juraj
    Host

S tým sa asi nedá nič robiť, snáď len včas šliapať na brzdu. Možno snáď nejazdiť na cestách, kde je okolo krovia, ale táto rada je Vám asi k ničomu. Jediná "útecha" je snáď v tom, že s každým zrazením vtáka vylepšujete genofond ...

S tím nemohu souhlasit. To vylepšování genofondu platí možná tak pro vlaštovky nebo obecně rychle létající a manévrující ptáky, ale většina ostatních tím vůbec nic nezíská. Naopak to likviduje libovolné jedince, neselektivně, a tím se uvolňuje místo i pro ty geneticky slabší. Protože to téměř žádný pták nepřežije, tak nemá jak předat zkušenost, že se má vyhýbat silnici nebo předvídat chování aut. Nemá se tedy co selektovat, leda že by jim ta myšlenka vznikla nějak náhodně, ale to je asi nemožné.